'Mijn vrouw en ik gaan zelfs met ons legervoertuig op vakantie' Omstreden reizende expo in Vlissingen II Horeca gemeente Veere 4 Daarmee honoreert het dagelijks bestuur van de gemeente Veere het verzoek van een aantal Veerse on dernemers, de dorpsraad Zoute- lande en de Stadsraad Domburg om de tijdelijke terrasuitbreidin gen langer toe te staan en de afslui tingen en omleidingen die daar een gevolg van zijn, ook in stand te houden. Aan de andere kant zijn er ook bewoners en ondernemers, de marktkooplui die in Zoutelande op de weekmarkt staan bijvoorbeeld, die het liefst alle maatregelen te ruggedraaid zien worden naar de periode van voor de coronaregels. Overlast Bewoners in Domburg ervaren overlast door die afsluitingen en omleidingen en klaagden daarover bij de gemeente. Marktkooplieden zagen in Zoutelande, tijdens de weekmarkt op dinsdag, dat een deel van 'hun' ruimte werd ingeno men door die grotere terrassen. Zij verloren echter begin september de rechtszaak waarin ze meer ruimte eisten. De laatste week markt van dit seizoen is op 25 okto ber. Tegengestelde belangen Ondanks die tegengestelde belan gen, heeft de gemeente toch beslo ten de tijdelijke extra terrasruimte toe te staan. Niet alleen om de ver wachte drukte tijdens de herfstva kantie zo veilig het hoofd te bieden. Maar ook om de horecaonderne mers 'een geleidelijke overgang te bieden en daarmee een wat langere herstelperiode te geven', aldus het college van burgemeester en wet houders. De afsluitingen van de zoge noemde verblijfsgebieden in Dom burg, zoals Ooststraat en West straat, en de bijbehorende omlei dingen, blijven van kracht bij drukte. Als de Domburgseweg wordt afgesloten, zal daar dagelijks een verkeersregelaar worden inge zet van 11.00 tot 17.00 uur om het verkeer in goede banen te leiden. De reguliere afsluiting van de Langstraat in Zoutelande en de maatregelen behorende bij 'auto- luw Veere' voor het stadshart daar, blijven ook van kracht tot en met 7 november, aldus de gemeente. Voor de overige Veerse dorpen gaat het alleen om de tijde lijke uitbreiding van de terrassen. Geen belastingen heffen De Koninklijke Horeca Nederland (KHN) afdeling Veere verzocht de gemeente voorjaar 2020 ook nog de door coronamaatregelen getroffen horecaondernemers tegemoet te komen door geen gemeentelijke belastingen te innen. Het Veerse college ging echter niet in op het verzoek om bijvoorbeeld geen toe ristenbelasting te innen of hele maal af te zien van precarioheffin- gen. Over de periode dat de terras sen door coronamaatregelen geslo ten bleven, hoeven de onderne mers overigens geen precariobelas- ting te betalen. 'Nou, dat is weer echte Zeeuwse zuinigheid!' Eén van de deelne mers heeft zaterdagochtend de la chers op zijn hand, als Jan Bakker heeft verteld dat de consumpties onderweg voor eigen rekening zijn. De sfeer zit er al meteen goed in als de legervoertuigen en hun eigenaren bij elkaar komen in re creatiegebied De Schelphoek bij Wolphaartsdijk. Bakker is als een van de eersten present. Hij heeft de route voor vandaag uitgestip peld. Hij leidt de deelnemers naar Walcheren en Noord-Beveland, om via de Zandkreekdam weer te rug te komen op Zuid-Beveland. De inwoner van Middelburg is al zeventien jaar de trotse bezitter van een DAF-artillerietrekker uit 1956. ,,Mijn vrouw en ik gaan er zelfs mee op vakantie'', vertelt hij. ,,Pas nog zijn we er vier weken mee in Duitsland geweest. Ja, we trekken daar doorgaans veel be kijks mee.'' De tocht die de mannen en (een Bij de club is er altijd wel iemand die kan helpen als je een probleem met je auto hebt paar) vrouwen deze dag gaan ma ken is onderdeel van een serie rit ten die 'de 12 provinciën Trophy' wordt genoemd. „Vanwege de co ronacrisis zijn zoveel evenemen ten afgelast, dat ik het weer leuk vond om iets op touw te zetten'', vertelt bedenker Marinus Welte vreden, die in Duitsland woont. ,,Ik dacht: zou het