En zo was het aan de andere kant Het meest thuis op een podium De energie giert door de schouwburg 17 f I I et moment dat ik weer het po dium op stapte, drie weken gele den in theater De Omval in Die- men, moest ik bijna huilen van geluk. Er zat 140 man in de zaal, naast elkaar en met een drankje in de hand. Zodra ze mij zagen, begonnen ze te klappen. Ik voelde: ze hebben er zin in. Het was ook een heel andere beleving dan aan het begin van de coronatijd. Toen speelde ik voor dertig man en voelde ik de angst in de zaal om te bewegen. Het publiek bleef star op de stoel zitten. Nu werd er gelachen, lekker bewogen en kreeg ik twee keer een staande ovatie. Door mijn deelname aan De slimste mens ben ik be kender geworden en speel ik in grotere zalen. De verwachtingen zijn daarmee ook toegenomen. Om daaraan te vol doen probeer ik zo uitgerust en scherp mogelijk te zijn. Dus voorlopig even geen alcohol of een avondje doorzakken. Ik sport ook veel, maar na mijn eerste voorstelling had ik toch spierpijn in mijn benen. Ik doe veel typetjes na in de gekste houdingen. Sta ik weer tien minuten in een squat-houding. Maar die spierpijn is een goed teken. Ik sta eindelijk weer op de plek waar ik mij het meeste thuisvoel: het podium.'' In het publiek De deuren in Ziggo Dome zoeven open. De lift is al be hoorlijk gevuld, toch stappen bezoekers na aanmoedigingen van de liftbediende in. ,,We gaan wel van het ene uiterste naar het andere'', zegt een vrouw, in geklemd, op weg naar boven. Zij heeft een vaste zit plaats op de eerste ring en is omgeven door andere fans van De Dijk. Bij vaste zitplaatsen geldt geen maxi mum voor de capaciteit. Vanaf de eerste ring ziet de vloer van de arena er vol uit, toch staat daar slechts driekwart van wat nor maal is toegestaan. Of je nu in een middelgroot theater in Zaandam zit of in een concerthal formaat Ziggo Dome; overal voelt corona ver weg. In Zaandam dansen de Dolly Dots tussen de rijen, waar alle bezoe kers hun vaste plaats hebben ver laten. En in Ziggo Dome deint de menigte onder aanvuring van Huub van der Lubbe op Als het golft. Alsof het nooit anders ge weest is. Dat het toch niet meer zo normaal was, merk je wanneer je in Ziggo Dome niet twee, niet drie, maar wel vijf keer je buur man of -vrouw aanstoot om nog maar eens te wijzen op al die hoofden daar beneden, zo dicht op elkaar. De enige momenten waarop het virus een rol speelt, is bij de en tree, hoewel het scannen bij de QR-code niet langer duurt dan bij het toegangskaartje. Eenmaal binnen is het ouderwets en toch zo nieuw. Want ook De Dijk wist pas twee weken geleden dat de optredens mochten doorgaan. Zanger Huub van der Lubbe slaat halverwege het jubileumconcert de spijker op de kop. ,,Als wij veertig jaar geleden een week eer der waren begonnen, hadden we hier vanavond niet gestaan.'' M let is zo'n fijn gevoel, het is echt een ver rijking. Ik zat zelf wel- eens in een zaal met twintig, dertig man, omdat er niet meer in mochten. Dat voelt in een grote zaal wat ongemakkelijk. Onze voorstelling hebben we nu opgevoerd in Roosendaal en Breda, en ik voelde de energie door de schouwburg gieren. We moesten wel erg wennen. Onze voorstelling begint al, terwijl de mensen de zaal nog binnenkomen. Dan dansen we met gedempt licht in een cirkel, fysiek is dat best zwaar. We hadden gerekend op vijf tot tien minuten, maar de mensen bleven maar binnen komen. We hebben uiteinde lijk een minuut of twintig met z'n allen geïmproviseerd, gingen maar gewoon mee in de dynamiek van de zaal. Apart aan ons optreden is dat we zestig minuten lang met doeken op ons gezicht spelen, omdat de voorstelling gaat over vastzitten in je hoofd en willen uitbreken. Ons zicht is daar door enigszins beperkt. Het moment waarop die doeken af gingen, staat me nog goed bij, hoe goed het voelt als je de mensen voor het eerst echt in het gezicht kijkt.'' GO MAANDAG 4 OKTOBER 2021 Drie weken geleden stapte Lisa Loeb in Die- men voor het eerst weer op een podium. FOTO'S ANNE VAN ZANTWIJK LISA LOEB (32), cabaretier en winnaar van De slimste mens 2021 Hoe is het om 'ouderwets' in het publiek te staan of te zitten? Wij namen de proef op de som bij de Dolly Dots in het Zaanthe- ater en de jubileumconcerten van De Dijk in Ziggo Dome. Bij de Dolly Dots in het Zaantheater. foto jean-pierre jans WERKGROEP TIURI VINCENT DANKELMAN (26) staat als muzikaal leider op het podium in de dansvoor stelling No Bodies. De doeken om de hoofden verbeelden het vastzitten in je hoofd. FOTO THEATER-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17