Een week werken met de QR-check: [€125,- h w Handhavers zijn tevreden over naleving coronapas Wild eten in Twente! l I 4 (Z)M arrea mam De horeca werkt nu een week met de verplichte QR-check. Op de meeste plekken is de toegangscontrole al helemaal ingeburgerd. Weigeraars van weleer zijn om, een enkeling houdt zich van de domme. Een rondje langs de horeca in Nederland. Bij Broodje van Nassau in de Hoge Molen straat in Zierikzee zit een grote familie aan een tafel te lunchen. Iedereen die in de lunchroom van Paola van der Wekken en Nicole Hoogervorst wil komen eten - de afhalers uitgezonderd - wordt ge vraagd om hun coronapas. Ze zijn niet van het protesterende type horecabaas. ,,Als mensen er moeite mee hebben, zeg ik gewoon dat we het niet zelf bedacht hebben", zegt Van der Wekken. ,,We moeten ge woon de regels opvolgen", vult Hoogervorst aan. Tegen bezwaren lopen ze voor alsnog niet aan. Van der Wekken: „Mensen vinden het juist fijn dat we ernaar vragen. 'Het gebeurt niet overal', horen we vaak en dat vinden mensen vervelend.'' Wie van het winkelgedeelte naar het horecagedeelte wil in de Cuyperskerk in het Zeeuws- Vlaamse Sas van Gent meldt zich bij een mooi aangeklede statafel waarop een bos bloemen, gezellige herfstdecoratie én een bordje staat: 'QR-code scannen verplicht.' Eige naresse Kathy Couwelier is daar consequent in, vertelt ze, want op een boete zit ze niet te wachten. ,,Het is ons opgelegd en dan hou den we ons daar aan.'' Dat is niet altijd makkelijk. ,,Ik heb al mensen zonder QR-code weg moeten stu ren en sommige mensen worden agressief. Niet rechtvaardig, want we hebben geen keus.'' Bijna iedereen die binnenstapt bij de populaire brasserie Katoen in hartj e Goes staat zelf al met zijn te lefoon te zwaaien. De serveerster pakt een iPad en houdt die voor de telefoon. ,,Prima hoor, dank u wel.'' Of er veel gedoe mee is? ,,Valt mee. Sommige mensen zijn er niet blij mee, maar het hoort er nu eenmaal bij. Eigenlijk laten bijna alle men sen uit zichzelf de codes zien.'' Blauwe ogen In Doetinchem wordt de QR-code in alle geteste horecazaken ge checkt, maar naar het noodzake- lijke ID-bewijs wordt niet ge vraagd. Dat gebeurt evenmin in Ede en in Arnhem, bij zowel res taurant Dadawan als café De Schoof op de Korenmarkt. ,,Ik ver trouw je op je mooie blauwe ogen", zegt een medewerker. Aan de Arnhemse Bovenbeekstraat worden twee Engels sprekende mannen weggestuurd die geen QR-code kunnen tonen bij café Babo. Het andere uiterste is er bij eetcafé De Gouden Leeuw in Dru- ten, waar helemaal niet wordt ge controleerd door de ongevacci neerde barvrouw. Zij vindt name- Boek nu op marrea.nl of bel 0571-277744 lijk niet 'dat ik anderen kan gaan controleren of zij wel gevaccineerd zijn'. De worsteling van de horeca zit 'm niet zozeer in de coronacheck zelf, maar meer in het effect daar van. ,,We zijn liefst voor iedereen gastvrij, maar het zijn de regels'', zegt Luisa Fischer, assistent-be drijfsleider van café Eten en Drin ken in Malden. Zij wijst op de ou deren die wel zijn gevaccineerd, maar geen code kunnen laten zien omdat ze niet de juiste telefoon hebben. ,,Die code scannen is gewoon meer werk'', zegt bedrijfsleider Sam Kersten van biercafé Substi tute op het Museumplein in Ede. Maar hij houdt zich er wel aan en is duidelijk: Wie niet aan het scansysteem wil meewerken, mag niet naar binnen en óók niet bin nen naar de wc. Heftige ruzies Aan de bar leiden vaccinatiedis cussies geregeld tot heftige ruzies. ,,Het kost vriendschappen", zegt Thea Kwakman, uitbaatster van De Kartouwe in Doetinchem. Hoewel zij de QR-code contro leert, hoort zij soms ook klanten dreigen. ,,Laatst zei er één: 'Als ik moet laten zien dat ik ben gevacci neerd, kom ik nóóit meer terug.' En wat moet ik dan?'' Er zijn genoeg horecazaken die geen problemen ervaren, zoals het Nijmeegse café-restaurant In de Kazerne. Ook restaurant Het Spij ker in Beek-Ubbergen is tevreden over de controles. Eigenaar Rob Jansen denkt dat de locatie dicht bij de grens helpt. ,,De mensen zijn hier niet anders gewend.'' Bij Zien Eten en Drinken in de binnenstad van Helmond hangt het pontificaal op een A4'tje bij de ingang: 'geen QR-code, geen toe gang'. De reacties zijn wisselend, zegt