Die indianenverhalen over klimop, geloof ze maar niet EIGEN TUIN EERST jse stedentrip incl. hotelovernachtingen 23 ROMKE VAN DE KAA mee. Ik ben daar jaloers op. Een poes valt du moment dat hij op een ven sterbank ligt, in slaap. Hij blijft sla pen tot hij van onnozelheid van die plek afrolt. Hij heeft verder niks no dig om gelukkig te zijn. Wij denken de godganse dag dat we ons moeten waarmaken: een boek schrijven, naar de sportschool, op tv verschijnen. Alleen dan kunnen we het poezen- stadium, het ultieme zen-gevoel, be naderen." ~7 Laat ze even aan je f vingers snuffelen Westerkamp:,,Katten zijn sta tige dieren die de regie in handen willen hebben. Raken ze die kwijt, bijvoorbeeld doordat kinderen hen in hun enthousiasme te direct bena deren, dan kunnen ze stress ervaren. Ook onderling kunnen spanningen ontstaan waardoor ze niet goed in hun vel zitten. Ze blijven dan hoog zitten, op kasten, of verschuilen zich. Stress kan leiden tot fysieke klachten als blaasontsteking. Wees daar alert op. En zorg dat je ze even aan je laat wennen door ze aan je vingers te laten snuffelen.'' 'Katten slapen zo veel omdat ze een volkomen gebrek aan ambitie hebben, niet omdat ze chronisch moe zijn' zijn dat ze uitgerekend Nederlands zouden begrijpen. Katten en mensen zijn een grote mismatch, maar het is het heerlijkste misverstand dat er bestaat.'' 6 Totaal gebrek aan ambitie Dekkers: ,,Veel mensen den ken: katten zijn chronisch vermoeid, daarom slapen ze zo veel. Nee. De mooiste eigenschap van een poes is dat hij een volkomen gebrek aan am bitie heeft. Meer dan twee derde van zijn leven maakt hij niet bewust 8 De trillende staart Westerkamp: ,,Er zijn katten die compleet op hun bazen gericht zijn. Die je overal achtervolgen om te kijken en te 'hel pen'. Bij het uitzoe ken van de was, het schoonmaken en het vullen van de eetbakjes. Mijn kat staat dan ineens pal voor me en kijkt me aan met rechtopstaande tril lende staart. Dan is hij nieuwsgierig, enthousiast en positief gespannen: wat gaat er nu weer komen? Geef de kat dan je volle aandacht, want op dat moment is er sprake van echt con tact. Ik doe dat door - en daar zijn de meningen over verdeeld - tegen ze te praten. Ze praten terug door te miau wen. Als ik 's ochtends 'goedemor gen' zeg tegen Pixel, een van onze ze ven katten, krijg ik op dezelfde toon antwoord. We hebben een eigen kat- ten-mensentaal ontwikkeld.'' limop (Hedera helix) is een van de weinige win terharde planten die een jeugd- en een volwassen fase kennen. In de jeugd fase, waarin de plant klimt, is het blad driepuntig. Die fase duurt totdat de bovenkant van een muur of de top van een boom is bereikt. Kruipt de klimop over de grond, dan groeit hij eindeloos door en geniet hij zo van een eeuwige jeugd. Zodra de groei wordt gestuit, ver andert de plant van uiterlijk: het blad wordt ruitvormig. Er ontstaan zijtak ken. De lengtegroei maakt net als bij de mens plaats voor breedtegroei en de volwassen, vruchtbare fase breekt aan; vanaf nu zal de klimop elk jaar bloeien en bessen dragen. Klimop bloeit in oktober met geelgroene bloemen. Zo laat in het jaar is er voor insecten nauwelijks nectar meer te vinden en alles wat vliegt, strijkt dan ook op de klimopbloemen neer: bijen en vlinders, zweefvliegen en de laatste slome wespen. Klimop is het slachtoffer van veel indianenverhalen. Sommigen bewe ren dat klimop bomen doodt en anderen dat de plant het metselwerk van muren vernietigt. De vrees dat klimop een boom helemaal overwoe kert, is ongegrond. De plant hecht zich aan de stam en dikke takken, maar laat de rest van de boom ongemoeid. Het zou ook ongehoord zijn in de natuur: een para siet die zijn gastheer om het leven brengt, tekent zijn eigen doodvonnis. Wel is het zo dat een boom met klimop meer wind vangt dan zonder. effect van klimop op metselwerk betreft: dat verhaal stamt uit de tijd dat er nog met kalkmor- tel werd gemetseld. Die kan inderdaad worden opgelost door zwakke organische zuren die klimop afscheidt, maar het moderne, keiharde portlandce- ment is daar goed tegen bestand. Klimop heeft zelfs een beschermende werking: als een muur met klimop begroeid is, worden extreme temperatuurwisse lingen getemperd, waardoor er min der verval optreedt dan aan een kale muur. Bovendien werkt een klimop deken isolerend, waardoor er tot 3 procent op stookkosten kan worden bespaard. Een laatste argument voor een muur vol klimop is dat het win terkoninkje er graag zijn kogelronde nest in maakt. Klimop heeft meer toepassingsmo gelijkheden. Je kunt er lelijke zaken als betonnen schuttingen en aan stootgevende schuurtjes door laten overwoekeren. Ook als bodembedek ker is de plant geschikt. Vooral de Ierse klimop (Hedera helix 'Hiber- nica') groeit snel en kan in razend tempo grote vlakken bedekken. Als zo'n klimopgazon na verloop van tijd slordig wordt, kan het in het voorjaar met de grasmaaier worden gemaaid. De mooiste toe passing is misschien wel de heg van klimop - in feite een combinatie van een hek en een heg, want de plant heeft een frame nodig waarlangs hij om hoog kan worden geleid. Zo'n heg kan in het voorjaar geknipt worden om te voorkomen dat de plant de vol wassen fase bereikt. Wie donkergroen wat somber vindt, kan kie zen voor een bontbladige vorm. naar Praag, Venetië, Milaan, Wenen, Verona of Innsbruck? iu op pzc.nl/stedentrip PC ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 z'n koppie' - MIDAS DEKKERS Wat het schadelijke V Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. rTrip ga je met de slaaptrein op 5-daagse stedentrip, inclusief hotel. Vertrek vanuit Nederland Europese bestemmingen zoals Praag, Venetië, Milaan, Wenen, Verona en Innsbruck. i: 15 oktober 2021 - 26 maart 2022 uit: Breda, Rotterdam C, Den Haag HS, Amsterdam C, Utrecht C, Arnhem C einreis in economy bed heen en terug, verblijf in 3-sterrenhotel 2 nachten )ewust en bespaar gemiddeld 92% C02 ten opzichte van vliegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 71