!rr Bezoekers Bierfestival trotseren slecht weer II 5 WETENSCHAPSDAG SHERLOCK HOLMES Detective zijn, slijm maken of licht bekijken; kinderen doken zaterdag in de Middelburgse bieb in de wondere wereld van de wetenschap. Hoe leidt een poedertje tot de oplossing van een misdaad? De broers Rick (9) en Silvijn (7) van het Reve zijn er klaar voor. Zij kruipen in de huid van Sherlock Holmes en gaan een koekjesmis daad oplossen. Op de tafels voor hen bakjes met poeders, foto's van de plaats delict, afbeeldingen van de gezichten en vingerafdrukken van verdachten. In ZB Bibliotheek van Zeeland staat zaterdag alles klaar voor de jonge detectives. De jaarlijkse wetenschapsdag neemt kinderen ditmaal via workshops mee in wereld van misdaad, licht, slijm en elektriciteit. Van polyme ren en gloeilampen tot zwaarte kracht en vingerafdrukken. Ingespannen bekijken de kinde ren tijdens de workshop 'Weten schap voor detectives', de vinger afdrukken op het keukenkastje op de crime scene. Eén van de sporen die drie verdachten hebben nage laten in de koekjesmisdaad die de kinderen moeten oplossen. Een briefje, poeder onder een stoel en een tandafdruk moeten zij ook na der onderzoeken. In de bieb doen de deelnemers dat in witte labjas- sen. Online proberen nog zo'n 75 kinderen te ontrafelen wie de mis- daad heeft gepleegd. Er komt heel wat bij kijken ontdekken ze al snel. Kijk hoe dit schuimt Via een groot beeldscherm krij gen de kinderen opdrachten en twee assistentes verlenen hand en spandiensten in de bieb. 'Yo, roept Gio Grims (9), één van de Sherlocks: ,,Dit is een gave vin gerafdruk.'' Nijver speuren de kinderen verder. ,,Kijk hoe dit schuimt'', zegt Rick verrast als hij azijn toevoegt aan één van de poeders in een bakje. Dat schui mende poeder leidt uiteindelijk tot de oplossing van het misdrijf. ,,Normaal hebben we zo'n tien tot vijftien organisaties en bedrij ven over de vloer die workshops Wetenschap voor detectives' is nieuw dit jaar geven. Dat kon dit jaar niet door de coronamaatregelen. Vorig jaar was de dag helemaal online, nu hebben we gekozen voor een combinatie van online en 'fysiek' in de bieb,'' vertelt Cas de Nood. Zij is al jaren één van de organisa toren van het evenement voor kinderen in de bovenbouw van het basisonderwijs. ,,De kinderen die online meedoen, konden na inschrijving een wetenschaps doos ophalen in de bibliotheek met alle spullen die nodig zijn om de workshops te volgen. We heb ben zes workshops online en vier op locatie hier. 'Wetenschap voor detectives' is nieuw dit jaar. Het verbaasde mij trouwens dat de workshop 'Tijd voor slijm' al di rect vol zat. Ik dacht dat dat een beetje over was.'' Jasmin Luitwie- ler (11) zit in haar witte labjas in de bibliotheek: ,,Ik had best graag mee willen doen met dat slijm maken, maar het zat al vol.'' Zij probeert nu in de voetsporen van Sherlock Holmes te treden en moet al knippend en plakkend het gezicht van de verdachte pro beren te reconstrueren. Later ook zoiets doen De Wetenschapsdagshow: Won deren der beweging trekt zaterdag ook nog langs diverse Zeeuwse bi bliotheken. Kinderen bewegen daarin letterlijk mee in een Rocket Car of heuse Hovercraft en komen zo spelenderwijs meer te weten over de drie wetten van Newton. Rick is tevreden na afloop van de workshop: ,,Leuk hoor. Misschien ga ik later ook wel zoiets doen.'' Houtkachels en grote parasols van gen zaterdagavond de ergste kilte en regen op. De bezoekers aan het bockbierfestival van Stadsbrouwerij Middelburg laten zich niet kennen. De stands op het plein aan de Korte Geere, waar vijf amateurbrouwers hun Bock presenteren, worden goed bezocht. Marianne Meijers en haar man Enno laten zich de 'Bok van Baarland' van brouwer Niels Francke goed smaken. ,,Het is ook leuk om te horen hoe hij op natuur lijke wijze brouwt'', zegt Marianne. Niels Francke: ,,Ik hou van lekker, natuurlijk bier. Van delen met ande ren, gezelligheid. Deze Bock past daar prima bij. Caramelnoten zor gen voor het zoetje. Van de granen die ik overhoud in het brouwproces, wordt bij Luuks Brood Patisserie in Middelburg desembrood gebak ken. Die granen gaf ik vroeger altijd Van de granen die ik overhoud, wordt een brood gebakken aan mijn opa voor zijn dieren. Het water in het brooddeeg is ook ver vangen door bier.'' Ook het proeflokaal bij de Stads- brouwerij zit zaterdagavond vol. Een vrolijk gezelschap proeft, keurt en oordeelt. Middelburger Jan Engelen houdt wel van een stevig biertje en is niet zo weg van een wat lichtere variant die stadsgenote Marianne Gijs wel lekker vindt. De jonge Goe- senaar Jari Marteijn neemt zijn taak serieus en vult secuur zijn smaak- punten in op het 'stemformulier'. Het publiek keurt de biertjes van de amateurbrouwers en Jacco de Wee van de Stadsbrouwerij zal de winnende Bock brouwen. Marja de Wee van de brouwerij verwacht met een week de winnaar bekend te ma ken. maandag 4 oktober 2021 WA 'Yes, dit is een gave vingerafdruk Annemarie Zevenbergen Middelburg Jonge Sherlock Holmes onderzoeken sporen tijdens de workshop 'Wetenschap voor detectives. Vlnr. Gio Grims en de broers Rick en Sylvijn. foto lex de meester - Cas de Nood, ZB Bibliotheek van Zeeland ,,Ik hou wel van een zoetje in m'n bier, deze is lekker'', geniet Mari anne Meijers. Ze proeft tijdens het Bockenriejer Bierfestival in Middelburg. ,,Maar dit is pas de eerste hoor.'' Annemarie Zevenbergen Middelburg - Niels Francke, amateurbrouwer Marianne Meijers proeft de 'Bok van Baarland' terwijl haar man Enno zich laat inschenken door amateurbrouwer Niels Francke. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25