s? Feest waar we zo naar smachtten Zeeuwse wint met podcast Kunstbende Geen Gouden Kalf voor Dertien dagen Voorstelling 2 Op haar negende verjaardag krijgt Annette haar eigen pony, First Lady. Dolgelukkig is ze. ,,We konden toen niet inschatten welke invloed zij zou hebben op mijn leven." Nu zijn ze allebei 28 en onafscheidelijk. „First Lady is mijn beste vriendin." Ze vieren het vandaag op Dierendag. DIERENDAG SPECIALE BAND Commentaar De Kustmarathon en de Wandelmarathon van 2021 zitten erop. Ondanks het onstuimige weer, was het een ouder wets Zeeuws volksfeest. Wat dat betreft kwam het los laten van de coronamaatregelen vorige week precies op tijd. Het begon allemaal vrijdagavond met de Ladiesrun. Zaterdag gevolgd door de Kustmarathon en zondag door de Wandelma rathon. Het was het eerste grote evenement in Zeeland dat werd gehouden nadat vorige week een groot deel van de coro namaatregelen werd opgeheven. Het voelde als een ware be vrijding. Niemand had het nog over 1,5 meter of mondkapjes. Iedereen was dolblij dat er na anderhalf jaar ellende eindelijk weer eens een feestje gebouwd kon worden. De Kustmarathon 2021 werd dan ook een groot feest. Mede dankzij de gebeitelde organisatie en de vele behulpzame vrij willigers. Langs de hele route stond enthousiast publiek. Dat schreeuwde ouderwets elke deelnemer naar de finish. En een maal in de Langstraat in Zoutelande hielp het vijf rijen dik ieder een naar de eindstreep met aanmoedigend applaus en gejoel. Daar waar het moest, waren er wat beperkingen. Zo werd geen bier geschonken in de tent bij de finish. Prima. Het maakte het feest er niet minder om. De EHBO'ers waren er zelfs blij mee. Lopers pakten nu eerst een broodje in plaats van een biertje. Complimenten voor de organisatie, de vrijwilligers en het publiek. Zij maakten met elkaar van de Kustmarathon een feest waar iedereen naar smachtte. Een feest waar Zee land trots op mag zijn. Complimenten voor de organisatie, de vrijwilligers en het publiek De Kunstbende is een wedstrijd voor jongeren die uitblinken in on der meer mode, taal, muziek, thea ter en film. Yael maakt podcasts en vlogs. De jury was duidelijk in haar oordeel: ,,Jij hebt met jouw kwets baarheid laten zien dat influencen draait om een verschil willen ma ken. Groots, maar ook klein en per soonlijk." Met de drie verschillende pod- casts die ze maakt, wil ze mensen inspireren. ,,Dat doe ik onder meer ALMANAK Een uitvaartdienst is natuurlijk altijd een verdrietige gebeurte nis. Om de boel toch een beetje luchtig te houden mochten de kleinkinderen van de overle dene de uitvaartondernemer een beetje helpen met het klaar zetten van de stoelen en het tes ten van de microfoons. Toen de door aandacht te besteden aan pro blemen die mensen ondervinden. En altijd probeer ik iets van mezelf erin te leggen." Yael was niet de enige Zeeuwse die zaterdag met een prijs naar huis ging. Amber Houtzager (16, Groede) en Suzanne Krijger (20, Jij hebt met jouw kwetsbaarheid laten zien dat inf luencen draait om een verschil willen maken Vlissingen) pakten beiden een tweede prijs op de onderdelen expo en taal. De eersteprijswinnaars mo gen optreden op grote podia, van Mysteryland tot Oerol. dienst dan eenmaal echt zou gaan beginnen mocht de jong ste van het stel de aanwezigen binnenroepen. Misschien had hij tóch niet helemaal goed be grepen wat er ging gebeuren. Hij riep met een groots armge baar: ,,Jongens de voorstelling gaat beginnen!" Twee dieven in woning opgepakt Man aangehouden na mishandeling De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een man aange houden op verdenking van mishandeling. Het gaat om een 22-jarige in woner van Oost-Souburg. Hij werd rond 01.15 uur meegenomen door de politie op de Markt in Middelburg omdat hij daar een 19-jarige Vlis- singer meerdere klappen op zijn gezicht zou heb ben gegeven. De ver dachte zit nog vast voor verhoor. Zwarte schuur Psychologieprijs voor Oek de Jong Natuurlijk kan Annette Lenos uit Sirjansland zich die avond nog goed herinneren. ,,Ja, ik was een paar- denmeisje. Twee keer per week ging ik naar les. Toen vroeg mijn va der: wil je geen eigen paard?" Een retorische