Ordinaire trekjes van potentaat Feyenoord gaat 0-1 6 w EREDIVISIE AJAX - FC UTRECHT Doelman Paes onderscheidde zich vooral in de tweede helft 1NN COLUMN HUGO BORST Maar ja, die docu komt er niet. De scheidsrech ters praten niet. Nou, alleen off the record. Ik heb er de laatste maanden echt een heleboel gespro ken, en niet de minsten. Mijn hemel, wat een frus traties, wat een ergernissen. De man die iedereen beu is, heet Dick van Egmond. Hij is coördinator scheidsrechterszaken bij de KNVB. Dat coördina tor klinkt lieflijk, maar hij is ordinair de baas. Hij vertoont trekjes van een potentaat, soms. En dat valt totaal niet goed. Wie is, was, hij? Voetballen kon hij niet. Van Eg- mond kwam niet verder dan het derde elftal van SV Concordia in Hillegom. Hij besloot wedstrijd jes te fluiten. Dat ging heel aardig. Hij werd poli tieman en maakte met zijn hobby carrière als arbi ter. Niet dat hij beroemd werd, hoor. Zo scheidsrechters lof krijgen, dan gingen de complimenten altijd naar zijn generatiegenoten Jaap Uilenberg, Mario van der Ende, Roelof Luinge, Dick Jol en Eric Braamhaar. Scheidsrech ters met persoonlijkheid, natuurlijk overwicht en een vleug humor. Van Eg- mond was in het zwart altijd dat politieagentje, bepaald niet populair bij trainers en spelers. Overigens was, is, hij privé geen onaardige vent. Maar zijn ambt heeft hem veranderd, zeggen intimi. We hadden niet te klagen de afgelopen jaren. Björn Kuipers was de absolute Nederlands toparbiter. Dat was mede te danken aan Jaap Uilenberg, lang vice-voorzitter van de UEFA-scheidsrechters- commissie. Hij, Uilenberg, stimuleerde ook Danny Makkelie, net als coming man, Serdar Gözübüyük. Bas Nijhuis was Bas Nijhuis, enig in zijn soort. Al tijd maar de voordeelregel toepassen, heerlijk. Ga maar na: Dennis Higler, Allard Lindhout en Jochem Kamphuis hebben een FIFA-badge, maar ze krijgen internationaal niet eens subtopwed strijden. Dick van Egmond maakt deze scheids rechters niet beter, wordt gezegd. Integendeel. Straks krijgen Joey Kooij en Sander van Eijck zo'n badge. Is dat niet een beetje te vroeg? Iemand die de (aanstaande) topscheidsrechters heel graag wil begeleiden en beter maken, is Bjorn Kuipers. Hij, financieel onafhankelijk, denkt ook te weten hoe dat moet. Maar Dick van Egmond zit een beetje in de weg. Hij houdt ex-arbiters als Pie- ter Vink, Richard Liesveld en Braamhaar die hun diensten aanbieden ook al buiten de deur. Van Eg- mond bekleedt al veel te lang (11 jaar) een belang rijk ambt en omdat hij in vaste dienst is, dreigt hij nog zes jaar aan het pluche te kleven. Een schrik beeld voor alle arbiters (al moet je ze dat niet vra gen, ze bevestigen dit hooguit achter hun hand). Kuipers is een beschaafde kerel. Hij is er de man niet naar om Van Egmond te wippen. Maar ja, Van Egmond gaat nog steeds over de aanstellingen. Wie tegen hem zijn mond opentrekt of dwarsligt, wordt overgeslagen (lees: krijgt straf). Vaker en va ker krijgen toparbiters geen wedstrijd. Ze zijn vrij terwijl piepjonge arbiters worden losgelaten in de eredivisie met soms rampzalige gevolgen. Het gist en het borrelt. O, ik hoor nu net dat er toch gesprekken op gang zijn gekomen tussen de KNVB en Kuipers. Wordt - zeker - vervolgd... Zijn ambt heeft hem veranderd, zeggen intimi Voetbal Nieuwkoop wint weer met Union Voetbal Boere na een uur gewisseld Ajax gaat alsnog met een flinke kater de interlandbreak in. De koploper beet zich na een fraaie reeks van zeges stuk op FC Utrecht en zag tot overmaat van ramp de zelf opgeleide Django Warmerdam de ongeslagen serie na ruim driehonderd dagen beëindigen: 0-1. In 303 dagen bleef Ajax in liefst dertig eredivisieduels zonder ver- liespartij. De beste ongeslagen reeks sinds midden jaren 90, toen Ajax het dik vijftig wedstrijden volhield, sneuvelde gistermiddag op het moment dat weinigen er rekening mee hielden. Ajax maakte sinds de vorige interland periode namelijk een ontketende indruk. Toch zorgde een zeer ge disciplineerd Utrecht voor een daverende verrassing. Utrecht bracht de machine die Ajax de afgelopen maand bleek eerst heel aardig tot stilstand, om zelf een kwartier voor tijd toe te slaan. Nadat Ajax weer eens zon der succes joeg op de openings treffer, maakte Warmerdam in de tegenaanval de oversteek. Hij werd bediend door invaller Quin- ten Timber, die vervolgens War merdam met een diagonaal schot zijn broedertwist met Ajacied Jurriën in zijn voordeel zag beslis sen: 0-1. Slotoffensief Ook omdat Utrecht in het haast verstikkende slotoffensief van Ajax op de been bleef. Dat deed het eerder