trapt theatertour af in volle Mythe Sporters krijgen blessures als ze te snel weer fit willen worden Theater de Mythe kende zaterdag een bijzondere start van het theaterseizoen. In thuishaven Goes maakte Racoon een begin aan zijn nieuwe theatertour. Een dag na het uitbrengen van het Nederlandstalige album Spijt Is Iets Voor Later genoot een uitverkochte zaal van klassiekers als Liverpool Rain en Love you more, in combinatie met nieuwe Nederlandstalige liedjes. ,,We zagen het al aankomen", zegt fysiotherapeut Joeri van den Broeke van PMC In Balans. „Sowieso zien we elk jaar in de maanden augus tus, september een toename. Want dan is de zomerstop geweest en be ginnen alle sporten weer. Alleen, nu was de verwachting dat meer mensen zich zouden melden, om dat al die sporten door corona maanden hebben stilgelegen. In ie der geval in competitieverband." En ja hoor, de verwachting kwam uit. De een na de ander meldt zich. De meeste komen met knie- en en kelblessures, vertelt fysiotherapeut Erwin Schell uit Zierikzee. ,,Het zijn met name voetballers, tennis sers en soms wat volleyballers met schouders." Klopt, zegt Van den Broeke. ,,Ook zien we blessures door overbelas ting. Bijvoorbeeld bij mensen die fanatiek hebben getraind voor de kustmarathon." Maar, voegt hij er direct aan toe, het gaat zeker niet al tijd om overbelasting. ,,We zien ook ernstiger blessures. Denk aan: en- kelverstuikingen, gescheurde kruisbanden, kapotte meniscus, schouder uit de kom. Dat is afhan kelijk van het type sport." Bloedserieus Dat klinkt bloedserieus. Hoe dat komt? ,,Het lichaam is bij lange na niet meer gewend aan de wed strijdbelasting en de specifieke be wegingen die dat met zich mee brengt", legt Van den Broeke uit. ,,Na een normale zomerperiode van een week of zes, zeven rust, heb je al een paar weken nodig om weer fit te worden. Laat staan dat je nu meer dan een halfjaar niet voluit hebt gesport. Dan kun je ge rust een paar maanden uittrekken voordat spelers weer optimaal be lastbaar zijn." Rustig opbouwen is belangrijk, benadrukken Van den Broeke en Schell. ,,Je hebt toch bijna een jaar, anderhalf jaar stilgezeten", onder- Het lichaam is bij lange na niet meer gewend aan de wedstrijdbelasting streept Schell. ,,Het is niet zomaar een zomerstopje. Meestal zijn mensen na een behandeling of zes, zover dat ze weer het sportveld op kunnen. Na vier weken mogen ze alweer licht trainen." Eigenlijk moeten mensen meer tijd uittrekken om te zorgen dat ze weer fit zijn, vindt Van den Broeke. ,,Maar dat gebeurt niet. Want de competitie begint weer. Eigenlijk moeten trainers daar slimmer mee omgaan en de trainingsopbouw beter doseren." Maar ook hebben mensen een eigen verantwoordelijkheid, vindt Van den Broeke. ,,Ze hadden ook zelf dingen kunnen doen om weer optimaal aan de start te kunnen staan. Al krijg je de echte belasting pas als je met elkaar gaat trainen en wedstrijden speelt. Dat is niet al tijd makkelijk na te bootsen. Daarom is het belangrijk om de belasting gedoseerd op te bou wen." I maandag 4 oktober 2021 I pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Racoon Drukte bij fysio na 'coronaslaap' Na onze 'coronaslaap' zijn we met zijn allen zo fanatiek gaan sporten, dat we massaal pijn tjes, krampjes en kneuzinkjes hebben. Of soms nog veel erger. Het gevolg: de een na de ander belandt op de behandeltafel van de fysiotherapeut. In de Zeeuwse fysiopraktijken heb ben ze het dan ook razend druk. Jefferey Kutterink Vlissingen - Joeri van den Broeke, fysiotherapeut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21