H BREXIT 11 BREXIT PREMIER JOHNSON HOOPT MET VISA BUITENLANDSE WERKNEMERS TERUG TE KRIJGEN Boris Johnson gaat toch door de knieën: er ligt een tijdelijk visum klaar voor 10.000 werknemers uit het buitenland. De vraag is of ze willen komen. De Britten zijn al een tijdje in paniek door het doembeeld van een kerstfeest zonder licht jes, cadeautjes en na tuurlijk een kalkoen. Er is niet alleen een nijpend gebrek aan vrachtwagen chauffeurs die een en ander moeten aanvoeren en verspreiden over de su permarkten, maar ook aan mensen die alle verse producten moeten oog sten, slachten, verwerken en inpak ken én aan bezorgers van alle pre sentjes en lekkernijen. De mensen die dit voorheen de den, kwamen voornamelijk uit Oost-Europa. Zij zijn door de brexit bijna allemaal teruggekeerd naar Po len, Hongarije, Letland of Roemenië. Een belangrijk doel van de brexit was om een einde te maken aan het vrije verkeer van personen. De controle op immigratie moest weer in eigen hand komen. Omdat veel Britten de bui al zien hangen, zijn er beduidend meer vroege kerstbestellingen gedaan dan ooit. Zo meldt de supermarktketen Iceland dat er vergeleken met de zelfde periode vorig jaar 409 procent meer aan bevroren kalkoenen is ver kocht en 10 procent meer mince pies (zoete taartjes). Ook de grote slager Farmison zegt dat de kerstbestellin gen in september met 150 procent ge stegen zijn. Producenten benadrukken dat er geen tekort is aan kalkoenen (ook al is er vanwege de verwachte proble men een vijfde minder geslacht), maar wel aan verwerkend personeel. ,,Dat betekent in elk geval dat er min der keus is'', aldus de voorman van de British Poultry Council (Britse Pluimvee Raad). Een kale kalkoen kan nog wel, is de boodschap, maar verwacht niks spe ciaals. De baas van Iceland gaat nog wat verder: ,,Het is niet meer de vraag of we een goede kerst gaan hebben, maar of we de boel draaiende kunnen houden tot die tijd.'' Kerstversieringen Een ander probleem is het dreigende gebrek aan kerstversieringen. De Britten zijn geschrokken van het nieuws over leveringsproblemen en sluiting van fabrieken in Azië, en zijn vroeger dan ooit aan het inkopen ge slagen. Dat heeft in september al ge leid tot een toename van respectieve lijk 1300 en 2000 procent in de ver- Waarom zou iemand een vaste, beter betaalde baan opgeven om op de M25 in een fles te kunnen plassen? koop van kunstkerstbomen en kerst verlichting. De Britse premier Boris Johnson heeft daarom besloten om de strenge visaregelingen tijdelijk te versoepe len. En dat is een behoorlijke knieval. Tot nu toe was het devies van de re gering om niet langer te leunen op buitenlandse arbeidskrachten. ,,We willen dat werkgevers gaan investeren in het opleiden van onze eigen Britse arbeidskrachten in plaats van te vertrouwen op mensen van overzee'', zei Kwasi Kwarteng, de mi nister voor Zaken, Energie en Indus triële Strategie onlangs nog. Het doel hiervan is een 'hoogwaardige econo mie met hoge lonen'. Op een volks woede over Kerstmis zit de regering echter niet te wachten. In eerste instantie worden er vanaf eind oktober 5000 tijdelijke visa uit gegeven voor vrachtwagenchauf feurs. Die gelden tot aan het eind van het jaar. Om de allereerste nood te le nigen, die bij de benzinepompen (ook daar is het crisis), worden er driehonderd chauffeurs ingevlogen die op tankwagens moeten gaan rij den. Ook gaan er vanaf vandaag hon derd militaire chauffeurs de weg op. Belabberd Sommigen menen dat dit nog lang niet genoeg is, want er is een tekort aan maar liefst 100.000 chauffeurs. Dit is deels veroorzaakt door de brexit, maar ook door de slechte werkomstandigheden in de sector. De krant Metro citeert de Poolse chauffeur Tomas Orynski, die betwijfelt of er veel animo is voor de tijdelijke werkvergunning. ,,Waarom zouden mensen een vaste, beter be taalde baan opgeven om op de M25 (de ring rond Londen) in een fles te kunnen plassen? Boris Johnson moet zich realiseren dat Groot-Brittannië niet meer is wat het ooit was. Het is voor chauffeurs nu gewoon een van de vele landen waar ze kunnen wer ken, en in veel opzichten niet het meest aantrekkelijke. De lonen zijn laag, de omstandigheden belabberd en er is weinig respect.'' Ook komen er 5500 extra visa be schikbaar voor arbeiders in de pluim vee-industrie. Die heeft eveneens te kampen met een enorme uitloop van Oost-Europees personeel. De ver wachting is dat de regering ook overstag moet voor de horeca en de zorg, waar zich ook grote personeels tekorten voordoen. De leider van op positiepartij Labour, Keir Starmer, pleitte er vorige week voor om de ex tra visa een half jaar geldig te laten zijn. ,,Tot aan aan Kerstmis is niet ge noeg.'' Rmm OUT OF TRUCKERS GO MAANDAG 4 OKTOBER 2021 Britten vrezen voor kerst zonder kalkoen en lichtjes Mark van Assen Rotterdam/Londen Premier Boris Johnson, hier samen met minister van Binnenlandse Zaken Priti Patel op bezoek bij een jongerencentrum in Manches ter, moet duizenden visa uitdelen om een door de brexit ontstaan werknemersprobleem op te lossen. foto reuters - Tomas Orynski, Poolse chauffeur Tegenstanders van de brexit in Manchester demonstre ren met Europese vlaggen voorafgaand aan een conferen tie van de Conservatieve Partij van Boris Johnson, die de brexit heeft doorgezet. fotos getty images K/OW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11