En hoe is het met uw pensioen? 9 „Eerlijk gezegd: je denkt wel even, goh, wat was mijn eigen positie? Je draait nog even de film in je hoofd af: heb ik steken laten vallen? Aan het einde van die film kwam ik toch tot de conclusie: nee, ik hoef niet af te treden.'' ,,Persoonlijk vind ik dat een be windspersoon niet hoeft af te tre den na een motie van afkeuring. Dat is een gele kaart.'' Toch doemt aan de horizon meer op. De Tweede Kamer dwong af Afghanen die een band hadden met de Nederlandse mis sie in hun land, ook asiel te bieden. Prompt kreeg het ministerie van Buitenlandse Zaken 23.000 e-mails met hulpverzoeken. ,,Als die 23.000 mails allemaal van afzonderlijke personen zijn, en als die allemaal hun gezin mee willen nemen, zijn dat 100.000 mensen. Mijn eerlijke antwoord is nee. Dat kunnen we niet aan. Dat is proble matisch. Mijn woordvoerder denkt nu vast: dat is niet handig om te zeg gen. Maar ik vind gewoon dat je daar eerlijk over moet zijn. Het draagvlak vooropvang is groot, maar we hebben nu even een enorme piek En ik wil er ook nog iets anders bij zeggen. Ik denk ook dat je goed in de gaten moet houden dat je niet zorgt voor een braindrain van het land.'' ,,Ik vind het héél vervelend dat u dat nou zegt. Want het is iets wat je vaker ziet in de asielproblema tiek. Een land kan het toch niet hebben als de hele intelligentsia deze kant op komt? Dat is best iets om heel goed over na te denken.'' ,,Het kabinet is bezig om te kijken hoe we er het beste uitvoering aan kunnen geven.'' ,,Er wordt aan gewerkt, het is niet zo eenvoudig. Daar komen we op terug.'' Lacht: ,,Ik ben op leeftijd! Zeg dat maar gewoon." Zangerig: ,,De nadagen van mijn carrière.'' ,,Ik zei tijdens de ministerraad tegen Ben Knapen, Tom de Bruijn en Henk Kamp (nu ministers van Buitenlandse Zaken (70), Buiten landse Handel (72) en Defensie (69), red.) dat we nu de bende van vier zijn! De zeventigers! Da's gewoon lachen.'' ,,Ik dacht wel: voor de zomer is het klaar. Toen Rutte mij in 2019 vroeg, zeiden mijn kinderen: 'Mam, wat ga je nou doen?!' Mijn man zei al meteen dat ik dit toch leuk zou vinden. Dat vind ik ook. Ik doe het met plezier.'' ,,Ik lag om 04.15 uur in m'n bed, en de volgende dag was ik om 08.30 uur weer paraat. Als je ouder wordt, zeggen ze, heb je minder slaap nodig.'' ,,Mijn standaardantwoord is dan: ik zeg nooit nee, maar ik word wél 75 volgende maand. Met een accentje op de e van wel.'' Ik wil uw ervaring met deze periode horen Nog 40 dagen Het was een bijzonder en roerig weekje. Ik bracht mijn colle ga's op de hoogte van mijn vertrek en een paar dagen later ook u. Als je ooit behoefte hebt aan een boost voor je zelfvertrouwen: vertel len dat je weggaat. Natuurlijk mailen op zo'n moment weinig collega's: 'Fijn, opgeruimd staat netjes'. Maar die wetenschap prop je even achter een heggetje in je hoofd. Er waren warme reacties, grappige, korte mailtjes, lange mails, levensbeschouwingen naast dwingende 'geniet ervans'. Een en kele waaruit ik proefde dat de schrij ver me benijdde. 'Goed zo. Geen geneuzel meer!' Ik kon erom lachen. een tijdje achter me lag, dacht ik dat ik er emotio neel wel klaar mee was. Bleek niet zo te zijn. Vooral toen een paar collega's gingen bellen (ik had een 'mail aan allen' gestuurd). Als we dan gewoon even praatten en zo'n man of vrouw zei dat ik er was als het erom draaide, of dat ik misschien een ouwe lul was, maar wel een vakman, ja, dan was ik blij dat ik niet aan de beeldtelefoon zat. Ik kreeg een mail van een van u met de oproep: 'Neem goed afscheid van je werk en je collega's! Ik ben in coronatijd met pensioen gegaan en dat was absoluut niet leuk. Na 47 jaar verliet ik een vrijwel leeg en stil gebouw. Ik moest de sleutels en toe gangsbewijzen achterlaten op het bureau van mijn, uiteraard thuis werkende, leidinggevende. Ik kon niet eens uit eten gaan met mijn gezin. Toen ik hrm vroeg of ik dat nog eens mocht inhalen, luidde het antwoord: nee, weg is weg!' Dit was een van vele mails en brie ven. U was warm en hartelijk. Dank, dank. Velen van u hebben ervaring met deze levensperiode. Ik wil die graag horen. Schrijf, dan maken we daar over een paar weken een mooie productie van. Ik deel de schrijf opdracht op. U mag kiezen. Maar pro beer per onderwerp vijftig woorden maximaal aan te houden. Dit zijn de categorieën: 1. De reden voor uw pen sionering. 2. Zag u ertegen op of zag u er allang naar uit? 3. Het afscheid zelf. Deed het pijn, was het fijn? 4. De we ken, maanden, jaren erna. Genieten of viel u in een gat? 5. Was het een (groot) financieel offer? En hoe gaat u daarmee om? GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 Vond u dat van de andere twee wel? Kan Nederland dat aan? De hardnekkige achterstand bij de afhandeling van asielaanvragen is 'op een oor na gevild', zegt staatssecreta ris Ankie Broe- kers-Knol (Asiel). FOTO PIM RAS Dat argument gebruiken de tali ban ook om te verhinderen dat geschoolde mensen het land zouden verlaten... Wat gaat u nu doen dan? U heeft toch wel een plan? Iets anders: u kwam in het kabi net toen u. en eigenlijk bent u nu een soort trendsetter: de afgelopen tijd zijn meer 65-plussers in het kabinet gekomen. Voor u duurt de rit door de ein deloze formatie alsmaar langer. Ook als debatten, zoals het Af- ghanistandebat, tot bijna 03.00 uur 's nachts duren? Dus u wilt ook in Rutte IV wel door? Frank Poorthuis Frank Poorthuis beschrijft hoe het leven verandert als je stopt met werken. Omdat het besluit zelf al I Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9