7 000 EUl DonaldDuck.nl/app Meer dar erhalet Lees nu ook op je telefoon of tablet 13 ra JL s MANTELZORG CAMPAGNE VRAAGT AANDACHT VOOR BETERE BEGELEIDING VAN JONGERE MET ZORGTAAK Jonge mantelzorgers lopen tijdens hun opleiding vaak aan tegen onbegrip van docenten en medeleerlingen. Begeleiders moeten problemen - zoals stress en tijdgebrek - beter herkennen en oplossingen bieden, betoogt MantelzorgNL. Vianna (27) is al vijftien jaar mantelzorger van haar ouders en broer tje, allemaal verstan delijk beperkt. Ze helpt haar gezinsleden, kookt en doet huishoudelijke en adminis tratieve taken. Ondertussen pro beert de jonge vrouw nog altijd een mbo-studie tot managemen tassistent af te ronden, wat ko mend jaar gaat lukken. Pas op haar huidige opleiding krijgt Vianna daarbij de broodnodige steun, ver telt ze. Eerder was naar school gaan een hel voor haar: pesterijen door medeleerlingen, onderwaar dering door docenten en een totaal gebrek aan begeleiding maakten haar toch al heftige leven als jonge mantelzorger nóg moeilijker. ,,Op de basisschool had ik een feestje toen mijn vader plots naar het ziekenhuis moest. Ik moest de ambulancebroeders uitleggen wat er speelde en miste het feestje. Maar dat snapten kinderen van die leeftijd niet, dus ik lag ineens niet meer lekker in de klas." Ook volwassenen toonden wei nig begrip voor de bijzondere om standigheden van Vianna. ,,Aan mij was niet te zien dat ik thuis een zorgtaak had, dus werd mijn situatie vaak onderschat. Tegelijk was ik altijd 'het kind van'. Men- sen dachten dat ik met zulke ou ders ook niet slim kon zijn." Toen er uit haar Cito-toets een havo-advies kwam, kreeg Vianna op school te horen dat ze óf ge spiekt had óf goed gegokt had. Uit een intelligentietest bleek ook dat ze slim was, maar toch belandde Vianna op het laagste vmbo-ni- veau. Ze knokte zichzelf omhoog, alleen gingen ook hier de peste rijen door. Op het mbo overleed de vader van Vianna en begon ze overspannen te raken. Pogingen om haar studiedruk als mantelzor- ger te verlichten, stuitten op onbe grip bij medestudenten die dach ten dat Vianna voorgetrokken werd. Normaal Schoolbegeleiders wisten vaak niet wat ze Vianna aan moesten. ,,Ik snakte er vooral naar normaal te zijn, Vianna te zijn: ik ben niet zielig en ook geen held. Het liefst had ik mijn situatie verborgen willen houden, maar school kwam er toch achter door oudergesprek- ken. Verder had ik graag eens wil len horen: 'Hoe gaat het eigenlijk met jou?'", zegt Vianna. Een herkenbaar beeld, weet pro jectleider Rianne Hanning van MantelzorgNL. ,,Veel jonge man- telzorgers laten op hun onderwijs instelling niets merken van hun zorgen. Ze willen zoals iedereen behandeld worden of schamen zich en trekken pas aan de bel als het water ze aan de lippen staat." Hanning spreekt van een fikse groep: ,,Eén op de vijf kinde ren groeit op met een zorgsituatie binnen het gezin en een groot ge deelte is ook mantelzorger. Zelf dingen regelen is hun dagelijks le ven en zij weten vaak ook niet dat er vanuit de onderwijsinstelling extra ondersteuning mogelijk is. Dus leggen deze jongeren hun problemen ook niet snel op tafel." Scholen signaleren volgens de pro jectleider op hun beurt te slecht dat een leerling het zwaar heeft door mantelzorgtaken. ,,Het is een onbekend onderwerp voor docen ten en begeleiders." Tijdens de Nationale Onder- wijsweek, die vandaag start, wil MantelzorgNL extra aandacht vra gen voor de begeleiding van jonge mantelzorgers. Zo kunnen instel lingen gebruik maken van een les pakket om zorgelijk gedrag te spotten. Daarop staat ook wat een begeleider vervolgens kan doen, zoals simpelweg belangstelling to nen of een jonge mantelzorger met problemen doorverwijzen. Verder is het essentieel dat deze jongeren flexibele afspraken met school kunnen maken over hun rooster, huiswerk of toetsen. Rapper Daisz, de Groningse psy choloog Daisy Veenstra, heeft voor de nieuwe campagne van Mantel- zorgNL een rap gemaakt over het heftige leven van een jonge man- telzorger. Met de prachtige zin: ,,Iedereen die zou hetzelfde doen, maar zou het niemand gunnen." Veenstra vond de inspiratie na een indringend gesprek met een jonge vrouw, zegt ze. ,,Deze sa menwerking is voor mij een ma nier om belangrijke thema's be spreekbaar te maken én een boter ham te verdienen." De 25-jarige Daisz begon als grapje met haar raps op TikTok, maar inmiddels weten heel veel jongeren haar te vinden; ook met vragen om hulp. ,,Ik kan me rede lijk indenken hoe zwaar jonge mantelzorgers het hebben. Toen ik 12 was, kreeg mijn moeder borst kanker. Niet dat ikzelf toen enorm veel zorgtaken moest oppakken, maar je bent er als kind wel dage lijks in je hoofd mee bezig. En als puber merk je dat je ouders gedu rende zo'n heftige periode geen tijd over hebben om er voor jou te zijn.'' Afstuderen Hoe is het nu met Vianna? Na een periode in de bijstand en wat ba nen besloot ze enkele jaren gele den haar mbo-studie weer op te pakken en nu heeft ze wél goede begeleiders getroffen. Langzaam komt de afstudeerdatum, begin volgend jaar, naderbij en sinds kort zit haar broertje in een instel ling. Ook haar moeder gaat daar volgend jaar heen. ,,Dan begint mijn leven eindelijk", besluit Vi- anna. ,,Soms voel ik me 80 jaar, met alles wat ik al heb meege maakt, en soms 16. Want een echte jeugd ontbrak bij mij. Ik ben nooit wezen stappen, heb nooit een vriendje gehad. Ik moest voor mijn gezin zorgen." GO MAANDAG 4 OKTOBER 2021 'Geen echte jeugd gehad, ik moest voor gezin zorgen' Vianna (27) met haar moeder, voor wie ze al vanaf haar 12de zorgt. Op school was er vroeger geen begrip voor de moeilijke situatie waarin Vianna verkeerde. foto corné sparidaens Edwin van der Aa Klazienaveen QRcode

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13