vraag natuurlijk. Want het antwoord zag hij direct in de fel glinsterende ogen van zijn dochter. ,,Ik weet nog dat we op een avond naar een manege gingen. Ik kreeg het halstertouw in handen, toen was First Lady mijn paard." Maar denk nou niet dat het gelijk koek en ei was tussen de ladies. ,,Zeker het eerste jaar werd ik re gelmatig gelanceerd. Dan schrok ze ergens van en maakte ze rare spron gen. En dan lag ik er natuurlijk naast." Gelukkig zonder grote ge volgen. Maar de instructrice is heel duidelijk: we geven First Lady een jaar en dan moet ze rustiger zijn, anders moet ze weg. Auw. ,,Nou, het was mijn paard en dat wilde ik natuurlijk niet." Dag in, dag uit, week in, week uit traint Annette met haar First Lady. Bijna elke dag, direct na school, zit ze op de manege. ,,In de auto om kleden en door." Steeds meer raken de twee op el kaar ingespeeld en aan elkaar ge- hecht. ,,Ik heb met haar leren om gaan." Zo voorkomt Annette dat haar First Lady weg moet. ,,First Lady heeft me gevormd tot wie ik geworden ben. Door van jongs af aan voor haar te zorgen, heb ik ver antwoordelijkheidsgevoel gekre gen. En doorzettingsvermogen. Door samen te oefenen en te trai nen, konden we bij elkaar blijven." Inmiddels woont Annette samen met haar vriend en staan er drie paarden bij haar thuis. ,,First Lady is voor mij extra speciaal. Ik kan me niet voorstellen dat ze er niet is. Ze is het allermooiste cadeau wat ik ooit heb gekregen." 'Kop en kont' Over een mooie band met een dier gesproken. Wat te denken van Je roen van Viersen? Je kunt er vergif op innemen. Zie je Jeroen, dan is Charmen in de buurt. Want de 31- jarige Axelaar en de Als ik aan het werk ben, zit ze naast me op een stoel. Ga ik hardlopen, rent ze mee Dertien dagen gaat over de 86-jarige Floor Haak uit Vrouwenpolder. Hij besloot te stoppen met eten en drinken, omdat hij zijn zelfred zaamheid dreigde te verliezen en niet afhankelijk wilde worden van anderen. Zijn zoon Michiel ver- zorgde hem in zijn laatste - dertien - dagen. Gijs filmde, op verzoek van zijn vader, het proces. De andere twee kandidaten in de Dertien dagen gaat over de laatste dertien dagen in het leven van Floor Haak categorie Beste Korte Documen taire waren Raquel van Haver - De vrouwen van mijn land van Bibi Fad- lalla en Zie je me, hoor je me van Anne-Marieke Graafmans. maandag 4 oktober 2021 Yael van der Puil (17) uit Colijns- plaat won zaterdag de eerste prijs in de categorie 'influenced tijdens de landelijke finale van de Kunstbende in Amsterdam. ,,Ik heb nog nooit zoiets bijzon ders meegemaakt eigenlijk. Het is niet te beschrijven." Jefferey Kutterink Amsterdam - Jury Kunstbende Tip? redactie@pzc.nl GOES Twee mannen zijn giste ren aangehouden in een woning aan de Bergweg in Goes omdat ze ver dacht worden van ver schillende diefstallen. Het gaat om een 48-jarige man uit Goes en een 31- jarige man uit Utrecht. Volgens de politie heeft het tweetal zeven keer getankt zonder te beta len. Daarnaast zouden ze bij een supermarkt spul len hebben gestolen. De man uit Utrecht zou bo vendien geld hebben ge stolen in Goes en wordt hij verantwoordelijk ge houden voor de verduis tering van fietsen in Utrecht. MIDDELBURG De voor een belangrijk deel in Zeeland spe lende roman Zwarte schuur van Oek de Jong heeft de Peter van Straaten Psychologie prijs 2021 gewonnen. Ook Sander Kollaard en Manon Uphoff vielen in de prijzen. De Peter van Straaten Psychologieprijs is een prijs voor Nederlandsta lige schrijvers die via hun roman een verhel derend licht werpen op psychische problemen en stoornissen. Het is een initiatief van de sec tie Klinische Psycholo gie van Universiteit Lei den. De schrijvers win nen ieder 1.500 euro en een originele tekening van Peter van Straaten. De uitreiking vindt plaats op 11 oktober. is mijn Jeffrey Kutterink Vlissingen -Jeroen van Viersen De film Dertien dagen van Gijs Haak uit Middelburg heeft geen Gouden Kalf gewonnen. De be langrijkste Nederlandse filmprijs in de categorie Beste Korte Do cumentaire ging vrijdagavond naar Zie je me, hoor je me van Anne-Marieke Graafmans. Jeffrey Kutterink Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22