H PvdA eist fikse wijzigingen in woonbegroting 7 Inhaaloperaties en versneld ontslag leiden tot hogere werkdruk gebeurt er met de zorgvraag van cliënten?'' zegt Steunenberg. Sommige mensen worden pas aan het einde van de ochtend geholpen, omdat niet iedereen tussen acht en tien zorg kan krijgen. ,,Soms zitten mensen de hele ochtend te wachten. Terwijl ze anders misschien koffie waren gaan drinken of naar de bil jartclub waren gegaan.'' Het meest schrijnende vindt ze dat het niet al tijd meer lukt mensen thuis te laten sterven. ,,We hebben daar soms niet genoeg personeel voor.'' Huisartsen Ook huisartsen merken dat er meer operaties zijn en patiënten versneld uit het ziekenhuis worden ontslagen. ,,Zij moeten meer visites doen, en die kosten meer tijd'', zegt Judith van Empel, woordvoerder van de Lande lijke Huisartsen Vereniging (LHV). Volgens Verpleegkundigen Ver zorgenden Nederland (V&VN) moet het werk in de thuiszorg aantrekke lijker worden. „Mensen stoppen er nu mee, omdat ze de werkdruk te hoog vinden, terwijl het salaris be scheiden is'', stelt voorzitter Bianca Buurman. ,,Daarbij zijn de doorgroei mogelijkheden beperkt. Er is voor de langere termijn een maatschappelijk debat nodig over wat we in de toe komst nog aan zorg verwachten als meer ouderen langer thuis blijven wonen.'' Ook is het belangrijk dat mensen eerder nadenken over wie hen kan helpen als ze de 70 passeren en een been breken, stelt zorgbestuurder Van der Laar. ,,Als ouderen geen soci aal netwerk hebben, moeten ze mis schien naar een andere woonsetting toe. Wij kunnen niet meer overal voor komen.'' Voor nu vinden de wijkverpleeg kundigen en verzorgenden het vooral belangrijk dat ziekenhuizen beter overleggen. De inhaalzorg staat pas op het punt van beginnen en nu al loopt de werkdruk op. ,,Ziekenhui- zen moeten echt verder kijken dan hun eigen behandelingen'', vindt Steunenberg. ,,Als mensen achteraf geen goede zorg krijgen, kost het alleen maar meer.'' Het gaat sinds corona veelal over de drukte in ziekenhuizen. Maar ook in de wijken hoopt het werk zich op. Wijkver pleegkundigen komen handen tekort, mensen zitten soms de hele ochtend te wachten. Het brak laatst haar hart. Een cliënt van verzorgende Fenny Steunenberg stond op de wachtlijst voor een rug operatie. De dame kon zich nog rede lijk redden. Totdat ze viel. ,,De klach ten zijn enorm verergerd, ze heeft veel meer zorg nodig, maar uitzicht op een operatie is er niet.'' De vrouw kan nu moeilijk haar bed uit komen en beweegt zich moeizaam. ,,Het is heel triest als je iemand zo moet ach terlaten'', vindt Steunenberg, werk zaam in Coevorden in Drenthe. Deze situatie staat niet op zichzelf. Door de drukte in de ziekenhuizen staan veel meer mensen op een wachtlijst voor een operatie. Wijk verpleegkundigen zien deze mensen achteruitgaan, waardoor ze thuis meer zorg nodig hebben. Maar ook in de wijkzorg is het een puzzel om de roosters rond te krij gen. Al voor de coronapandemie was er een tekort aan personeel. En nu zijn ook nog eens veel mensen uitge vallen; ze raakten zelf besmet met co rona of zitten overwerkt thuis. Tege lijkertijd zijn er meer hulpvragen. Mantelzorgers Thuiszorgorganisaties moeten strikt kijken naar welke zorg écht nodig is, vertelt bestuurder Wil van de Laar, tevens lid van de kerngroep Zorg Thuis bij branchevereniging Actiz. ,,We doen wat we kunnen, maar de zorg kan niet hetzelfde blijven.'' Wijkverpleegkundigen proberen zo veel mogelijk mantelzorgers in te schakelen. „Tijdens corona bleek dat er binnen het netwerk soms meer mogelijk is. Mensen waren toen bang ons binnen te laten en vroegen bij voorbeeld hun kinderen.'' Bovendien leren cliënten zo veel mogelijk zelf te doen. Zo bestaat er een speciale bril die mensen na een staaroperatie kunnen opzetten om hun ogen te druppelen. Ook zijn er hulpmiddelen om zelf kousen aan te trekken. Maar dan moeten wijkverpleeg kundigen wél weten welke patiënten na een operatie