l l c Hoofdcommissaris Martin Sitalsing: 'We moeten meeveren' 10 De politiek moet beslissen over een hoofddoek voor agenten, maar hoofdcommissaris en portefeuillehouder diversiteit bij de politie Martin Sitalsing ziet de voordelen. ,,Het zegt niets over hoe een politievrouw in haar werk staat.'' Lang was het heel simpel: met een zichtbare tatoe age kwam je er bij de politie niet in. Inmid dels zijn 'gepaste' tatoe ages officieel toegestaan. Sterker, ze zijn gemeengoed en in het augustusnummer van het perso neelsblad poseren zes agenten met hun tattoo. Trots vertellen ze wat die voor ze betekent. Is zo'n revolutie ook denkbaar omtrent de zo veelbesproken hoofddoek? Die is nu nog taboe omdat het 'uniform' nu eenmaal uniform moet blijven en ge loofsuitingen de neutrale uitstra ling in de weg zouden staan. Het debat golft al jaren heen en weer, ook wel opgepookt vanuit Amsterdam. Het toestaan van het dragen van hoofddoeken zou enorme winst kunnen opleveren in het ombuigen van de korpscul tuur, waarin wit nog altijd de norm is, ondanks decennia vol initiatieven om meer agenten met een niet-westerse achtergrond de politie in te halen én te behouden. Martin Sitalsing (59) maakte als geboren Surinamer rap carrière binnen de Nederlandse politie (en in de jeugdzorg en de GGZ) en is nu politiechef van de politie in Midden-Nederland én lande lijk portefeuillehouder diversiteit. ,,Over die hoofddoek moeten we in ieder geval het gesprek blij ven voeren. We staan als politie voor neutraliteit, maar aan het ge meengoed worden van tatoeages kun je zien dat we ook meeveren met de samenleving", zegt Sital- sing. ,,De acceptatie van de hoofd doek in bijvoorbeeld de gezond heidszorg is evident. Je zegt geen nee tegen een arts met hoofd doek. In de Albert Heijn zijn ze ook overal. Uiteindelijk blijft de vraag ook bij ons terugkomen.'' Heel uitgesproken is Sitalsing zelf bewust niet. ,,Ik geloof niet in het forceren van zo'n vraagstuk, maar ik hoor van onze recruiters dat ze het heel jammer vinden dat ze goede kandidaten niet kunnen aannemen voor functies die voor de burger zichtbaar zijn. Zij spre ken zulke talentvolle meiden die graag bij de politie willen werken, maar dan wel met een hoofd doek." Stevige positie In Canada hebben agentes met een hoofddoek een stevige posi tie; politievrouwen in Londen mogen al heel lang een hidjab dragen. ,,Het functioneert daar heel goed. Zoals agenten met een tatoeage zeggen dat het politievak in hun hart zit, zo kan dat voor vrouwen met een hoofddoek ook zijn'', zegt Sitalsing. ,,We hebben nu collega's die op het werk hun hoofddoek afdoen, en weer op als ze naar huis gaan. We hebben collega's die hun hoofddoek afdoen en weer op als ze naar huis gaan Ik zou willen bepleiten dat die uitingsvorm niets zegt over hoe een politievrouw in haar werk staat. Maar: het is de samenleving die moet beslissen. Politici en be stuurders moeten zich buigen over dit politieke vraagstuk.'' Na decennia waarin het voor de politie héél moeilijk bleek agen ten 'met een migratieachter grond' te werven én te behouden, groeide de instroom in de vier korpsen in de Randstad in een jaar van 17 naar 23 procent. De uit stroom bleef gelijk. Het doel is de instroom van niet-westerse agen- ten vóór 2026 naar 35 procent te brengen. Amsterdam wil zelfs naar 50 procent, Rotterdam wil de deadline al eerder halen. Veel werk, dus, voor Sitalsing en zijn collega's. ,,We werven vooral heel actief in de wijken met veel niet-westerse bewoners. Wijkagenten brengen volop talenten aan. We hebben nauw contact met de opleidingsinstitu ten zoals roc's. De hogeschool helpt. We hebben campagnes en in Rotterdam gaat een wervings bus de wijken in.'' Wie in principe geschikt kan zijn als agent, maar nog onvol doende vaardigheden heeft, kan eerst een andere rol krijgen. Van arrestantenverzorger of telefonist, bijvoorbeeld. Sitalsing: ,,Dan zijn ze binnen, en laten we ze intern doorstromen. Ik zie wijkagenten die in hun vrije tijd sporttrainin- gen