Goese raad wil diverser gezicht krijgen 4 Veertig liefhebbers van legervoertuigen trokken door Zeeland 'Nou, dat is weer echte Zeeuwse zuinigheid!' Eén van de deelnemers heeft zaterdagochtend de lachers op zijn hand, als Jan Bakker heeft ver teld dat de consumpties onderweg voor eigen rekening zijn. De sfeer zit er al meteen goed in als de leger voertuigen en hun eigenaren bij el kaar komen in recreatiegebied De Schelphoek bij Wolphaartsdijk. Bakker is als een van de eersten pre sent. Hij heeft de route voor van daag uitgestippeld. Hij leidt de deelnemers naar Walcheren en Noord-Beveland, om via de Zand- kreekdam weer terug te komen op Zuid-Beveland. De inwoner van Middelburg is al zeventien jaar de Ik vond het leuk weer eens iets op touw te zetten -Jan Bakker trotse bezitter van een DAF-artille rietrekker uit 1956. ,,Mijn vrouw en ik gaan er zelfs mee op vakantie'', vertelt hij. ,,Pas nog zijn we er vier weken mee in Duitsland geweest. Ja, we trekken daar doorgaans veel bekijks mee.'' Ritten in heel het land De tocht die de mannen en (een paar) vrouwen deze dag gaan ma ken is onderdeel van een serie rit ten die 'de 12 provinciën Trophy' wordt genoemd. „Vanwege de coro nacrisis zijn zoveel evenementen afgelast, dat ik het weer leuk vond om iets op touw te zetten'', vertelt bedenker Marinus Weltevreden, die in Duitsland woont. ,,Ik dacht: zou het niet leuk zijn om met onze legervoertuigen door alle provin cies van Nederland te rijden? Eén rit per halfjaar. Niet onder de para plu van een vereniging, maar ge woon als liefhebbers uit heel het land onder elkaar. De eerste rit was in Limburg en nu zijn we in het mooie Zeeland beland.'' Weltevre den heeft een beetje pech, want hij is zonder zijn eigen legervoertuig naar Wolphaartsdijk gekomen. ,,Hij is kapot.'' Brancards Joeri Boonman is op deze druilerige zaterdagochtend wél met leger voertuig naar De Schelphoek geko- men. Hij rijdt mee in een legerjeep uit 1960 waar ooit de gewonden in werden vervoerd. ,,Eigenlijk horen er ook nog brancards op'', legt hij uit. ,,Maar die heb ik thuisgelaten.'' De inwoner van 's-Heerenhoek raakte bevangen met het 'virus' toen hij jaren geleden tijdens een vakantie ergens een legerjeep te koop zag staan. Die is het niet ge worden, maar niet veel later had hij wel zijn eerste exemplaar gekocht. Inmiddels heeft Boonman al drie oude legervoertuigen in zijn bezit. Met name de voertuigen van de ge neeskundige dienst hebben zijn warme belangstelling. Boonman is lid van de Y-CIE, de Zeeuwse club van liefhebbers van legervoertui gen. Hij vindt er een stuk gezellig- Bij de club is er altijd wel iemand die kan helpen als je iets met je auto hebt heid. ,,Maar je wordt er ook gehol pen als je bijvoorbeeld een keer een probleem hebt met je voertuig'', vertelt hij. ,,Ik weet er best wat van, hoor, maar ben nou ook weer niet zo'n groot technicus, dat ik alles zelf kan oplossen. Bij de club is er altijd wel iemand die kan helpen.'' Als tegen half 11 iedereen is gear riveerd - de deelnemers uit het land hebben overnacht op een camping in Wolphaartsdijk - vertrekken de pakweg 25 voertuigen richting Se- rooskerke, waar bij molen De Jonge Johannes de eerste stop zal worden gemaakt. Een vrouw die met haar twee kinderen over het strandje wandelt, pakt snel haar telefoon om wat plaatjes te schieten. Ze zal zeker niet de laatste zijn vandaag. De fractie van D66 stond aan de ba sis van het idee. Ze diende een voorstel in om er serieus werk van te maken meer vrouwen in de ge meenteraad te krijgen. Een sympa thiek idee, zo vonden veel andere fracties. Maar waarom zouden we het be perken tot enkel vrouwen? Ook mensen met bijvoorbeeld een be perking of een migratieachtergrond zouden een verrijking voor de ge meenteraad kunnen zijn. D66-fractievoorzitter Saskia Ver- heij kon zich daar best in vinden. ,,Al zou je wel je doel voorbij kun nen schieten als je je op te veel groepen tegelijk richt'', is haar angst. Buddy Uiteindelijk stemde haar fractie toch in met het idee van CDA, SGP/CU, PvdA en GroenLinks om de doelgroep te verbreden. Dat be tekent dat de gemeenteraad nu een werkgroep gaat oprichten die zich gaat buigen over de vraag hoe de ge noemde groepen meer bij de Goese politiek betrokken kunnen worden. Mensen die tot een minderheids groep behoren en best in de ge meenteraad willen, kunnen in de toekomst wellicht een buddy krij gen die hen daarin begeleidt. Zo'n buddy kan een raadslid zijn. Aan de partijen zelf Drie partijen, die weliswaar voor meer diversiteit in de raad zijn, stemden niet in met het voorstel. VVD en Nieuw Goes vinden dat het aan partijen zelf is om voor meer diversiteit op hun lijsten te zorgen en niet aan de gemeente raad als geheel. De Partij voor Goes denkt niet dat een werkgroep het probleem gaat oplossen. Momenteel bestaat een kwart van de Goese gemeente raad uit vrouwen. VROUWEN OP DE BEVELANDEN EN THOLEN maandag 4 oktober 2021 Zelfs op vakantie met de truck In de luwte van de Kustmara- thon vond zaterdag nog een an dere tocht door Zeeland plaats. Veertig liefhebbers van leger voertuigen trokken met hun trots door de provincie. Rob Paardekam Goes -Joeri Boonman Niet alleen meer vrouwen, maar ook meer mensen met een niet- westerse achtergrond en men sen met een beperking. De ge meenteraad van Goes moet ge varieerder worden, zo vindt die raad zelf. Ze gaat daar werk van maken. Rob Paardekam Goes In de gemeenteraden op de Bevelanden en Tholen is het aandeel vrouwelijke raadsleden nog relatief klein. Opvallend is dat Rei- merswaal het beste jongetje van de klas is, ondanks het behou dende karakter van die gemeente. 1. Reimerswaal 5 van de 19 raadsleden zijn vrouw 26,3 procent 2. Goes 6 van de 24 raadsleden zijn vrouw 25 procent 3. Noord-Beveland 3 van de 13 raadsleden vrouw 23,1 procent 4. Borsele 4 van de 19 raadsleden zijn vrouw 21,1 procent 5. Kapelle 2 van de 15 raadsleden zijn vrouw 13,3 procent 6. Tholen 2 van de 21 raadsleden zijn vrouw 9,5 procent Marius Weltevreden (l) en Jan Bakker bij de DAF-artillerietrekker van Bakker. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51