ZEELAND GEBOEKT Dit is er tijdens de Kinderboekenweek te doen Janske tussen hemel en hel 7 Oud-muziekdocent Rieks Veenker (1951) in Middelburg ontpopt zich de laatste jaren tot een begenadigd kinderboekenschrijver. Hij neemt ons mee naar zijn Verwonderrijkwaar je in sprookjes mag, nee, móet geloven. Nu gaan we op stap met Veerke en haar 'Zilverveer'. De Kinderboekenweek 2021 loopt van woensdag tot en met zondag. Het thema dit jaar is 'Worden wat je wil', waarbij kinderboeken rondom beroepen centraal staan. Bette Wes tera schreef het kinderboeken weekgeschenk Tiril en de toverdrank (gratis bij aankoop van minstens 12,50 euro aan kinderboeken). Dro mer, het Prentenboek van de Kin derboekenweek 2021 is gemaakt door illustrator Mark Janssen. In Zeeland zijn er vele activiteiten. Vlissingen, ZB bibliotheek in Cine- city, 15.30 uur: Schrijfster Dalilla Hermans leest voor uit haar pren tenboek Brown Girl Magic. Donderdag 7 oktober Middelburg, boekhandel de Drvkkery, 16.00 uur: De Middel burgse schrijfster Josien de Graaf leest voor uit haar nieuwste kinder boek Leon en Mikki. Middelburg, de Drvkkery, 10.00 uur: Acteur en schrijver Kevin Has- sing vertelt over zijn tweede j eugd- boek Mus en Kapitein Kwaadbaard en De Koers naar de Kraken. Vlissingen, boekhandel 't Spui, 13.00 uur: Kevin Hassing vertelt over zijn boek. Zaterdag 9 oktober Vlissingen, 't Spui, 10.00 uur: Het grote Kinderboekenweek Viool concert door de Muziekschool on der leiding van Naomi Keijzer. Goes, boekhandel De Koperen Tuin, 11 uur: Acteur en schrijver Ke vin Hassing signeert en wordt geïn terviewd door de Biebvloggers. Goes, bibliotheek, 14.00 uur: De in Vlissingen geboren Jan Paul Schut ten won dit jaar een Zilveren Griffel voor Wonderbos. Hij signeert, vertelt en er is een workshop. Zondag 10 oktober Middelburg, de Drvkkery, vanaf 13.00 uur: Beroepenvossenjacht en workshop door schrijfster Jonne Kramer. Middelburg, de Drvkkery, 10.00 uur: Schrijver van het Kinderboe kenweekgeschenk Bette Westera leest en vertelt (bestemd voor schoolklassen, als er een stoel vrij is kun je aanschuiven). Woensdag 13 oktober Kapelle, boekhandel Lectori, 14.30 uur: Kinderboekenschrijver en ca baretier Thijs Goverde leest voor en vertelt. Middelburg, de Drvkkery, 15.00 uur: Illustrator Mark Janssen vertelt over zijn werk en zijn nieuwe boek. Donderdag 14 oktober Meliskerke, boekhandel De Boe kenmolen, 16.00 uur: Voorstelling André het astronautje met de stem van astronaut André Kuipers. Vrijdag 15 oktober Middelburg, de Drvkkery, 16.00 uur: kinderboekenschrijfster Sanne Roosenboom vertelt en leest voor. Zaterdag 16 oktober Goes, De Koperen Tuin, 11.00 uur: Boer Boris-dag met schrijver Ted van Lieshout. Hij won de Theo Thij ssenprij s voor zijn oeuvre. 14.00 uur: Josien de Graaf uit Middelburg leest voor en signeert haar pas ver schenen boek Leon en Mikki. Zierikzee, boekhandel De Vries, 13.30 uur: Banenmarkt: volwasse nen vertellen over hun beroep. Zeeuwse schrijvers Aan elke kerkdeur die ik pas seer, rammel ik even. Op slot of open? Ik kom niet in de kerk om te bidden, maar om me te vergapen. Het meest verbaas ik me over de martelaren, harde sm in het teken van God, geloof met zwepen en zwaarden, kettingen en kruisen. Het verhaal van Janske Gorissen (1906-1960) is eveneens vol gruwelen. Ze zou dezelfde verwondingen hebben gehad als Christus en ze ging dan ook de geschiedenis in als het 'Bloedig Bruidje van Wel berg'. Liever gezegd, ze ging met de geschiedenis in. De kerk, haar kerk, de rooms-katholieke kerk heeft er namelijk alles aan gedaan haar faam te smoren. In plaats van heiligheid wachtte haar, terwijl ze nog leefde, eeu wige vervloe king, of in ieder geval eeuwige vergetelheid. Tot Peter Jan Margry (in 1956 te Breda geboren) opdook, een histo ricus die zich interesseert voor be devaart en bedevaartsoorden. Hij verblijft vaak in Zeeland en heeft zijn boek Vurige liefde over Janske Gorissen voor een groot deel in Domburg geschreven. Er zijn diverse Zeeuwse connecties in het boek, zo begon de loopbaan van de priester die de cultus rond haar aanwakkerde in IJzendijke. Wel berg (gemeente Steenbergen), vlak bij Zeeland gelegen, was van wege Janskes religieuze ervarin gen even een bedevaartsoord. Maar vanuit het bisdom Breda, waartoe heel Zeeland en het wes ten van Noord-Brabant behoren, begon al snel een tegencampagne. Terwijl zij ergens tussen hemel en hel bleef worstelen, liet de officiële kerk de doofpot aanrukken. Het geloof van de mensen is nu een maal met het geloof van de kerk. Margry's boek over de would-be heilige is een opmerkelijke presta tie, het beweegt zich tussen ver bijstering en sympathie, tussen wetenschap en ontboezeming. Het geheim wordt niet volledig ont sluierd, maar de doofpot gaat open. 