9 In Dubai is de peperdure Wereldtentoonstelling begonnen. Alweer een voorbeeld hoe de Golfregio haar portfolio uitbreidt. Er is meer dan olie en gas. WERELDTENTOONSTELLING SJEIK HOOPT DAT MENSHEID DE EXPOSITIE IN ZIJN LAND NOOIT ZAL VERGETEN Sjeik Mohammed bin Rashid Al Maktoum van Dubai weet precies wat hij wil. De Wereldten toonstelling (Expo 2020) in zijn land moet niet alleen uit groeien tot een 'uitzonderlijk evene ment', maar ook 'gegrift worden in het geheugen van de mensheid'. En daar heeft hij heel wat voor over: ruim 6 miljard euro. Een Wereldtentoonstelling als deze wordt tegenwoordig elke vijf jaar georganiseerd. Eigenlijk zou het vorig jaar gebeuren, maar corona gooide roet in het eten. De bedoeling is dat de deelnemende landen, meer dan 190 in dit geval, een halfjaar lang aan de wereld laten zien wat ze te bieden hebben op het gebied van onder meer cultuur en innovatie. Daar is een terrein voor uitgeruimd van 438 hectare (ruim 4 miljoen vierkante meter), waarop al die lan den hun eigen paviljoen hebben. Dat is vaak een architectonisch hoog standje. Nederland staat er ook, met als motto 'Het verenigen van water, energie en voedsel'. ,,Juist in de Golf staten", zo meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken, ,,liggen er veel kansen voor Nederlandse bedrijven en kennisinstellingen." Het uiteindelijke belang van die landen is duidelijk: investeringen binnenhalen en geld verdienen. On danks de kritiek die nu weer gele verd werd door mensenrechtenorga nisaties en bijvoorbeeld het Euro pees Parlement. In een resolutie riep dat de landen op weg te blijven uit Dubai vanwege 'systematische ver volging van mensenrechtenactivis ten, journalisten, advocaten en lera ren die zich uitspreken over poli tieke en mensenrechtenkwesties'. Ook is er bezwaar tegen 'onmense lijke praktijken tegen buitenlandse werknemers' in de Verenigde Arabi sche Emiraten, waar Dubai deel van uitmaakt. Het belang van Dubai is ook dui- delijk. Net als in bijna alle andere Golfstaten is hier het besef doorge drongen dat er ooit een eind komt aan de hoorn des overvloeds van olie en gas. De kunst is om andere in komsten te zoeken om te voorkomen dat er straks, als de olie- en gasbron nen zijn opgedroogd, geen geld meer is. Veel landen hopen bijvoorbeeld op een toenemende stroom van toe risten. Dubai verwacht bijvoorbeeld de komende zes maanden 25 miljoen bezoekers (een dagkaartje kost 23,65 euro). Het is precies de reden waarom Qatar voor komend jaar de wereld kampioenschappen voetbal heeft binnengehaald. Ook hier klonk veel internationale kritiek, in dit geval vanwege de belabberde arbeidsom standigheden bij de bouw van de stadions (volgens de krant The Guar- C Veel landen in het Midden Oosten, zoals Dubai, hopen meer toeristen te lokken dian zijn er zelfs 6500 doden geval len). Bahrein heeft al jaren een grand prix in het Formule 1-circuit. In de woestijn van Dubai wordt op hoog niveau gegolfd. En ook Abu Dhabi (een ander emiraat) en Jeddah (in Saoedi-Arabië) ontvangen meer en meer internationale sporters en daarmee meer aanzien en aantrek kingskracht. Sommige landen zoeken het iets verder van huis. Zo heet het stadion van de Londense voetbalclub Arse nal niet voor niets het Emirates Sta dium. De Abu Dhabi United Group is al jaren eigenaar van Manchester City. En Qatari Sports Investments kocht in 2011 het Franse Paris Saint-Germain. Dat is ook de club die dit seizoen Lionel Messi heeft toegevoegd aan zijn verzameling wereldsterren. GO MAANDAG 4 OKTOBER 2021 Dubai probeert wereld te verleiden Mark van Assen Rotterdam Landen presenteren zich met kleurrijke tentoonstellingen in bij zondere gebouwen. fotosafp Portretten sieren de gevel van het paviljoen van Sierra Leone. The Netherlands ta-iJj*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9