bedrijfsleider Jordy van de Kerkhof. ,,Er zijn mensen tegen, maar er zijn ook mensen die blij zijn dat we het doen. Ik wil me niet in die discussie mengen, we volgen gewoon de regels.'' In Noord-Brabant hebben 26 be drijven zich aangesloten bij Ho reca Zonder Prik en daarvan is in Hooge Mierde boscafé Krek Wak Wou - Brabants voor 'precies wat ik wilde' - er een van. Inderdaad, we mogen zo naar binnen. Want: ,,Iedereen is hier welkom. En nie mand die daar moeite mee heeft.'' Door in hetzelfde dorp naar voetbalclub HMVV. Een vrijwil ligster die buiten de tafeltjes aan het poetsen is, zegt dat de kantine gewoon open is. Wil ze de corona pas zien? ,,Nee hoor. Iedereen stie felt hier zo naar binnen.'' Bij café De Bijenkorf op het dorpsplein melden we ons met de QR-code in de aanslag. Verbaasd komt een meisje achter de bar vandaan: ,,Moet ik die scannen? Even vragen hoe dat moet.'' Komt een halve minuut later de kaste leinse zelf met haar mobieltje. Ge bruikt ze die vaak voor het scan nen? ,,Alleen bij vreemde mensen. Maar die komen hier best veel, vooral fietsers.'' Bij Finch Gastrobar in Oss is de check van de QR-code buiten. Ei genaar Pierre Vink heeft er een lessenaartje voor geïnstalleerd. ,,Werkt prima. Iedereen weet dat we checken en werkt mee. Geen centje pijn. Mensen zijn er aan toe om zonder al te veel beslomme ringen weer eens uit eten te gaan." Onbezorgd stappen doen ook de honderden bezoekers van het dancefeest In2The Groove in De Pul in Uden. Ook daar wordt ie dereen gecheckt. 'Makkie', zegt de Pul-vrijwilliger die deze taak toe bedeeld heeft gekregen. ,,Je moet toch het toegangsbewijs checken MAANDAG 4 OKTOBER 2021 PC 'Het is ons opgelegd, we hebben geen keus' Van onze verslaggevers De invoering van een corona maatregel is volgens voorzitter Richard Gerrits van Vakbond BOA ACP nog nooit zo soepel verlopen. Volgens hem is er nog geen enkele boete opgelegd. ,,We hebben de avondklok ge had en een tijd dat we met een maximaal aantal mensen bij el kaar mochten staan op straat. Dat gaf allemaal veel meer ge doe.'' Volgens Gerrits speelt bij de soepele invoering wellicht mee dat mensen nu weer meer mo gen. ,,Ze zijn dan ook geneigd om zich aan de regels te hou den, omdat ze weer iets leuks kunnen gaan doen.'' In sommige gemeentes is geëx perimenteerd met polsbandjes tijdens het uitgaan. Stappers hoeven daardoor maar één keer hun coronacheck-app te laten zien en kunnen daarna makkelij ker een kroegentocht houden. Koninklijke Horeca Nederland (KHN) is blij dat veel burge meesters dit initiatief omarmen. ,,Alles dat zorgt voor meer be grip bij gasten en minder belas ting voor horecaondernemers is winst'', laat een woordvoerster weten. Ook bij KHN is het beeld dat veel ondernemers zich aan de nieuwe coronaregels houden. - Raymond Boere vü/ hotelarrangementen 'van €159,- vanaf p.p. Highlights: Twentse Wallen Route lopen Zes-kastelenroute fietsen Solex rijden in de Hof van Twente Bezoek de pittoreske plaatsen Ootmarsum, Lochen en Delden Gelegen op de top van de Herikerberg in Markelo, nabij Nationaal Park Sallandse Heuvelrug, vind je het prachtige Landhulshotel Herikerberg (4*). Omgeven door bossen kun je samen genieten van rust en ruimte. Na een heerlijke dag in de buitenlucht is het tijd om aan tafel te gaan en je culinair te laten verrassen met een voortreffelijk wild diner! En weet je wat helemaal fantastisch is? De volgende avond word je nog een keer zo verwend! In alle rust geniet je hier van een geweldig verblijf. er snel bij, dit „er Beliefde hotel zrt snelï0, Arrangement: 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijt 1 x 3-gangen wilddiner 1 x 4-gangen wilddiner Fiets- en wandelroutes Gebruik van WiFi en gratis parkeren Prijs p.p.: 125,- Economy kamer, 145,- Comfort kamer, 155,- Bostuin kamer Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 35,- p.n., vanaf 2022 45,- p.n. Toer.bel.: 2,50 p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,95 per boeking. Geldig vanaf november t/m januari 2022, m.u.v. feestdagen. De meeste horecazaken ondervinden geen proble men bij het checken van de QR-code. „Mensen zijn blij dat ze weer gezellig kunnen stappen.'' foto's anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4