in de tweede helft ook met dank aan Maarten Paes. De vorig seizoen nog op een zijspoor belande doelman in Utrecht, on derscheidde zich vroeg in de tweede helft door Ajax in één aanval tot drie keer toe van scoren af te houden. Twee keer keerde hij een po ging van Sébastien Haller, waarna hij met een reflex op de volley van Dusan Tadic zijn hattrick aan red dingen completeerde. Voor rust viel er een stuk min der te beleven. Hoewel Neres (na een flitsende aanval) en Haller (na een lage voorzet van Tadic) het in de eerste tien minuten wel nalieten om Ajax een vroege voorsprong te bezorgen, hield FC Utrecht de kampioen in het res tant van de eerste helft keurig in toom. Ajax maakte lang weinig aanstalten, en telkens als de ploeg van trainer Erik ten Hag het gas pedaal eens wenste in te trappen, wist één van de bezoekers in de compacte formatie van coach René Hake vroeg of laat op de rem te trappen. Slotoffensiefje Had Utrecht dan de betere kan sen? Nee, daar staken Edson Alva rez (andermaal), Nicolas Taglia- fico of Remko Pasveer (na een fout van Gravenberch) op het laatste moment een stokje voor. Maar veel dichterbij een treffer kwam Ajax in de eerste helft zelf ook niet meer. Berghuis volleerde nog een bal naast en toen Ajax met een slotoffensiefje eenmaal de indruk wekte dat het urgent was, blies arbiter Bas Nijhuis voor het rustsignaal. De stunt waar Utrecht toen nog aanspraak op maakte, werd in de GOALALERT Ontvang direct een video van jouw club als er is gescoord! VRIENDEN LOTERIJ tweede helft dus een stunt van je welste. Door de verrassende zege klom het team van Hake (tijdelijk) naar plek twee, achter Ajax. On danks de topmaand september en het topjaar 2021 beginnen de Am sterdammers met een fikse kater aan de tweede interlandbreak van het seizoen. Feyenoord had Ajax qua verliespunten voorbij kunnen gaan, maar de Rotterdammers boden Vitesse de tegentreffers op een presenteerblaadje aan. Arne Slot had na het laatste fluit signaal van Serdar Gözübüyük het veld in willen lopen, maar de trai ner van Feyenoord bedacht zich. Hij telde tot tien om even later op een rustige manier de discussie met de scheidsrechter aan te gaan. In het Rotterdamse kamp vonden ze de toegekende blessuretijd (tien minuten) te karig. Zeker na de late rode kaarten voor Matüs Bero en invaller Thomas Buitink roken ze nog een kans op de gelijkmaker. Maar uiteindelijk vonden de be zoekers toch vooral dat ze zelf te veel fout hadden gedaan in Arn hem. Zwak begonnen, tegengoals weggegeven, te veel meegegaan in het vijandige sfeertje met opstoot jes in de tweede helft. Slot kwam na de wedstrijd ook niet aan met excuses. ,,Vermoeidheid? Vitesse had ook donderdagavond ge speeld. Dat speelde geen rol. Het is simpel: Vitesse-uit is lastig, net als FC Utrecht dat was. In Utrecht wa- maandag 4 oktober 2021 PC Spannender en onthutsender dan de docu mentairereeks over Feyenoord zou een se rie over het reilen en zeilen van onze (top)scheidsrechters zijn. Als het kon zou ik van daag nog beginnen met draaien. Er is een paleis revolutie aan de gang. Achter deze arbiters zit nu een daverend gat. Bart Nieuw koop (foto) blijft sterk presteren met zijn ploeg Union Sint-Gil lis. Op bezoek bij Cercle Brugge won de promovendus met 0-3. Nieuwkoop speelde de hele wedstrijd en maakte met zijn ploeg na rust het ver schil. Dante Vanzeir scoor de twee keer, de 0-3 kwam op naam van Loic Lapous- sin. Door de overwinning bleef Union in het spoor van koploper FC Antwerp, dat slechts één puntje meer heeft. Het duel tus sen Cambuur en AZ duurde voor Tom Boere gisteren slechts 62 mi nuten. De uit Terneuzen af komstige spits kende een moeilijke mid dag met zijn Friese werkge ver, die met 1-3 verloor. Boere moest na ruim een uur plaats maken voor zijn Letse con current Ro berts Uldrikis, die nog enigs zins gelukkig de 1-3 op zijn naam kreeg. Een gekraakt schot ver dween via het been van Uldri- kis achter de AZ-doelman. Ajax bijt zich Johan Inan Amsterdam Ajax - FC Utrecht 0-1 77. Warmerdam Opstellingen Pasveer Paes Mazraoui Van der Maarel Timber Van der Hoorn Martinez Janssen 80. Danilo 80. Ter Avest Tagliafico 58. Blind Warmerdam Maher Alvarez Berghuis Gravenberch 57. Klaassen Van Overeem Neres 57. Antony Haller 73. Daramy Sylla 61. Mahi Douvikas Van der Streek 61. Timber Tadic Scheidsrechter: Nijhuis Toeschouwers: 52.621 Activeer nu gratis PZC.NL/GOALALERT Mede mogelijk gemaakt door: Mikos Gouka Arnhem Orkun Kökcü is boos op inval ler Thomas Buitink, die rood krijgt. foto pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38