De appelboomgaard in met een laboratoriumjas aan 5 Kermiskoers gaat door de Dullaertwijk in Hulst II llfllllfg^ Normaal gezien voert de wieler wedstrijd door de binnenstad van Hulst. Door diverse werkzaamhe den in het centrum is deze keer ge kozen voor een parcours in De Dul laertwijk. Een criteriumwaardig traject van iets meer dan één kilo meter. Voor een rondje klokken de renners dan ook amper een paar minuten. ,,Dat is nou net het leuke van deze koers, kleine rondjes en veel beweging", vertelt Ankie van den Brande. Zij staat voor haar woning aan het Europaplein. ,,Het is nou niet zo dat ik een fervent wielerliefhebber ben. Ik let meer op mijn twee kinderen Stan en Isa. Samen met enkele vriendjes staan ze enthousiast te springen en supporteren als de ren ners voorbijkomen. Voor de start kregen ze bij het inrijden van een deelnemer een bidon, maar daar moeten ze dan wel wat sfeer voor creëren. En zie ze maar eens bezig. Straks krijgen ze even rust, voordat de volgende categorie van start gaat. Een stukje cake met een glaasje li monade zal smaken. En door alle energie die ze erin gooien zullen de kids vannacht ook wel goed sla pen." Koelboxje in de voortuin Voor een koers in de binnenstad zal Ankie niet warm lopen. Buurtbe woners Kuurt de Witte (52) en zijn maat Tommy van de Vijvere (43) zijn wel echte wielerfanaten. Zij volgen even verderop vanuit een tuinstoel de wedstrijd. Tussen hen in staat een koelboxje. Kuurt nipt aan een Grimbergen Dubbel en Tommy aan een Duvel. ,,Wel gere geld even bijtanken, want we kun nen maar een paar flesjes koud zet- ten. We zijn bij de kermiskoers al tijd present. Dit is wel een goedko per uitstapje dan bij de cafés aan de Grote Markt. Met een natje en droogje en renners die er een echte wedstrijd van maken is het weer genieten als vanouds." Bij iedere passage roepen ze hun Dat is het leuke van deze koers, kleine rondjes en veel beweging deelnemende vriend Martijn Fer- ket, die in de opstartcategorie zijn rondjes meedraait, een wieleruit- spraak toe. ,,'Martijn, je bord leeg eten'. Dit heb ik van de bekende Belgische wielercommentator José de Cauwer", verduidelijkt Tommy. ,,In het wiel blijven hangen en op het eind erop en erover gaan. Maar ja, zo simpel is het niet. De benen moeten het wel op kunnen bren gen." De beleving doet beide mannen weer goed. Na een lange coronastop weer leven in de brouwerij. ,,De ge slaagde kermiskoers met een goede publieke belangstelling is hopelijk de opmaat voor verdere activiteiten in de wijk." De landelijke appelplukdagen wor den bij Vereecken Fruit in Vogel waarde moeiteloos gecombineerd met het Weekend van de Weten schap. Renata Vereecken heeft na melijk al een lab in de boomgaard staan. Ze begon afgelopen jaar met het geven van workshops en excur sies, onder de naam Doen. De naam zegt het al: je kunt er iets leren, door het zelf te ondervin- den. ,,Ieder eerste weekend van de maand doen we proefjes. We ma ken van een appel bijvoorbeeld een batterij. Kinderen leren fruit hier op een andere manier kennen." Tij dens het appelplukken kan er een speurtocht met opdrachten gelo pen worden en bij het lab is er ook van alles te zien en doen. Er is aan dacht voor de helden van de boom gaard zoals bijen, regenwormen en oorwormen. De oorwormen eten Kinderen leren fruit hier op een andere manier kennen namelijk weer insecten die schade lijk zijn voor de boomgaard. Blauwe appel De broertjes Bendeguz (7) en Bo- tond (5) uit Hulst maken met stro en een bloempotje een huisje voor oorwurmen. Dat mogen ze een plekje in de boomgaard geven. Daarna gaan de witte labjassen aan. De broers gaan kijken of een appel al rijp is. Dat doen ze door joodop lossing op een doorgesneden appel te druppelen. ,,Joodoplossing toont zetmeel aan. En zetmeel wordt sui ker, dan is je appel lekker zoet", legt Renata uit. Als de appel een beetje blauwzwart wordt, is die nog niet rijp genoeg. De appels van de broers kleuren allebei oranje. ,,Die kun je dus eten, maar deze natuurlijk niet meer!" maandag 4 oktober 2021 VL Supporteren met koelbox erbij De renners van de kermiskoers worden aangemoedigd door bewoners van de Dullaertwijk in Hulst. foto camile schelstraete Een sportieve uitspatting in de Hulster Dullaertwijk. Zaterdag is daar in diverse categorieën de kermiskoers verreden. Veel buurtbewoners kwamen naar buiten om de renners aan te moedigen. Voor ook veel kinde ren uit de buurt was het een be levenis. Edy de Witte Hulst -Ankie van den Brande, bewoonster Dullaertwijk Wat hebben een appelboom gaard en wetenschap met elkaar te maken? Eigenlijk alles, laat Renata Vereecken van Vereec- ken Fruit in Vogelwaarde zien. In de boomgaard staat zelfs een jeugdlab. Sophie Stockman Vogelwaarde -Renata Vereecken, Vereecken Fruit Renata Vereecken legt de broertjes Botond (midden) en Bende guz uit hoe ze kunnen zien of een appel al rijp is. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54