'Mjw mm Kun je je suikerwaardes op peil houden tijdens een marathon? Ja! 4 De Bas van de Goor Foundation is als goede doel gekoppeld aan de achttiende editie van de wedstrijd van Burgh naar Zoutelande. De naamgever vertelt aan de finish dat het lopen van een marathon heel goed mogelijk is als je 'suiker' hebt. en marathon lopen is voor diabetici een vorm van 'hoge school insulinema- I nagement'. Dat zei 1 Bas van de Goor za terdag. De voormalige topvolley- baller is zelf suikerpatiënt en weet uit eigen ervaring hoe lastig het is om juist tijdens zware inspannin gen de bloedsuikerwaardes op peil te houden. ,,Maar ook al is het moeilijk, laat je vooral niet tegen houden." Van de Goor, bekend van het goud op de Olympische Spelen van 1996 in Atlanta, was een dag te gast bij de Kustmarathon. Hij loste in Burgh het startschot, zag half- koers de kopgroep langskomen en wachtte bij de finish in Zoute lande de nummers één, twee en drie op, die hij ook nog huldigde. Tussen de medailleceremonies door nam hij een cheque van 5725 euro in ontvangst, bestemd voor zijn Bas van de Goor Foundation. ,,Ik ben heel blij met het geld", zei hij. ,,Daarmee kunnen we nog meer kinderen met diabetes laten sporten." De stichting is bedoeld om be kendheid te geven aan het feit dat je met suikerziekte nog kunt spor ten. Nadat Van de Goor in 2003 de diagnose kreeg, speelde hij nog drie jaar op een hoog niveau. In 2008 richtte hij de Foundation op om overal in Nederland duidelijk te maken dat het krijgen van de ziekte niet het einde is. Hij zet sportkampen op en gaat met groe pen diabetici flinke uitdagingen aan, zoals het lopen van de New York Marathon en het beklimmen van de Kilimanjaro. ,,De meeste mensen hoeven niet na te denken over hun glucose- waarde", zei Van de Goor. ,,Dat re gelt hun lichaam namelijk zelf. Bij mij is die functie weg. De waarde in mijn bloed wisselt daardoor continu. Als ik sport, gaat-ie naar beneden. Als ik eet, gaat-ie om hoog. Als ik stress heb, gaat-ie ook omhoog. En zo zijn er veertig fac toren die mijn glucose kunnen beïnvloeden. Vanaf het moment dat je diabetes type 1 hebt, moet je dat allemaal handmatig managen.'' ,,Tegenwoordig hebben de meesten van ons een sensor op de ene bovenarm zitten en een draadloze insulinepomp op de an dere. Zo ben je constant bezig met het bekijken en bijsturen van je waardes. Bij het lopen van een ma rathon is dat een hele opgave. MMr hoe meer je sport, hoe makkelijker de rekensom wordt. Het is een kwestie van ervaring krijgen." Voedingsschema Dat bevestigde Wilbert Lamers uit Molenhoek (nabij Nijmegen) za terdag. Juist omdat hij suikerpa tiënt is en de Bas van de Goor Foundation het goede doel was van deze editie, kwam hij aan de start in Burgh. ,,En het toeval wil dat mijn zoon, die sinds vorig jaar diabetes heeft, nu op kamp is met de Foundation. Ik kon deze mara thon niet laten lopen." Lamers finishte net binnen de vier uur in Zoutelande. ,,Vanaf de 26ste kilometer begon ik te begrij pen waarom ze dit de zwaarste marathon van Nederland noe men." In de atletentent in de Langstraat toonde hij de sensor op zijn ene arm, de insulinepomp op z'n andere en de apparaten waar mee hij zijn waardes controleert en reguleert. ,,Je gaat een mara thon niet lopen zonder dat je weet wat je moet doen", zei de Gelderse gymleraar. ,,In je training probeer je je voedingsschema al zo te krij gen, dat je suiker redelijk op peil blijft.'' ,,Ik wist vandaag ongeveer wat ik moest doen: bij de eerste ver- De mensen met diabetes die deze Kustmarathon lopen, zijn een inspiratie vooranderen versingspost een gelletje, bij de tweede wat drinken, bij de derde een gelletje, bij de vierde een gel letje en wat drinkenZo ga je de hele tijd door. Eén keer ben ik ge stopt omdat ik me een beetje zor gen maakte, maar mijn waardes bleken in orde. Kijk maar op mijn telefoon, dit is een mooie vlakke lijn. Dat is bijzonder, hoor. Vorig jaar liep ik dicht bij huis een mara thon en toen kreeg ik mijn insu line maar niet op orde." Hypo Hoewel er van zeer actief spor tende diabetici 'hogeschool in- sulinemanagement' wordt ge vraagd, ziet Lamers niet in waarom je het niet zou doen. ,,Je kunt wel in een hypo terechtko men", zei hij, doelend op een veel te lage bloedsuikerwaarde. ,,Maar die kun je weer compenseren. Daar staat tegenover dat je, als je sport, over de breedte minder in suline nodig hebt. Deze marathon heeft als effect dat ik de komende drie dagen echt minder bij hoef te pompen." ,,De mensen met diabetes die deze Kustmarathon lopen, zijn een inspiratie voor anderen", zei Bas van de Goor, die zelf vijf mara thons liep en nu in training is voor de Alternatieve Elfstedentocht. ,,Als dit mogelijk is, dan kunnen anderen ook gerust een halve ma rathon lopen of een potje tennis sen. Het is maar waar je de grens legt of tot waar je ambitie reikt. Maar denk niet dat het allemaal niet kan." maandag 4 oktober 2021 GO Kustmarathon vraagt van diabetici 'hogeschool insulinemanagement' Roeland van Vliet Zoutelande wfWkC 11* JL Bas van de Goor neemt een selfie vlak voor de start van de Kustmarathon. Hij mag het startschot lossen. Wilbert La- mers toont de apparatuur waarmee hij zijn suiker waardes af leest en bij stuurt FOTO ROE LAND VAN VLIET De Bas van de Goor Founda tion is voor drie jaar het goede doel van de Kustmarathon. Na 2021 volgen dus ook nog 2022 en 2023. Mensen die zich in schrijven voor één van de on derdelen, wordt gevraagd of ze een donatie willen doen aan de stichting. - Bas van de Goor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36