Probeer het eens, een maand niet roken 24 Meedoen aan Stoptober is een van de succesvolste manieren om te stoppen met roken. 70 procent komt die periode door, na drie maanden is de helft nog gestopt. Longarts Wanda de Kanter helpt je op weg. IB Tr VOOR U GETEST: Stel jezelf de vraag: waarom rook ik? ,,Veel mensen vragen: 'Waarom moet ik stoppen?' Een betere vraag is: 'Waarom rook ik?' Vaak blijken argu menten gedachtekronkels, zoals 'ik doe het tegen stress' of 'ik vind het lekker'. Het tegengestelde blijkt waar. Een buitenstaander hoeft een roker niet te vertellen dat het vies en onge zond is. Dat weet hij allang, maar hij is verslaafd.'' Afscheid nemen van gedachten is moeilijk „Meestal zeggen rokers dat ze roken lekker vinden, dat ze er rustig van worden en erbij willen horen. Verve ling speelt een rol, net als stress en niet willen aankomen. Die argumen ten moet je als buitenstaander vooral niet gaan weerleggen, want iemand vóelt zich lekkerder en minder een zaam. Vaak zitten die gedachten al jaren in iemands hoofd, het is moei- ijk daar afscheid van te nemen.'' Geef met een cijfer tussen de 1 en 10 aan hoe gemotiveerd je bent ,,Stel, je zegt: een 5. Wat maakt dat het al een 5 is? Rokers geven vaak aan dat geld meespeelt. Hoeveel kost roken jou per jaar? Een echtpaar komt al snel op 4000 euro per jaar uit. Andere rokers willen stoppen vanwege rim pels of omdat iemand is overleden aan kanker ofeen hartinfarct. Terechte argumenten, een op de drie overlijdens aan kanker is een direct gevolg van een sigaret.'' Hoe maak je van de 5 een 6 of hoger? ,,Ik hoor rokers vaak zeggen dat ze later een leuke opa willen zijn. Dat is een goede reden om gemotiveerder te raken. Op de rookpoli zeggen men sen: 'Als je morgen vertelt dat ik long kanker heb, dan stop ik'. Of: 'Als ik klachten krijg.' Maar wat kan je nu al helpen? Goede begeleiding? Een goede voorbereiding (zie punt 9) is het belangrijkst.'' De hele dag ben je bezig ontwenningsverschijn selen te behandelen „Anders dan bij alcohol komen stof fen uit een sigaret direct via miljoe nen longblaasjes in je bloedbaan. Het beloningscentrum in je hersenen krijgt binnen 7 seconden een signaal. Dat effect verdwijnt na een halfuur tot een uur, met ontwenningsver schijnselen die aanvoelen als stress, honger en een rotgevoel tot gevolg. De enige remedie is de volgende siga ret. Je bent dus de hele dag bezig je eigen ontwenningsverschijnselen te behandelen. Rokers zijn meer ge strest; hartslag, bloeddruk en adrena line nemen toe. Dat is de lichamelijke kant. Daarnaast koppel je die sigaret aan elke handeling; de hond uitlaten, bellen en tv-kijken. Lichamelijk gezien kun je makkelijk stoppen, de cold turkey is niet vergelijkbaar met die bij cocaïne of heroïne. Wel is de terugvalkans groter. Je gaat naar de kroeg, drankje erbij en voor je het weet heb je een sigaret opgestoken; Geloof in feiten, niet ER in uitzonderingen „Demissionair premier Rutte zei laatst: 'Mijn moeder is 90 geworden en ik haalde twee pakjes per week voor haar.' Een kwalijke uitspraak. Als tien eendjes de weg oversteken, hoor je over negen ervan nooit meer iets. Die ene komt wel in de krant, dat 'Na een uur heb je al stress, honger en een rotgevoel. De enige remedie: weer roken' is de moeder van Rutte. De statistiek is: twee op de drie rokers gaan dood aan roken. De helft daarvan al voor zijn pensioen.'' ,,D - tabaks Trap niet in de trucjes Doorzie de praktijken van de tabaksindustrie. Die doet er alles aan om je verslaafd te maken, bijvoor beeld door suiker, drop, honing, hoestdempers en luchtwegverwij- ders aan sigaretten toe te