geven, zodat kandidaten de fitheidstest zullen halen. Of ze regelen bijeenkomsten waarop ze vertellen over het vak." Dat de beruchte hoge uitstroom van politiemensen met een migratieachtergrond is gestuit, is een grote winst. ,,We leren lei dinggevenden en teams omgaan met diversiteit. We moeten af van de cultuur van ons kent ons, waarin we elkaar niet aanspreken op verkeerde opmerkingen en flauwe grappen.'' Iedereen binnen de politie moet doordrongen zijn van het belang van diversiteit voor de po litie zelf én voor de maatschappij. ,,We doen dit niet alleen om een sociale werkgever te zijn, maar om ons vak beter te maken," zegt Sitalsing. „Bijvoorbeeld om de hij gelooft niet in het forceren van potentiële jonge aanwas van de georganiseerde misdaad te berei ken en echt invloed te kunnen uitoefenen, is het heel belangrijk dat die jongens en hun families zich herkennen in de politie, zo dat wij voldoende in staat zijn het gesprek te voeren.'' Jeugdbende Sitalsing sprak een wijkagent uit de tijd van jeugdbende de Bad Boys, waaruit ruim twintig jaar later de criminele organisatie rond Ridouan Taghi is ontsproten - die verantwoordelijk wordt ge houden voor ongekend geweld, ook tegen de bovenwereld. ,,Hij zei dat het zeer de vraag is of wij toen wel voldoende tot die We hebben heel hard collega's nodig uit de doelgroepen zelf, die weten hoe het werkt jongens en hun families wisten door te dringen. Wij hadden de kennis niet om te werken in wij ken waar bijvoorbeeld 80 procent een Marokkaanse achtergrond heeft. Dat wordt nu echt anders." Kortom: ,,We hebben heel hard collega's nodig uit de doelgroepen zelf, die weten hoe het werkt en waar die jongens vandaan komen. Dat wordt steeds breder erkend binnen onze organisatie. An dersom moeten die jongens op straat zich herkennen in een over heid die niet alleen maar tegen over ze staat.'' Franse ex-minister Tapie overleden Geld Hoekstra in belastingparadijs Brand beschadigt 'de ijzeren brug' MAANDAG 4 OKTOBER 2021 GO 'Hoofddoek van agente zegt niets over haar kunnen' Paul Vugts Amsterdam Heel uitgesproken over de hoofddoek is Martin Sitalsing zelf niet, het vraagstuk. foto politie PARIJS De Franse ex-minister en za- kenmagnaat Bernard Tapie is op 78-jarige leeftijd overle den. De door schandalen ge plaagde Tapie stierf volgens zijn familie na een jarenlange strijd tegen kanker. Tapie stond bekend om zijn lange zakelijke en politieke carrière. Hij was onder meer voorzitter van voetbalclub Olympique Marseille, parlementariër en minister voor Stadszaken on der Frangois Mitterrand. Tapie vond zelfs tijd om te ac teren. Hij speelde op televisie de rol van inspecteur bij de politie. Hoewel Tapie niet on omstreden was, reageerden veel prominente Fransen be droefd op zijn dood. AMSTERDAM CDA-leider Wopke Hoekstra investeerde jarenlang in een brievenbusfirma op de Britse Maagdeneilanden. Dat deed hij kort voordat hij minister van Financiën werd en stel ling nam tegen belastingpara dijzen. De betrokkenheid van Hoekstra blijkt uit onderzoek van TTouw, Het Financieele Dag blad en onderzoeksplatform Investico. Hoekstra kocht zijn aandelen in 2009 en verkocht die een week voor hij in okto ber 2017 aantrad als minister. Vanaf dat moment was het zijn taak om misbruik via be lastingparadijzen aan te pak ken. ROME Een beroemde brug in Rome heeft grote schade opgelo pen door een brand. Delen van de uit 1863 stammende Ponte dell' Industria (brug van de industrie) zijn in de rivier de Tiber gestort. De autoritei ten zeggen dat niemand ge wond is geraakt door de nachtelijke brand, die van grote afstand te zien was. De historische brug staat lokaal bekend als 'de ijzeren brug', omdat veel andere bruggen in de hoofdstad van steen zijn. De brand brak uit op een ge voelig moment. Inwoners van de Italiaanse hoofdstad gaan zondag naar de stembus voor lokale verkiezingen en de staat van de plaatselijke infra structuur is een belangrijk onderwerp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10