wmm iËÉËi 11 winkel. ,,U heeft de wegen naar Tsjoeraptsja zelf gezien, ze blijven gewoonweg niet op hun plaats, er is voortdurend groot onderhoud nodig.'' Maar het is de natuur, verzucht Dmitri gelaten. ,,Die kun je niet te genhouden. U zult in Nederland ook wel last hebben van de kli maatverandering", verwijst hij grinnikend naar het feit dat het grootste deel der lage landen on der zeeniveau ligt. In Jakoetië komen veel oorzaken en tegelijkertijd gevolgen van de opwarming van de aarde bij elkaar. Zo heeft de grootste republiek van Rusland, met grofweg de afmetin gen van India, jaarlijks te maken met kolossale bosbranden. Deze zomer ging er een recordaantal hectares in vlammen op, een do mein ter grootte van Griekenland. Het vuur is nog steeds niet hele maal geblust. De branden breiden zich elk jaar uit door de klimaat verandering en zorgen er ook voor dat het eeuwige ijs in de bodem verder smelt. Door de hitte van het vuur, maar ook doordat de bossen, die voor schaduw zorgen en dus voor de nodige verkoeling, ver dwijnen. Het hevigst getroffen werd afge lopen zomer de omgeving van het dorpje Magaras, zo'n 100 kilome ter ten westen van de hoofdstad Jakoetsk. Vrijwilligers verzamel den zich om de brandweer te hel pen blussen. ,,Rond 9 augustus zijn we er met een club van der tien mensen op afgegaan'', vertelt Ajyl Djoeloercha, hoofd van de vrijwilligersorganisatie. ,,Een unieke groep van echte patriotten, besluitvaardig en moedig.'' Ze slaagden erin, zij het met hulp van de regen, de vlammen te do ven en opnieuw gaat Djoeloercha met een groepje vrijwilligers rich ting het rampgebied om de omge vallen bomen te verwijderen. Nog steeds hangt er een brandlucht in het bos, de aarde is verschroeid. ,,Het hout kan als buskruit weer ontvlammen, daarom moeten we het weghalen. We verdelen het over arme gezinnen in de regio'', vertelt Djoeloercha, terwijl om hem heen mannen met kettingza gen het wrakhout te lijf gaan. Zo maken ze van de nood een deugd. ,,Mensen hier hebben geen cen trale verwarming en hout is duur voor hen.'' Zeespiegel Djoeloercha houdt zich al jaren bezig met ecologie en weet wat de branden aanrichten: ,,De bossen beschermen de permafrost tegen smelten. Onder de grond zit een laag van zo'n 200 tot 300 meter be vroren bodem. Het smelten ervan is uiteindelijk zelfs van invloed op de zeespiegelstijging.'' Een ander gevaar is dat perma frost enorme hoeveelheden me thaangas bevat. Als die vrijkomen uit de vorstlaag, kan dat het broei kaseffect zo versterken dat tot nu toe genomen maatregelen totaal zinloos blijken en de opwarming wereldwijd onomkeerbaar wordt, waarschuwen klimaatdeskundi gen. Volgens Djoeloercha laten de Russische autoriteiten de bos branden te veel voortwoekeren. Het blussen kost meer dan de schade die de vlammen toebren gen. Jakoetië is de grootste repu bliek van Rusland, maar telt slechts iets minder dan een mil joen inwoners. Die verhouding bepaalt ook de uitgaven die de overheid doet voor bosbehoud: iets meer dan zes roebel voor een hectare in Jakoetië, waar dat in de regio Verre Oosten 27 roebel be draagt. In Centraal-Rusland ligt het bedrag nog hoger. Daarnaast is het aantal brand weerlieden dat de bosbranden moet bestrijden, vergeleken met de Sovjettijd, teruggebracht van vijftienhonderd tot iets meer dan tweehonderd. Bovendien zijn er aanzienlijk minder boswachters sinds het uiteenvallen van de USSR, nu dertig jaar geleden. Hoewel de Russische overheid steeds meer maatregelen begint af te kondigen tegen klimaatveran dering, is ze tot dusverre opval lend laks geweest, zegt econoom- ecoloog Georgi Safonov van de Hogeschool voor de economie in Moskou. Rusland profiteert name lijk ook van de opwarming van de aarde, doordat er in het poolzeege- bied olie- en gasvelden vrijkomen door het smeltende ijs. ,,De Russi sche schatkist is nog altijd voor zo'n 50 procent afhankelijk van de export van fossiele brandstoffen. Dat is al zo sinds de Sovjettijd en waarom zou je het veranderen: de infrastructuur ligt er en het is goedkoop'', zegt Safonov. Over de beloften meer te doen om het opwarmingsprobleem aan te pakken, is hij sceptisch. ,,De Russische elite wil, zolang het nog kan, geld verdienen aan olie en gas, wetende dat over vijftien tot twintig jaar fossiele brandstoffen weinig meer waard zijn.'' GO DINSDAG 5 OKTOBER 2021 ijs staat op ontploffen v. 'O'-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11