A Het werd donker. Honger! PUIN en dan gaat dit zonder moeite er bij. Tot nog toe heb ik niemand hoeven weigeren.'' Streng In Rotterdam worden we in di verse horecazaken in het centrum gevraagd naar onze QR-code. In een broodjeszaak gebeurt dat aan tafel, in twee cafés meteen bij de ingang. Er wordt in alle drie geval len genoegen genomen met de code zelf: er wordt niet gevraagd naar legitimatie of persoonlijke gegevens. Bij een bekend restaurant op de Wilhelminapier wordt na het checken van de QR-code naar de geboortedatum gevraagd ter con trole. Het strengst is de controle bij Stadion Feijenoord, waar alle bezoekers naar hun QR-code én legitimatie wordt gevraagd. En dat ruim 40.000 keer. Ook in de binnenstad van Den Haag is het laten zien van een QR- code zaterdag standaard, of het nu een snackbar is, een tostirestau rant of een van de beroemde cafés aan de Grote Markt. Zo komt de medewerkster van Happy Tosti al lachend in de open deur staan zodra je een voet zet op het terras van het gebakken-boter- hammenrestaurant aan de Korte Poten. ,,Wilt u binnen iets eten? Mag ik uw QR-code zien?'' Bij de beroemde cafés op de Grote Markt is de QR-code geen punt van dis cussie meer. Vorig weekeinde bij de invoering van de coronapas zijn er officiële waarschuwingen uit- Sommigen worden agressief. Niet rechtvaardig, want we hebben geen keus gedeeld, nadat gezamenlijk was besloten om in protest te gaan te gen de verplichte controle met QR-code. Maarten Hinloopen, eigenaar van meerdere zaken in het uit gaansgebied, gaf toen al aan het zich niet te kunnen veroorloven voor de baanzekerheid van ruim 350 medewerkers als er hoge boe tes moeten worden betaald. Wie even naar binnen wil voor toilet- bezoek, wordt meteen aangespro ken. ,,Mag ik uw QR-code zien?'' Ineens was-ie terug bij 132. Huh? Nog 38 dagen Corona voorbij, iedereen weer naar het werk, gooit Rijkswater staat de A12 eruit! Had dat niet gekund in de anderhalf jaar dat we alle maal thuis waren? Vandaag even over het gewone leven, hoor. Want ik stond dit weekeinde zes uur in de file. In één file. Zes uur in de auto, mijn vrouw, ik en de twee kinde ren. In Nederland. Echt. Goede kans dat u erbij was, trouwens. Want honderd duizenden stonden met ons vast. Wij moesten van oost naar west, ik schat 150 kilometer. We wisten dat het erom ging spannen. Maar zo? Kent u de tantaluskwelling? Goden zoon, tot zijn kin in het water en toch eeuwige dorst; omdat het water weg zakt, zodra hij probeert te drinken. Zo iets speelde zich af in de auto tussen ons en de minutenteller van Google Maps. We startten op 132 minuten, die netjes met de tijd naar beneden slonken. 'Zó, lekker.' Maar in eens was-ie terug bij 132. Huh? We reden nog, dus moest het pro bleem elders zit ten. Het werd groter. 143, 152. Nu was het stij gend water, we waren aan het verzuipen. En ineens was van rijden ook geen sprake meer. Borden hadden ons de snelweg afge leid, Midden-Nederland in. Dat we nu volledig gingen zien, slingerend door alle Vinex-wijken van gemeenten op die breedtegraad, Harmelen, Montfoort, Woerden en alles eromheen. En telkens weer Woerden. We reden daar nu zo lang dat ik opperde: 'We kopen hier een huis!' Fietsers passeerden ons, een ska teboarder. Google Maps sprong opeens naar 32 minuten. Juichen: 'We zijn los!' Maar 4G lag er slechts even uit. We pro beerden zowel alternatieve Google-rou tes ('u maakt 6 minuten tijdwinst') als de omleidingsborden. Niets hielp. 142, 154. Woerden weer. Het werd donker. Honger. 'Aldi!' schreeuwde mijn vrouw. We sloegen avondbrood in. En weer terug, door de Vinex. Dat hielp even, tot bleek dat onze kleinste achterin stilletjes aan het huilen was. De wanhoop had haar te pakken. Wij zelf waren er niet ver vandaan. Toen appten verre, verre bekenden, die twee uur eerder op Instagram van onze tocht hadden gehoord: kom even langs. Aar dige mensen, de ruggegraat van dit land. Koffie, een koekje. Hollandse gast vrijheid zoals je altijd al vermoedde dat-ie bestond. Even rust. Een computer erbij voor alternatieve routes over on verlichte boerenweggetjes. En bijzon der dus: we gingen weg met Google, we verdwaalden met Google en we kwa men thuis door een ouderwets briefje met aanwijzingen. PC MAANDAG 4 OKTOBER 2021 - Kathy Couwelier, eigenaresse horecagedeelte Cuyperskerk in Sas van Gent Met medewerking van Raymond Boere, Rick Aalbers, Tom Tacken, Peter Groenendijk, Maaike Kraaije- veld, Jeffrey Kutterink, Wouter ter Haar en Twan Linders. Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5