Regen en kou deren trekvogeltellers niet 4 JAREN ZESTIG JONGERENMISSEN Een stampvolle kerk en een koor met meer dan honderd jongeren. Kapelaan Leo Testers zette de Cuyperskerk in Sas van Gent in de jaren zestig op de kaart. Er zijn twee personen die in mijn jeugd diepe in druk op me hebben ge maakt. John F. Kennedy en Leo Testers." Theo Mattheeuws, voorzitter van stich ting Cuyperskerk, noemt de Amerikaanse president en Sasse kapelaan in één adem. Leo Testers was in de jaren zestig een begrip in Sas van Gent. Er zijn twee personen die in mijn jeugd diepe indruk op me hebben gemaakt. John F. Kennedy en Leo Testers Leo Testers kwam als dertigja rige kapelaan naar Sas van Gent in 1965. Het was zijn eerste stand plaats en hij bracht er het Tweede Vaticaans Concilie, kort gezegd het moderner maken van de ka tholieke kerk, in de praktijk. Hij was de medeoprichter van een jongerenkoor dat zong in de maandelijkse tienermissen. Dat bleek een gouden zet, die missen trokken meer dan duizend gelovi gen. Achttienhonderd man ,,Op het hoogtepunt was er een dienst met achttienhonderd mensen in dit gebouw", zegt gids van de Cuyperskerk Theo Sarneel. De band The Blue Devils (later The New Blue Devils) met leden uit Wachtebeke en Over slag begeleidde het koor dat in de hoogtijdagen meer dan honderd jongeren telde. Het koor onder leiding van Guido Hoste zong geen Latijnse teksten maar lekker meezingbare liedjes zoals 'Wij zijn samen onderweg.' Het koor trok aandacht en dat zorgde voor interesse van een platenmaat schappij én een plaat. Jongeren uit Sas van Gent en andere plaatsen werden in bussen naar de studio's van platenmaat schappij Decca in Brussel gere den. In 1968 verscheen de lp 'In school, gezin en op 't werk zien wij elkander weer.' Een jaar later volgde de tweede plaat 'John F. Kennedy eucharistie.' Brief van broer Kennedy Er volgde ook een tv-optreden. Testers was niet alleen geliefd vanwege de jongerenmissen maar ook door zijn preken, interesse in iedereen en deelname aan het verenigingsleven, zegt Sarneel. ,,Mensen hingen aan zijn lippen. Het was een heel aimabel mens." In 1970 vertrok hij uit Sas van Gent, naar het Brabantse Huijber- gen. Leo Testers overleed in 2013, op 78-jarige leeftijd. Theo Mattheeuws nam het ini tiatief voor een gedenkplaat. Te recht, want Testers is nog steeds een begrip bleek zaterdagmiddag. Het eerbetoon trok heel wat be langstelling van oud-koorleden en muzikanten. Annekee Testers, nicht van de kapelaan, onthulde de plaquette waar zijn levensver haal op staat. Koor Sas Chante, met een paar oud-leden van het jongerenkoor in de gelederen, zong liedjes van toen. Ook is er een kleine tentoonstelling inge richt met onder andere een brief van Edward Kennedy. De broer van John F. Kennedy schreef de kapelaan in 1970 een bedankbrief. Boek over de kapelaan Er werd een tijdje terug al een op roep gedaan om herinneringen aan de kapelaan en foto's van hem te delen. Annekee Testers schonk ook drie persoonlijke fotoalbums van de kapelaan aan de Heem kundige Kring Sas van Gent. Wie nog iets heeft liggen of herinne ringen wil delen, kan contact op nemen via info@volgdegids.nl. Er wordt gewerkt aan een boek over Leo Testers. Het is een grijze en koude zaterdag ochtend. Absoluut geen wandel weer, maar onderaan de zeedijk bij gemaal Campen staan een heleboel auto's. Bovenaan de dijk wordt dui delijk waarom. Een groep van zeven mensen is sinds half acht 's och tends al present met verrekijkers en statieven. De nationale trekvogeltelling wordt standaard gehouden in het najaar. Vogels die hier de zomer doorbrachten, trekken naar het zui den. Op verschillende plekken in Zeeuws-Vlaanderen worden flad- deraars geteld. Op de Oost-Zeeuws- Vlaamse dijk is het enthousiasme voelbaar. ,,De teller staat al op 557 graspiepers", zegt Huub. Ook de grote gele kwikstaart is gezien, de geelgors en het smelleken. ,,Dat is een kleine roofvogel." Voor een leek zonder verrekijker zijn het veelal zwarte stipjes in de verte, maar de vogelaars weten precies waar ze op moeten letten. ,,We gaan vooral af op het geluid, in combinatie met de vlucht." Zeldzame koereiger Huub houdt het aantal vogels bij met een teller. De resultaten zijn te zien op trektellen.nl. De namen van heel bijzondere vogels schrijft hij op. De meest opvallende van zaterdag ochtend is de beschermde en zeld zame koereiger. ,,Dat is een kleine We gaan vooral af op het geluid, in combinatie met de vlucht zilverreiger met een gele snavel, een heel bijzondere." Telpost 't Hellegat is voor Huub bekend terrein. ,,Ik ben hier bijna elke week met een groepje mensen. Het is hier geweldig. Lekker rustig en je kunt hier echt genieten van de omgeving." maandag 4 oktober 2021 Eerbetoon aan kapelaan Testers Annekee Testers, nicht van kapelaan Leo Testers, onthulde het gedenkteken in de Cuyperskerk. foto camile schelstraete Sophie Stockman Sas van Gent -Theo Mattheeuws, voorzitter stichting Cuyperskerk ,,Daar! Nog meer graspiepers!" De teller in de hand van Huub Bun uit Hulst staat niet stil en dat is ook precies de bedoeling, tijdens de nationale trekvogel telling. ,,Dit is the place to be. Hier trekken veel vogels over." Sophie Stockman Ossenisse -Huub Bun -•v: V - Trekvogeltelling bij het gemaal van Campen. Huub Bun (tweede van rechts) schrijft de namen van bijzondere vogels op. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53