De teloorgang van de linkse bijsturing Menstruatie anders na vaccinatie, maar oorzaak onduidelijk Sunweb 6 OZCAN AKYOL Boek zorgeloos dankzij o.a. flexibel omruilen Voor de liefhebbers van de politiek, maar ook van het menselijk falen, was het een enerverende week, compleet met list, bedrog, triomf en ver driet. Wat dat laatste betreft, moe ten we vooral kijken naar de linkse hoek, waar GroenLinks en de PvdA heel lang de illusie mochten koesteren dat ze onderdeel zouden worden van een nieuw kabinet, aangemoedigd door de progres sieve bondgenoten van D66. In een laatste poging om nieuwe verkiezingen te voorkomen, be sloot Sigrid Kaag, samen met haar adviseurs, dat ze alsnog het hui dige kabinet wil voortzetten, al leen dan met andere accenten - onder meer op klimaat, onderwijs en Europa. Dat nieuws leverde bozige tweets op, bijvoorbeeld van Jesse Klaver (GroenLinks), die iedereen liet weten: 'Dit kabinet heeft de wooncrisis, klimaatcrisis en onge lijkheid niet opgelost. Waarom zou dat bij een voortzetting van deze coalitie anders zijn? Wat Ne derland nodig heeft is verande ring. Dit is meer van hetzelfde.' En geestverwant Lilianne Plou- men deed ook een duit in het zakje: 'Nederland wil verandering in plaats van stilstand. Onder Rutte III namen woningnood en armoede toe, beleggers vierden feest. Een pijnlijke doorstart voor iedereen die het anders wil: meer saamhorigheid, minder eigenbe lang. Wij gaan vanuit de oppositie laten zien dat eerlijke keuzes mo gelijk zijn.' hebben, is dat ze menen namens de Nederlandse bevolking te spre ken, alsof die volledig op een pro gressieve koers zou zitten, maar in werkelijkheid werd het huidige kabinet min of meer gewoon her kozen. En daarbij: als de linkse partijen zich niet onwrikbaar aan elkaar hadden vastgeklampt, met de boodschap niet los te laten, had wellicht een van deze kopstukken in het kabinet terecht kunnen ko men, voor de broodnodige linkse bijsturing, zoals zij die prediken. De enige conclusie, na zes maanden bakkeleien, is dat ze het niet alleen in de campagnes heb ben laten afweten, maar ook tij dens het formatieproces. En dat is knullig en eigenlijk ook onvoorstelbaar. Juist omdat dit het momentum is voor zaken als klimaatbeleid en kansenongelijk heid in de samenleving. Als het nieuwe kabinet komt, met dezelfde partijen, zal D66 op nieuw urgente onderwerpen moe ten agenderen. Het is niet hun schuld dat ze straks slagkracht missen. Dat hebben ze evengoed aan de progressieve voorhoede te danken. Van je vrienden moet je het hebben. Een van de linkse kopstukken had in het kabinet terecht kunnen komen De klachten lopen uiteen van het uitblijven van de menstruatie, he vige menstruatie en doorbraak- bloedingen, tot het optreden van bloedingen na de overgang. Lareb stelt een onderzoek in, maar is voorzichtig met conclusies. Ook na een oproep aan lezeres sen van deze krant blijkt dat veel vrouwen een ander soort men struatie hebben dan ze gewend waren voor de vaccinatie. Zo vertelt Marcella Schut (33) dat ze het syndroom van Turner mozaïek heeft. Dit betekent dat ze moeilijk zwanger kan raken en daarbij vervroegd in de overgang belandt. ,,Nu heb ik twee vaccinaties ge had en sindsdien is het heel heftig. Het is niet lekker verwoord, maar het stroomt er gewoon uit. Dat ben ik niet gewend van mezelf. Het voelt heel gek. Ook mijn schoonzusje heeft er last van. Die is maanden achter elkaar onge steld sinds de vaccinatie." Lareb gaf eerder aan dat er veel oorzaken ten grondslag kunnen liggen aan menstruatiestoornis sen: ,,Het vaccin stimuleert het immuunsysteem en dit kan mo gelijk invloed hebben op de hor- moonspiegels''. Diverse lezeressen melden dat ze, terwijl ze eigenlijk al jaren in de overgang zitten en al tijden niet meer ongesteld zijn geweest, nu opeens weer bloedingen heb ben. En dat deze langer aanhou den ofna twee weken weer terug komen. Bij de één wordt de cyclus na een aantal maanden weer nor maal. Bij de ander lijkt de veran dering daarentegen juist aan te houden. Nader onderzoek Lareb gaat de meldingen van menstruatiestoornissen bekijken en brengt de gemelde klachten in kaart. Ook internationaal wordt er onderzoek gedaan. Victoria Male, immunoloog in het Imperial College London hier over: ,,De effecten van medische interventies op onze menstruatie mogen absoluut geen bijzaak zijn in toekomstig onderzoek." ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO Y @OzcanAkyol Het pakte allemaal anders uit. Wat beide kopstukken gemeen Veel vrouwen zien dat hun menstruatie verstoord raakt na een coronavaccinatie. Bij het Bijwerkingencentrum Lareb re gent het meldingen. Marlies Rothoff 's-Hertogenbosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6