Bgyereemaar niets meer, alleen een moeras' 10 Rusland lijdt als geen ander land ter wereld onder de klimaatverandering. In Jakoetië smelt daardoor de permafrost, het 'eeuwige ijs', in de bodem. Met mogelijk rampzalige gevolgen voor de toekomst. Niet alleen voor Rusland zelf, maar voor de hele wereld. REPORTAGE DOOR SMELTEN VAN HET PERMAFROST KOMT HEEL VEEL BROEIKASGAS IN DE LUCHT In de 'kelder' van het Instituut voor onderzoek naar permaf rost in Jakoetsk is het altijd koud. Het vriest er immer 7 tot 8 graden. ,,Dit is de actieve bovenlaag van het eeuwige ijs, die altijd wat in temperatuur ver schilt", vertelt hoofdonderzoeker Nikita Tananajev, nadat we de glibberige houten trap zijn afge daald. Hij wijst op de wanden, die stijfbevroren zijn. Aan het eind van de gang liggen de 'schatten' die tevoorschijn zijn gekomen uit de permafrost: sche dels van een bizon van zo'n tien duizend jaar geleden en van een muskusos, een ander hoefdier, da terend van ongeveer veertigdui zend jaar terug. Ze werden respec tievelijk in 2014 en 1994 gevonden. Onder de kelder is een tweede gang, waar de permafrost nog dik ker is. ,,In de Sovjettijd deden ze hier actief onderzoek'', zegt Tananajev, een hippe dertiger met geblondeerd haar en een kek baardje. Hij wijst op twee deuren aan weerskanten van de gang. „Daarachter deden ze dat onder zoek", zegt Tananajev. De labora toria zijn inmiddels hermetisch afgesloten, want in onbruik ge raakt. Onderzoek naar permafrost en het smelten ervan, blijft even wel hard nodig. De eeuwige ijs laag, die zo'n 65 procent van de Russische bodem uitmaakt, ver dwijnt in rap tempo. In de Russi sche deelrepubliek Jakoetië, diep in Siberië, is al 40 procent aange tast. De oorzaak: klimaatverande ring. Volgens Tananajev is de perma nente onderste laag van de permafrost gemiddeld 240 meter dik. ,,Maar in de komende decen nia kunnen we er 30 meter van verliezen.'' Grondwater In Jakoetsk, de hoofdstad van de deelrepubliek, worden volgens Tananajev de meeste problemen verergerd door het grondwater, waarvan 20 tot 30 procent weglekt door slecht onderhoud van de lei dingen. Als het water in aanraking komt met de pemafrost, smelt die nog sneller. ,,Het klinkt gek, maar in de stad is de bodem kouder dan op het platteland. Dat komt door dat daar de sneeuw veelal onaan getast blijft liggen, waardoor die als een deken fungeert. Daar zie je gebouwen gewoonweg instorten'', vertelt de geoloog. In Tsjoeraptsja, een plaatsje van zo'n elfduizend inwoners aan de oostkant van de machtige rivier Lena, op zo'n 150 kilometer van Ja koetsk, weten ze er alles van. De weg ernaartoe is voor zeker twee derde deel onder constructie, wat de reis richting het dorp aanzien lijk vertraagt. De route leidt door lieflijk, bosrijk landschap, waar de stralen van de vriendelijke herfst zon de al geel wordende bomen teder streelt. Hier en daar in het ondoordringbare woud staan soms plotseling bomen helemaal scheef, weggezakt door de smel tende permafrost. 'Dronken bo men', noemen Russen ze. Dichter bij Tjsoeraptsja trans formeert het landschap opmerke lijk. Er komen plooien in de bo dem, en over het land lijkt een noppendeken van miniheuveltjes uitgespreid. En het aantal plassen, poelen en meren die hier vroeger niet waren, neemt hand over hand toe. ,,De oude mensen die hier wo nen, kunnen u wel vertellen hoe zeer het landschap is veranderd'', verzucht Aleksej Boertsev, plaats vervangend dorpshoofd van Tsjoeraptsja. De effecten van het smeltende ijs begonnen dertig jaar geleden al. „Vroeger, toen de bo dem nog plat was, hadden we hier een luchthaven. Maar er viel niet tegen de schade op te repareren. Daarom hebben ze die al decennia geleden gesloopt. Vliegtuigen konden niet meer landen. Nu zijn daar niet eens meer wegen.'' Boertsev somt de andere proble men op, veroorzaakt door het smeltende ijs. „Percelen voor de bouw van huizen en landbouw ge ven we bijna niet meer uit. Land bouwvoertuigen kunnen er niet langer komen, overal verzakt de bodem en blijven er gaten over.'' Daarnaast kruipt het nabijgele gen meer steeds verder naar de woonkern. ,,Met zo'n 10 meter per jaar'', zegt Boertsev. ,,Elk jaar be steden we zo'n 10 miljoen roebel (ruim honderdduizend euro, red.) aan het repareren van de wegen.'' Financiële steun van de federale overheid krijgt Tsjoeraptsja niet. Ook kunstwerken in het dorp, waaronder het zilverkleurige Le- ninbeeld, begonnen te verzakken. „Studenten geologie uit Neder land hebben ons geholpen ze over eind te houden'', vertelt Boertsev. De huizen worden de laatste tien jaar op betonnen pilaren gebouwd, die ze min of meer op hun plek houden. Of op autobanden van vrachtwagens, gevuld met ce ment. Maar veel meer dan dat kan Tsjoeraptsja niet beginnen om het onheil te keren. ,,We kunnen dit niet overwinnen'', sombert Boert sev. ,,Over een jaar of vijftig is hier niets meer en nog verder in de toe komst rest alleen een moeras.'' De straten van Tsjoeraptsja zijn stoffig, er hangt voortdurend een zandnevel. „Natuurlijk beïnvloedt het smelten van de permafrost onze levens'', zegt gepensioneerd bouwkundig ingenieur Dmitri (70, liever geen achternaam), die met een tasje op weg is naar de DINSDAG 5 OKTOBER 2021 GO Methaanbom in Russisch Joost Bosman Jakoetsk Het water in rivieren en me ren stijgt, de bodem wordt drab en grond verschuit. Door bosbranden smelt het ijs nog sneller. foto's getty, anp, tass

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10