naar huis komen, zegt wijkverpleegkundige Pauline Arts, die in het Gelderse Ooij werkt. Doordat ziekenhuizen beginnen met inhaaloperaties, kreeg ze laatst in twee dagen tijd zes cliënten met on der meer nieuwe knieën en heupen thuis. ,,Dat zijn er veel meer dan nor maal.'' De wijkverpleegkundige had graag vooraf bij deze mensen thuis gekomen om bijvoorbeeld te oefenen met zelf kousen aantrekken. ,,Dat kan als we tijd hebben en scheelt na zo'n operatie veel tijd. Bovendien kunnen we de zorg beter plannen. Voor de patiënt is dat prettig, want die weet welke nazorg nodig is en kan zich sneller zelf redden.'' Conditie Want de wijkverpleegkundigen mer ken dat het lange wachten op een operatie z'n weerslag heeft op de conditie van cliënten. Door toene mende pijn bewegen ze minder. Daardoor hebben veelal ouderen vóór de operatie meer hulp nodig, maar ook daarna, omdat het herstel langer duurt. Steunenberg: ,,We pro beren mensen zo fit mogelijk een operatie in te krijgen, maar dat lukt zo niet meer.'' Veel wijkverpleegkundigen en ver zorgenden werken extra uren om iedereen te kunnen helpen. ,,Het is heel moeilijk om nee te zeggen tegen extra diensten, want dan weet je: wat We doen wat we kunnen, maar de zorg verandert Op een PvdA-bijeenkomst in Eind hoven eiste Lilianne Ploumen (PvdA) zaterdag dat de verhuurder heffing voor woningcorporaties alsnog wordt afgeschaft. Bij de Al gemene Politieke Beschouwingen besloot het demissionaire kabinet de verhuurderheffing jaarlijks met 500 miljoen euro te verlagen. Plou- men wil dat de belasting voor cor poraties - nu nog zo'n 1,5 miljard euro per jaar - helemaal verdwijnt. ,,Als dit demissionaire kabinet ook dit jaar op onze steun voor de begroting wil kunnen rekenen, moet er nog veel gewijzigd wor den'', zei Ploumen. ,,Laat ik alvast een paar belangrijke zaken aanstip pen: het volkshuisvestingsfonds voor leefbare wijken moet blijven, de verhuurderheffing moet worden afgeschaft en huisjesmelkers moe ten worden aangepakt met flinke boetes.'' De huidige coalitiepartijen ko men in de Eerste Kamer zes zetels tekort voor een meerderheid. Dat was een jaar geleden ook al zo: toen sloten de partijen een 'woondeal' met PvdA en GroenLinks. Afge sproken werd dat de huren - óók in de vrije sector - niet hard mochten stijgen en dat er een fonds kwam voor kwetsbare wijken met 450 miljoen euro. Daarop stemden de senatoren van PvdA en GroenLinks voor de woonbegroting. Ploumen zegt dat haar partij ook bij andere begrotingen extra eisen gaat stellen. Welke is nog onbekend. De PvdA-leider is zwaar teleur gesteld over de onderhandelingen tussen VVD, D66, CDA en Chris tenunie over een doorstart van het huidige kabinet. 'Een tweede rondje Rutte 3', noemt Ploumen het. ,,Dat is een hard gelag voor iedereen die na de verkiezingen hoopte op een andere koers voor Nederland. En de resultaten uit het verleden bieden weinig goede hoop voor de toekomst. Rutte 3 begon als kibbelcoalitie en eindigt als een duiventil zonder moreel kompas.'' Maandenlang probeerde D66 een 'Kaag-coalitie' met PvdA én Groen Links van de grond te krijgen. VVD-leider Mark Rutte en CDA-voorman Wopke Hoekstra wilden echter niet met twee linkse partijen regeren. Eén linkse partij was voor VVD en CDA acceptabel geweest, maar Ploumen en Groen Links-leider Jesse Klaver bleven elkaar vasthouden. GO MAANDAG 4 OKTOBER 2021 Zorg in de wijk verschraalt Ellen van Gaaien Coevorden Wijkverpleegkun dige Femke Beek mans bij een cliënt. FOTO'S DE ZORGBOOG/BASE PHOTOGRAPHY - Wil van de Laar, Actiz EINDHOVEN PvdA-leider Lilianne Ploumen eist dat het demissionaire kabi net fikse wijzigingen doorvoert in de woonbegroting voor vol gend jaar. Als dat niet gebeurt, dreigt de partij de begroting niet te steunen in de Eerste Kamer. Het kabinet heeft de PvdA daar mogelijk wél nodig. Ploumen wil onder meer de verhuurderheffing afschaffen. FOTO ANP - Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7