voegen. En jij trapt daarin?'' dereen kan het, maar het is wel pittig ,,Het mooie van Stoptober is dat je alleen tijdelijk hoeft te stoppen. Het laat zien dat je wel degelijk verslaafd bent, een aantal merkt dat stoppen best meevalt. De formulering is wel essentieel: iedereen kan het, maar het is wel pittig. Laten we vooral niet alleen zeggen: 'iedereen kan het'. De gemiddelde definitieve stopper doet zeven stoppogingen. De derde dag is een lastige. Je wordt een beetje zweterig, je slaapt slecht. Je hebt het gevoel van rouw, het verlies van je slechte vriend maakt sommigen eenzaam.'' Zodra je stopt, begint de verbetering ,,Wie een hond heeft, weet hoe sterk de pavlovreactie is. Je hoeft de riem maar te pakken en de hond staat bij de deur. Als een roker een terras met witte en rode stoeltjes ziet, denkt hij aan een pakje sigaretten. Onthoud dan: de hunkering duurt drie minu ten. Bedenk vooraf wat je op zo'n moment gaat doen om afleiding te zoeken. Ga afwassen ofeen rondje lopen, bijvoorbeeld. Download de Stoptober App. Op het moment dat je stopt met roken, begint de verbete ring. Je conditie gaat vooruit, rimpels verminderen en de kans op hart- en vaatziektes neemt af. Ook als je al wat ouder bent, heeft stoppen zin.'' Nicotinell pleisters Nicotinell zuigtabletten ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO 'ZODRA JE STOPT BEGINT METEEN DE VERBETERING' TIJN ELFERINK - WANDA DE KANTER ca. €27,95 (14 stuks) De Kanter: „Pleisters zijn de beste nicoti- nevervangers, omdat die voor een stabiele nicotinespiegel zorgen. Roken zorgt binnen 7 seconden voor een nicotinepiek en dat is wat het zo verslavend maakt. Pleisters geven geen piek en daar door doorbreek je de koppeling tus sen handeling en beloning.'' Haasbroek: ,,Het verschil tussen de merken zit 'm vooral in de lijmlaag. Bij de ene persoon plakt Nicotinell beter, bij de ander Niquitin. Daarom geef ik vaak een paar proefpleisters mee. Verder is de pleister van Nicotinell rond en die van Niquitin vierkant. Qua werking hebben we in al die jaren geen verschillen kunnen ontdekken.'' Bots: ,,Als tandarts kan ik niets zeg gen over pleisters. Wel over stoppen met roken, ik begin er standaard over bij de periodieke controle. Vrijwel alle rokende patiënten waarderen het als ik het gesprek aanga over de motiva tie om te stoppen. Als je stopt, doe je langer met je tanden en kiezen. En het verlaagt de kans op mondkanker." ca. €11 (36 stuks) De Kanter: „Som mige mensen reage ren allergisch op een pleister, dan zijn zuigtabletten een goed alternatief. Beter dan kauwgom. Daar ga je snel op kauwen, terwijl het de bedoeling is dat je er een paar keer op kauwt en de kauwgom dan in je wangzak stopt. Zo wordt de nicotine geleidelijk afgege ven en komt die niet in je maag. Dat probleem heb je met tabletten niet.'' Haasbroek: ,,De tabletten van Nicoti nell zijn wat groter dan die van Niqui tin, maar de werking is gelijk. Een zuigtablet kan je door een hunkering heen helpen. Nadeel is dat je nicotine binnenkrijgt op het moment dat je het moeilijk hebt. Ook met een kleine nicotinepiek hou je de handeling in stand. Het is daarom beter om zuigta bletten zo snel mogelijk in te wisselen voor bijvoorbeeld een pepermuntje." Bots: „Zuigen op een suikervrije Nico- tinell-tablet zorgt voor een stimulatie van de hoeveelheid speeksel. Speek sel is belangrijk, omdat het gaatjes tegengaat. De samenstelling van de tablet is gebitsvriendelijk, met name omdat er geen suiker in zit. Als je op pepermuntjes of Smintjes overgaat, is het van belang suikervrije te kiezen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 72