'Een uitzonderlijke zaak die het waard is gekend te zijn,' vat de auteur zijn onderneming samen. Tegelijk gaat het naar zijn zeggen om 'een deconstructie van het on- derbaarlijke'. Bij een volgend be zoek aan een kerk steek ik een kaarsje aan om Janske uit Welberg te gedenken. Hedendaagse sprookjes beginnen al lang niet meer met 'er was eens'. Wat niet wil zeggen dat eerste zinnen best betoverend kunnen zijn. Deze is van Rieks Veenker (foto) in zijn pas verschenen Zilver- veer: 'Aan de rand van het Grote Bos, tussen het Zomp en Verwonderrijk, woont Veerke samen met haar grootouders in het boswach tershuisje langs de beek'. Ze bonst als ze boos is Veerke is een gewoon meisje van 10 jaar in ge wone kleren met vrolijke kleuren. Maar hoe gewoon ook, ze weet al vanaf haar peutertijd zeker dat ze eigenlijk een prinses is. Oma vindt het maar 'zotternij' als Veerke haar ze kerheid met haar deelt: 'Gewone mensen zo als jij en ik worden nooit prinses. Ja, in sprook jes misschien, maar wij leven niet in sprook jes'. Opa daarentegen is ontvankelijker, hij snapt het best dat zijn kleindochter een prin ses wil zijn, niet zo'n suikerzoete maar een prinsesje 'dat meehuilt als iemand verdrietig is. Dat met de mensen en dieren meelacht en vrolijk is. Maar ook bonst als ze boos is'. Aan de hand van opa ontwikkelt zich het verhaal. Veerke ontmoet een koningspage met strepen op zijn vleugels en die ze daarom Tijgertje noemt. En ze maakt kennis met de Zamelaar die in een met boeken volgestouwd huisje leeft. Zamelaar heeft nog het meest weg van een wandelende tak, beter nog een wandelende boomstam. Hij verzamelt al een leven lang verhalen en laat die lezen aan Veerke. Om te beginnen De Tui nen van Ginder, vast niet toevallig het eerste kinderboek dat Rieks Veenker schreef. Het meisje raakt in de ban, wil alles lezen en ont dekt beetje bij beetje dat ze ook zelf verhalen kan vertellen. De autonoom opererende zilve ren veer van haar opa is daarbij een grote hulp. Haar fantasie groeit en ze komt stapje voor stapje dichter bij het prinsessendom. Het nieuwe boek komt uit pal voor de Kin derboekenweek. Het mag er zijn. Net als de eerdere delen die in Verwonderrijk spelen: Sprookjesvogel (2019), Wis, wis, Sluiervis en De mossel met de parel (beide 2020)Stuk voor stuk prachtig geïllustreerde hardcovers die zich in minder dan een uurtje laten voorlezen. De schrijver is duidelijk een liefhebber van voorlezen. Dat brengt met zich mee dat hij ook eens een woord kan gebruiken dat uitleg behoeft. Of een gezegde. Al wordt 'de appel die niet ver van de boom valt' toevallig wel toegelicht in de tekst. Hoewel Zilverveer zich aandient als deel 4 is het eigenlijk deel 1. Het lijkt erop dat alle latere vertellingen over de sluiervis, de sprookjesvogel en de mossel door de Zilverveer op papier zijn gekrast. Met dank aan Veerke denken we dan maar. Rieks Veenker geeft de boeken uit onder de vlag van zijn uitgeverij Oogappel kinderboe ken. Hij publiceerde eerder twee delen van De Tuinen van Ginder bij Uitgeverij Palmslag. En hij schreef een verhalenbundel voor volwasse nen: 21 Beestige Morabels. Bijna vijfendertig jaar was hij docent muziek-kunstgeschiedenis op de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg. maandag 4 oktober 2021 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Veerke is een prinses Woensdag 6 oktober Vrijdag 8 oktober Dinsdag 12 oktober Mario Molegraaf Peter Jan Margry: Vurige liefde. Het geheim rond het Bloedig Bruidje van Welberg - Uitgeverij Prometheus, 392 pagina's, 27,50 euro. Jan van Damme A Zame- laar en Veerke, il lustratie in Zilverveer van Rieks Veenker. FOTO ESTHER ROSIER Rieks Veenker: Zilverveer. Verhalen uit Ver- wonderrijk - Uitgeverij Oogappel kinderboe ken, hardcover, met illustraties van Esther Rosier en Job van Gelder, 50 pagina's, 13,50 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27