Naast een collega zitten of samen lunchen is lang niet altijd meer zo fijn 'Ik blijf niet bij mijn collega uit de buurt' 7 Het gesprek over vaccineren verhardt op de werkvloer. Discussies over vaccineren leiden tot gedoe en geruzie tussen collega's. We mogen sinds be gin deze week weer vaker naar kantoor, maar het is er niet per se gezelliger op geworden. Scherpe discussies tussen voor- en tegenstanders van vaccine ren tijdens de lunch, collega's die niet naast een ongevaccineerde collega willen zitten, mensen die vinden dat hun baas maar een coronapas moet invoeren. Het ongemak op de werkvloer groeit, want mag je vragen of je col lega is gevaccineerd en kun je nog thuisblijven als je je niet veilig voelt bij ongevaccineerde collega's? Een deel van de Nederlanders worstelt met vragen als deze, terwijl anderen de tweedeling als een gevaar zien. Het onderwerp vaccineren dreigt ook op de werkvloer een splijtzwam te worden, waarschuwt voorzitter Piet Fortuin van vakbond CNV. ,,Eerst zagen we het debat met korte lontjes in de maatschappij, nu ver plaatst dat zich naar de werkvloer'', zegt hij. De CNV-voorman baseert zich op onderzoek onder 2800 leden. Daarin zegt liefst 14 procent in zijn bedrijf een tweedeling te zien tussen gevaccineerden en ongevaccineer den. Bijna een op de tien werkenden geeft aan dat de druk op het werk om zich te laten vaccineren de laatste we ken toeneemt. Van de ondervraagden zegt 4 procent zonder vaccinatie- of testbewijs niet welkom te zijn op kantoor. Hoewel het om een klein aantal gaat, vreest Fortuin dat meer werkge vers een coronapas gaan hanteren voor medewerkers. Veel werkgevers worstelen met de vraag wat zij moe ten doen: enerzijds moeten ze zorgen voor een veilige werkomgeving, an derzijds mogen zij niet van hun per soneel verlangen dat zij zich laten vaccineren. Veilig Fortuin snapt dat het een worsteling is voor werkgevers, die wel hun klan ten moeten vragen naar een corona- bewijs, maar eigen personeel niet kunnen controleren. Tegelijkertijd zegt hij: ,,De werkplek moet veilig zijn. Fysiek: waarbij je met inachtne ming van de regels besmetting voor komt. Maar ook mentaal: wie zich niet wil of kan laten vaccineren, moet daar niet toe gedwongen worden.'' Verschillende werkgevers denken daar duidelijk anders over. Lease plan was het eerste bedrijf met een hoofdkantoor in Nederland dat met een vaccinatieverplichting kwam. Ook Shell overweegt vaccinatie ver plicht te stellen en prikweigeraars te ontslaan. Ticketmaster kwam deze week met het bericht naar buiten dat werknemers wereldwijd - dus ook in Nederland - gevaccineerd moeten zijn tegen corona als ze op kantoor willen werken. Zelf beslissen De vakbond vindt dat het aan werk nemers zelf is om te beslissen of zij zich laten vaccineren. Mensen kun nen kiezen of ze naar de horeca gaan, maar die vrijheid hebben ze niet als ze naar hun werk moeten, klinkt het. ,,En bij een democratie hoort ook oog hebben voor een minderheid'', vult Fortuin aan. ,,Het De werkplek moet veilig zijn, fysiek en mentaal kan niet zo zijn dat de helft plus één een meerderheid geeft. Laten we vooral normaal blijven doen en el kaar blijven respecteren.'' Volgens de CNV-voorzitter kan een hoop gedoe worden voorkomen als bedrijven vasthouden aan 'oude' coronaregels, zoals de 1,5 meter af stand, het ventileren en het dragen van een mondkapje. ,,Die maatrege len hebben bewezen effectief te zijn tegen besmettingen.'' Stichting Achmea Rechtsbijstand en rechtsbijstandexpert DAS zien de spanning in de maatschappij op lopen, maar krijgen er nog niet veel vragen en meldingen over als het om de werkvloer gaat. ,,Dat de ge sprekken op de werkvloer verhar den, daar kan ik mij wel iets bij voorstellen'', zegt arbeidsrechtad vocaat Pascal Besselink van DAS. ,,We zien polarisatie in de maat schappij, dat vertaalt zich ongetwij feld ook naar de werkvloer.'' Hij Psycholoog Ellen Kortha gen (29) uit Doetinchem maakt zich zorgen over polarisatie. Zelf is ze gevacci neerd: ze heeft astma en be hoort tot de risicogroep. Ze hoopt daarnaast met haar vacci natie anderen te beschermen. Haar collega én maatje op het werk is niet gevaccineerd. ,,Het is nooit bij me opgeko men om bij haar uit de buurt te blijven. De verbinding is mij daar veel te waardevol voor. We hebben weleens over vaccinatie gesproken, maar geen van ons heeft ooit het gevoel gehad zich te moeten verantwoorden voor de gemaakte keuze. Laatst had den we een teamoverleg en kwam dit onderwerp wederom ter sprake. Het raakte mij om te zien dat bij haar de tranen hoog zitten. Misschien is het nog nooit zo moeilijk geweest en heeft het nog nooit zulke ver gaande gevolgen gehad om je eigen gevoel te volgen. Ik vind het moeilijk te zien dat mensen soms zonder enige nuance, mildheid of compassie oorde len, veroordelen. Ik herken ook wel de complexiteit van tegen gestelde belangen en waarden, ook bij mezelf. Ik hoop vooral dat we in verbinding verdraag zaam kunnen zijn, met respect voor elkaar.'' verwacht rechtszaken, omdat werk gevers en werknemers duidelijkheid willen. Wat DAS ook merkt, is dat werkge vers vaker vrij concreet de grens pro beren op te zoeken of zelfs erover heen gaan. ,,Daarover krijgen we een paar meldingen per dag. De werkne mer wil van ons graag nog een keer bevestigd krijgen dat werkgevers een vaccinatie niet kunnen eisen. Of hij wil weten in hoeverre je moet meewerken aan structureel testen'', zegt woordvoerster Petra van der Voort-Keuvelaar. Ook lezers herkennen de groeiende tweespalt. Zo laat Willem Notenboom weten: 'Nee, ik doe niet mee met die onzin van de regering. Iedereen is bij mij gelijk: gevacci neerd of niet gevaccineerd. Ik hoef het ook niet te weten van mijn colle ga's, want die tweedeling in de maat schappij is al erg genoeg. We moeten iedereen respecteren.' GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 Wel of geen coronaprik: het steekt op de werkvloer Natasja de Groot Utrecht Ellen Korthagen maakt zich zorgen over de polarisatie: ,,Misschien heeft het nog nooit zulke ver gaande gevolgen ge had om je eigen ge voel te volgen.'' FOTO KOEN VERHEIJDEN - Piet Fortuin, voorzitter CNV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7