'Je mag wel blijven slapen, hoor' Lift aanwezig Draaien maar Drie keer hebben ze het gedaan. Ondergaande zon DE HORT OP Dat vertelt Aletta op een avond over een onenightstand. Waarom? En waarom aan mij? Ik zeg niets, want intussen vraag ik me af waarom ik deze verhalen niet wil horen. Verwarrend. Aletta is bepalend geweest voor de manier waarop ik nog altijd met vriendschap omga, vandaar dat ze hier ter sprake komt - al heb ik haar dertig jaar niet gezien. Tien jaar voor dat gesprek had ik haar ontmoet, in Parijs, waar we allebei woonden. De eerste avond ging over in een nacht; we dronken en kletsten. 'Je mag wel blijven slapen hoor,' zei ze, met een blik op de bank. Dat vond ik niet uitnodigend genoeg en zo kwam het dat ik in het eerste ochtendgloren door het Champ de Mars liep, waar de wind de verlaten Eiffeltoren zachtjes liet ruisen. Had ik moeten blijven? Willen blijven? De vriendschap was platonisch. We gingen geregeld het café in, ook terug in Amsterdam. Geleidelijk slopen er ergernissen in waar ik geen vat op kreeg. Altijd geld willen lenen. Altijd verhalen over haar nacht leven. Op de avond dat ze vertelt over de onenightstand strooit Aletta opeens met lachjes en blikken. 'Breng je me naar huis?' zegt ze. 'Ik ben bang op straat, zo laat. En dan mag je wel blijven slapen hoor.' Wat nu? Even later in haar brede bed denk ik nog steeds dat vriendschappelijk naast elkaar slapen de bedoeling is, maar dat heb ik mis. Een paar weken later. In het café is haar openingszin: 'Denk niet dat je weer mag blijven slapen.' Ze wijst op mijn voetbaltas, ik kom net van de training. 'Dat benauwt me dan weer. Dat je ervan uitgaat.' Nu roepen dat ik dat ook helemaal niet van plan was zou te flauw zijn - al is het waar. Zo zit in vriendschap met vrouwen vaak een verwarrende onderstroom, verwachtingen die je, ten onrechte of niet, bij de ander vermoedt of zelf, ten onrechte of niet, hebt. Bij de volgende cafésessie presenteert Aletta de lachjes en de blikken weer. 'Je mag straks blijven hoor.' Dank je Aletta, liever niet. Ze is verrast. De volgende ochtend zie ik mezelf in de scheerspiegel. Voldaan, alsof ik het drie keer heb gedaan. MEZZA 11 Egbert Jan Riethof (67) is journalist, dwarsdenker, ex-leraar, ex-minnaar en vader. Slapen op hoogte De oude watertoren in het Friese Nes bleek de perfecte plek voor twee luxe suites. Je slaapt op 41 meter boven de grond, hebt een weids uitzicht en klimmen hoeft niet, want er is een lift. watertorenhotelnes.nl, 250 per nacht Boven rivier de Dieze staat De Bossche Kraan, een voormalige havenkraan waarin je mag overnachten. Je kijkt uit over de binnenstad, Tramkade of juist het water - kies zelf maar, want de kraan is draaibaar. debosschekraan.nl, vanaf 190 per nacht Een nachtje in de Watertoren Duin Bosch is niet goedkoop, maar dan heb je wel een privésuite plus een geweldig panorama uitzicht over het Noordhollands Duin reservaat én de zonsondergang in zee. watertorenduinenbosch.nl, 350 per nacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 91