niet leuk zijn om met onze legervoertuigen door alle provincies van Nederland te rijden? Eén rit per halfjaar. Niet onder de paraplu van een vereni ging, maar gewoon als liefhebbers uit heel het land onder elkaar. Joeri Boonman is op deze drui lerige zaterdagochtend wél met le gervoertuig naar De Schelphoek gekomen. Hij rijdt mee in een le- gerjeep uit 1960 waar ooit de ge wonden in werden vervoerd. ,,Ei- genlijk horen er ook nog brancards op'', legt hij uit. ,,Maar die heb ik thuisgelaten.'' De inwoner van 's- Heerenhoek raakte bevangen met het 'virus' toen hij jaren geleden tijdens een vakantie ergens een le- gerjeep te koop zag staan. Die is het niet geworden, maar niet veel later had hij wel zijn eerste exem plaar gekocht. Inmiddels heeft Boonman al drie oude legervoer tuigen in zijn bezit. Met name de voertuigen van de geneeskundige dienst hebben zijn warme belang stelling. Boonman is lid van de Y- CIE, de Zeeuwse club van liefheb bers van legervoertuigen. Hij vindt er een stuk gezelligheid. ,,Maar je wordt er ook geholpen als je bij voorbeeld een keer een probleem hebt met je voertuig'', vertelt hij. ,,Ik weet er best wat van, hoor, maar ben nou ook weer niet zo'n groot technicus. Bij de club is er al tijd wel iemand die kan helpen.'' den, maar is uitgesteld. Toisuta: ,,Natuurlijk zijn wij niet perfect, is dit verhaal niet compleet. Ga met ons in gesprek. Vul aan wat je mist. Maar geen bedreigingen.'' De drie Walcherse burgemeesters openden de tentoonstelling samen met Bob Latuheru van Stichting Sa menwerking Vlissingen en zijn kleindochter Myrthe. 'Leven in 2 werelden; Molukkers Ga met ons in gesprek, maar geen bedreigingen in Nederland' brengt de landelijke geschiedenis van de Molukkers on dersteund door lokale invulling. Zo zijn er 8 en 9 oktober in het gebouw van Mae Uku in Oost-Souburg ac tiviteiten: onder anderen een ten toonstelling van een aantal fami lies, talkshows en muziek, georga niseerd door Stichting Samenwer king Vlissingen - Ambon, Mae Uku en SV Jong Ambon. Vijf generaties Molukkers trek ken voorbij in containers. In audio- fragmenten en indringende foto's van Ed Leatemia: van de ontroe rend jonge ballerina Adaya Ohoei- oen en de Massada-oprichter Jonas 'Johnny' Manuhutu tot familiepor tretten van vier of vijf generaties. Veel komt er langs. De aankomst zeventig jaar geleden, de Molukse Vlissingen ,,Nee, we hebben niet overwogen dit in Vlissingen af te blazen'', zegt samenstelster en documentaire maakster Nathalie Toisuta. Geëmo tioneerd naar aanleiding van de ernstige onenigheid binnen de Mo lukse gemeenschap rond de expo sitie en de landelijke herdenking van de komst van de Molukkers ze ventig jaar geleden. Die zou 7 okto ber in Rotterdam gehouden wor- kampen, RMS, de gijzelingen, maar ook heimwee, verlangen, hoop en nieuw leven. maandag 4 oktober 2021 Uitbreiding terras mag nog even WA De tijdelijk grotere terrassen in de gemeente Veere mogen nog even zo blijven. Horeca-uitba- ters kunnen die extra ruimte nog tot en met 7 november gebrui ken. Annemarie Zevenbergen Domburg In de luwte van de Kustmara- thon vond zaterdag nog een an dere tocht door Zeeland plaats. Veertig liefhebbers van leger voertuigen trokken met hun trots door de provincie. Rob Paardekam Goes -Joeri Boonman -Nathalie Toisuta, samenstelster en documentairemaakster Nathalie Toisuta bij de zeecontai ners van de reizende ten toonstelling 'In 2 Werelden - Molukkers in Nederland', die nu in Vlis- singen is te zien. foto lex de MEESTER Maandag t/m vrijdag van 10.00 - 17.00 uur, zaterdag 10.00 - 12.00 uur. Aangrijpende portretten en ver halen van en over Molukkers in zes zeecontainers naast het Vlissingse gemeentehuis. Een omstreden reizende expositie, de komende vier weken te zien. Annemarie Zevenbergen Marius Weltevreden (l) en Jan Bakker bij de DAF-artillerietrekker van Bakker. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24