Dierendag Acht weetjes om je kat beter te begrijpen 22 We verwennen onze aaibare huisgenoten graag op Dierendag (4 oktober), maar begrijpen we ook wat katten ons willen vertellen? Vier kenners over de taal van katten. 5-daai 'Een kat die zwiept met de staart geeft aan dat ze wel klaar is met knuffelen' Katten zijn routinejunkies Van der Velden: „Katten zijn ei genzinnige wezens die zich vaak ge dragen alsof zij de hypotheek beta len, maar ondanks die onafhankelijke houding zijn het vooral gewoonte dieren. Routinejunkies die het liefst zien dat elke dag hetzelfde verloopt. Op dezelfde stoel zitten, 's ochtends altijd meelopen naar de voordeur en liefst elke dag op exact hetzelfde tijd stip eten. Twee keer per dag een por tie en ze zijn tevreden. Maar wij doorbreken die routine, geven ze extra eten waaraan ze ver volgens wennen. Mensen zeggen dan: 'Ze miauwen om voer'. Nee, ze miauwen om aandacht te krijgen, zo als ze vroeger alleen bij hun moeder deden. Onderling zijn katten stille dieren, maar wij conditioneren hen door ze te belonen. Stop je met die extra porties, dan zullen ze na ver loop van tijd weer tevreden zijn met twee eetbeurten.'' Pas op voor aai- agressie ,,Katten hebben onmiskenbaar een hoge aaibaarheids factor, maar zitten er niet op te wachten de hele tijd doodgeknuf feld te worden. In tegendeel. Soms verafschuwen ze dat dwangmatige bepote- len. Veel mensen her kennen de zogenoemde aai-agressie niet. Ze halen de kat aan en plopIneens ligt die op z'n rug en laat hij zijn buik zien. Veel mensen denken dan: o, die nodigt me uit om even lekker te kroelen. Nee. Ze nemen die houding aan om dat ze dan plotseling met vier klau wen kunnen uithalen. Of ze zwiepen heen en weer met hun staart, nog een signaal dat de kat er wel klaar mee is. Sommige dieren raken geïrri teerd als hun voelsprieten constant getriggerd worden. Die voelsprieten zitten overal in hun vacht. De snor haren en wenkbrauwen zijn duide lijk zichtbaar, maar een groot deel van de voelsprieten zit tussen de haren, die zie je niet. Houd daar reke ning mee. Houd het gewoon bij één aai, liefst over zijn koppie.'' A Wraak of jaloezie? Welnee! Malogrino: ,,Ik kom in mijn praktijk veel kattenbezitters tegen die hun huisdieren menselijke ei genschappen toedichten: 'Hij plast op bed om mij te pesten of wraak te nemen'. Zover denkt een kat hele maal niet. Hij gaat daar zitten omdat hij een zindelijkheidsprobleem heeft of omdat het materiaal zo lekker zacht is, misschien heeft er eerder een kat op die plek geplast. Evenmin kennen katten jaloezie of hooghar tigheid. Dat zijn allemaal verzinsels en aannames, eigen gevoelens die we op hen projecteren. Katten kennen alleen primaire emoties: blij, be droefd, boos en bang.'' Katten zijn dom (en hun baasjes ook) Dekkers: ,,Ik weet het zeker: poezen zijn dom. En met hen samen- leven, is het vieren van één groot misverstand. De poes denkt namelijk dat wij ook een poes zijn. Hoewel we veel groter zijn en geen staart heb ben, benaderen ze ons als katten. Ze ploffen tegen ons aan en beginnen te likken. Dan weer worden we gene geerd, want dat is de natuurlijke hou ding van dieren onderling. Maar wat nog dommer is: wij mensen zien onze poezen als kleine mensjes. We dichten hen onze eigenschappen toe, kopen kleertjes en vuren mensentaal op babytoon op hen af. Alsof ze ons verstaan... Het zou wel heel toevallig 2 Ze zijn trots op een gevangen muisje Van der Velden: ,,Als ze de kans krijgen, leggen katten dode muizen of vogels op het tapijt. Ze vangen ze niet omdat ze honger heb ben, de prooi is bijna altijd nog intact. Na tweehonderd jaar leven in onze nabijheid zijn ze zo geëvolueerd dat ze liever voor fabrieksvoer kiezen. Ze leggen hun vangst evenmin neer om dankbaarheid richting hun baas te tonen. Het is een vorm van tevreden heid, een uiting van trots: kijk eens wat ik heb bemachtigd en waar ik in geslaagd ben? Ze etaleren hun tro feeën voor zichzelf.'' VANAF Ga jij mee Bestel r ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 PC 'Houd het bij één aai, over COBY MALOGRINO ANNEMART VAN RHEE DEKENNERS c Jos van der Velden (58) uit het Vlaamse Lubbeek is medeauteur van het boek Kamerkatten c Coby Malogrino (58) uit Geldrop is kattengedragstherapeut, ofwel katviseur c Midas Dekkers (75) uit Weesp is bioloog en kattenverslaafd, auteur van columns en boeken over poezen c Rachèl Westerkamp (45) uit Rotterdam is eigenaar van kattencafé Pebbles Kitty Cat Café Malogrino: Rachèl Wester kamp: „Sommige katten achtervol gen je overal om te kijken en te 'helpen'.'' FOTO JEAN-PIERRE JANS 5 DAGEN INCL. REIS VERBLIJF Met GreenCit} naar prachtige Reisperiode Vertrek van Inclusief: tri Reis milieu!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 70