II Nieuwe ontsluiting centrum lijkt dichterbij 5 ZIERIKZEE OPGEKNAPT EN WEL WEER TE ZIEN OP BEGRAAFPLAATS Reinier, Pieter en Jacoba hebben hun graftrommel terug, symbolisch dan. Opgeknapt en wel zijn ze weer te zien op de begraafplaats van Zierikzee. Hoedendozen zijn het. Met een glasplaat en daarin een bloemen krans en een papiertje met de naam van de overledene en een boodschap van de nabestaanden. Althans, dat was origineel zo. In een van de vier graftrommels die zaterdag na res tauratie werden teruggebracht naar Zierikzee ontbreekt elk spoor van een naam. Op de begraafplaats weten ze niet aan welke overle dene of wiens familie deze toebe hoort. Zo gaat dat als de tand des tijds vat krijgt op de graftrommels. Ooit, tussen de Eerste en Tweede Wereldoorlog waren er duizenden graftrommels verspreid over be graafplaatsen door heel Neder land. ,,Nu zijn er nog ongeveer duizend over, waarvan heel veel in zeer slechte staat", weet Pieke van Doorn uit Veenhuizen. Behoud Van Doorn en haar man Leo ont fermen zich samen met twee an dere vrijwilligers van de Neder landse Stichting tot behoud van de Graftrommel over vervallen graf trommels. Zij herstelt de porselei nen bloemen en kransen zo goed en kwaad als het kan, hij buigt zich over de trommels. Die van de op 11-jarige leeftijd overleden Rei- nier Jacob van de Panne had bij voorbeeld een kapotte glasplaat. Die is nu weer heel. Het papier in de trommel is gehavend. ,,Dat is niet anders", zegt Van Doorn. ,,Het moeilijkste en belangrijkste is de authenticiteit bewaren. We ma ken ze expres niet net nieuw." Wel weer wind- en waterdicht, want anders is het snel gebeurd met de inhoud. Cultureel erfgoed De gemeente Schouwen-Duive- land doet haar best om de bijzon dere gedenkmonumenten te be houden als cultureel erfgoed. Er zijn graftrommels op meer be- graafplaatsen in de gemeente: in Renesse, Noordgouwe, Zonne- maire, Burgh en Haamstede. Er wordt geïnventariseerd in welke staat die verkeren. Die van Pieter Joost Hagenstein uit Burgh (1893 1918) ging zaterdag al mee naar Veenhuizen voor een opknap- Het moeilijkste en belangrijkste is de authenticiteit bewaren beurt. Er waren in totaal nog acht graftrommels op de begraafplaats in Zierikzee, maar van twee is on bekend waar die nu zijn. ,,Waar- schijnlijk door iemand meegeno men", vermoedt begraafplaatsbe heerder Wim Rotte. Er zijn er nu dus nog zes over. Twee waren al eerder gerestaureerd, die prijken op het graf van Johannes en Janna de Vlieger en hun dochter Eliza beth. Naast die van Reinier, is de trommel van Jacoba Martina Klink (gestorven in 1919) in ere hersteld en die van Pieter Jacob Boone, overleden in 1937. Eentje is van een onbekende, in diens trommel staat geen naam meer. Zierikzee schreeuwt om een nieuwe ontsluiting. Dat bevestigt het rapport van onderzoeksbureau Juust. De oplossing lijkt vanzelf sprekend - doortrekken van de Gre- velingenstraat naar de N59 - maar is het niet. Wegbeheerder Rijkswa terstaat kijkt namelijk breder dan alleen die extra ontsluiting van Zie- rikzee en daarom kan het langer duren dan gewenst voordat die weg er ligt. De gemeente Schouwen- Duiveland wil nu toch proberen prioriteit aan die weg te geven, ze ker omdat die ook mogelijkheden biedt voor de verhuizing van de brandweerkazerne naar de rand van de stad. Calamiteitenaansluiting Het positieve: Rijkswaterstaat wil meewerken aan het naar voren schuiven van de aansluiting. Er zit alleen een maar aan dit verhaal: het is dan een calamiteitenaansluiting, bedoeld voor de hulpdiensten. Rijkswaterstaat wil (nog) geen ga- rantie geven dat de aansluiting uit eindelijk permanent kan worden. Voorwaarde is ook dat de gemeente de weg zelf betaalt. Drie voorkeurslocaties Gelijk met de rapportage Betere Be reikbare Centrumstad Zierikzee is ook het locatieonderzoek nieuw bouw brandweerkazerne Zierikzee afgerond. Daarin zijn zeven moge lijke locaties voor een nieuwe brandweerkazerne onder de loep gehouden. Daarbij is rekening ge houden met het samenvoegen van de brandweerpost Kerkwerve bij Zierikzee. Uit die zeven locaties hebben drie de meeste voorkeur: vestiging aan Hatfieldpark, aan de Boerenweg en de Grevelingenstraat wel. Bij alle drie de locaties moeten er aanpassingen worden gedaan. Voor de vestiging op het parkeer terrein bij de school aan het Hat- fieldpark, zou voor een snelle be reikbaarheid een extra toegangs weg naar de Laan van Sint Hilaire moeten worden gemaakt. Bij de keuze voor Boerenweg, zal er geke ken moeten worden of er uitzonde ringen kunnen worden gemaakt voor de brandweer. Er is nu sprake van eenrichtingsverkeer en dat zou mogelijk tweerichtingsverkeer moeten worden voor de hulpdien sten. Ook zou de ontsluiting van de Grevelingenstraat met de N59 uit komst kunnen bieden, zodat de ka zerne van twee kanten is te berei ken. En de vestiging aan de Greve- lingenstraat valt of staat ook met de komst van de ontsluiting met de N59. Vanavond worden de rappor ten besproken in de commissie Ruimte en Economie. maandag 4 oktober 2021 Reinier heeft zijn graftrommel terug Valeska Nastaly Zierikzee Pieke van Doorn-Witteveen (l) en haar echtgenoot Leo (r) overhandigen vier door hen gerestaureerde graftrommels van de begraafplaats in Zierikzee aan wethouder Jacqueline van Burg. FOTO MARIEKE MANDEMAKER -Pieke van Doorn De gerestaureerde graftrom mel van Reinier Jacob van de Panne. De 11-jarige overledene kreeg deze in 1919 van zijn schoolvrienden. Sta je vast op de Laan van St. Hi- laire, dan staat de brandweer ook vast. Maar er is goed nieuws: er lijkt schot te komen in een nieuwe ontsluiting van het centrum van Zierikzee. Het col lege van burgemeester en wet houders wil mogelijk de verhui zing van de brandweerkazerne combineren met een nieuwe aansluiting op de N59. Valeska Nastaly Zierikzee De aansluiting van de Greve- lingenstraat met de N59 lijkt dichterbij te komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50