Tesla doorgelicht Wat zegt de wetenschap Hoe zijn computers in staat om ons anders te laten denken? -i' Eureka! Naaldangst te lijf met spel 19 AI is een weerspiegeling van de maatschappij Universiteit van Nederland rect aan de klanten. Doug Field coördineerde de succesvolle lance ring van Model 3. Tekenend voor de agressieve bestuursstijl van Musk is dat alle drie kopstukken al weg zijn bij Tesla, na soms hoog oplopende meningsverschillen. Met een half miljoen auto's vo rig jaar heeft Tesla nog geen pro cent van de wereldmarkt in han den. Voor de inkomsten is het be drijf erg afhankelijk van de ver koop van emissierechten aan auto fabrikanten en de betalingen van klanten voor een 'autonoom-rij- den-pakket' (10.000 dollar). Fondswerving Op het gebied van fondswerving geldt Musk als een genie. Als geen ander weet hij een visie te ver markten, baanbrekende technolo gie aan de man te brengen voordat die er daadwerkelijk is. Tesla biedt nu vier modellen aan, maar om zijn enorme marktwaarde te behouden (ruim 600 miljard dollar) kan het daar niet bij blijven. De concurren tie timmert hard aan de weg en ook mooie beloften verbleken. Musk beloofde in 2016 al een zelfrijdende auto, een pick-up-truck en een nieuwe Roadster. Niet een ervan nadert het moment van productie. Tim Higgins sprak met honder den mensen voor Power Play maar de belangrijkste ontbreekt. ,,Elon Musk heeft meermaals de gele genheid gekregen om commentaar te leveren op de verhalen, feiten en karakteriseringen in het boek. Zonder op specifieke onjuistheden te wijzen zei hij simpelweg: 'Het meeste, maar niet alles, van wat je in dit boek leest is onzin'. Terwijl hij zijn jas terzijde gooit, wordt Elon Musk toege juicht tijdens de pre sentatie van de Mo del 3 in Shanghai. Power Play, Tesla, Elon Musk en de gok van de eeuw. Uitgave: Unieboek/ Het Spectrum. Prijs: 24,99 euro. E-book 12,99 euro. Kunstmatige intelligentie levert ons slimme computers die zelf conclusies kunnen trekken. Dat kan leiden tot ongewenste uitkomsten, maar soms kunnen die onze manier van denken positief veranderen. SHANE BERGVIK Een van de grootste problemen van slimme computers is dat, zo dra we ze volstoppen met data en onze eigen perspectieven, ze ook onze menselijke discriminerende trekjes kunnen overnemen. Maar dezelfde computers kunnen ons volgens neuro-informaticus Sen- nay Ghebreab (Universiteit van Amsterdam) juist ook van het hokjesdenken bevrijden. AI, afgeleid van artificial intelli gence (kunstmatige intelligentie), is de technologie die ervoor zorgt dat computers zo slim zijn. Door een computer grote hoeveelheden informatie te voeden, kan die met behulp van AI patronen herken nen en zelf tot conclusies komen. We hebben ook gemerkt welke ge varen hierachter schuilgaan. Een computer kan mensen met een dubbele nationaliteit bijvoorbeeld als fraudeur bestempelen, zonder dat dat echt klopt. Computers kunnen menselijke trekjes zoals etnisch profileren en andere vor men van discriminatie overne men. Dat is volgens Ghebreab niet de schuld van de computer, maar die van ons. ,,AI is op dit moment niets meer dan een weerspiegeling van onze maatschappij. Wij voe den computers met data, met onze perspectieven en eigen ideeën. Op basis daarvan trekt de computer zijn conclusies Het kan ook an dersom. AI kan ons juist ook op een nieuwe, andere manier naar de wereld laten kijken." Aan de menselijke hersencapa- citeit zitten grenzen. ,,Het is voor ons onmogelijk om alle informatie om ons heen te verwerken. Onze hersenen herkennen daarom pa tronen in de dingen die we waar nemen en die patronen reduceren we tot concepten en categorieën, zoals man/vrouw, of wit/zwart. Dit gebeurt in de neocortex, de derde en buitenste laag van ons brein. Computers kunnen meer informatie verwerken dan de her senen en de wereld dus ook op meer manieren waarnemen dan de mens. Deze vorm van AI noemt Ghebreab ook wel een 'exocortex'. ,,Je kunt de exocortex zien als een verlengstuk van je brein dat de wereld op een andere manier waarneemt, nieuwe patronen her kent en categorieën ontdekt. Cate gorieën waar jij misschien zelf nooit eerder aan gedacht hebt, of aan had kunnen denken omdat jouw waarnemingsvermogen dat niet mogelijk maakte." Zo kan een computer met be hulp van warmtebeelden zien of iemand bezorgd is, of schaamte of jaloezie voelt. De wangen, voor hoofd en mond van iemand die zich schuldig voelt zijn bijvoor beeld een halve graad warmer dan die van iemand die zich schaamt. Koude armen en benen wijzen juist op negatieve emoties, zoals verdrietig en depressieve gevoe lens. Een computer kan op deze manier zelfs subtiele nieuwe emo ties ontdekken die wij als mens aan de buitenkant niet kunnen zien of waarvan we niet eens wis ten dat ze bestonden. Kijk op de site bij /wetenschap Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Elisabeth Huis in 't Veld (36), universitair docent van de Tilburg University en onderzoeker bij Sanquin. ,,Meer dan 30 procent van de Nederlanders heeft last van angst voor naalden en dat kan vergaande gevol gen hebben. Vrouwen kunnen geen IVF doen, mensen staken hun be handeling omdat ze geen medicijn kunnen ontvan gen of je loopt ongevacci neerd rond. Mijn grootste moment van inzicht kreeg ik toen ik aan het werk ging bij Sanquin, de organisatie waar je bloed kan doneren. Aldaar kwam ik erachter dat her senen heel sterk reageren op het zien van naalden en dat je daar totaal geen controle over hebt. De eerste dagen liep ik mee op een afnamecentrum en maakte ik een praatje met een donor. De voorberei ding voor de bloedafname startte en een seconde la ter werd zij bleek, ging zweten en viel zij flauw. Ik hoorde later dat dit vrij wel dagelijks gebeurt en de neurowetenschapper in mij riep dat het om 'iets' in de hersenen moest gaan. Dat klopte. Als je aan naalden denkt of ze ziet dan worden twee hersengebieden ge activeerd die regelen hoe je lichaam moet reageren. Het feit dat je hersenen en je lichaam zo heftig reage ren op naalden en bloed is heel raar. Ik kwam erach ter dat daar niks aan te doen is omdat het om pro- cessen in het autonome zenuwstelsel gaat waar je geen invloed op hebt. De reactie neemt je totaal over. Ik was gefascineerd dat niemand eerder door had dat de naaldangst een emotionele neurologische reactie is en besloot dit in zicht om te zetten in iets praktisch. Daarom heb ben we AINAR, Artificial Intelligence for Needle Anxiety Reduction, ont wikkeld. Het is een spel dat signalen van angst in je gezicht kan meten en die vervolgens aan jou laat zien. Zo ontdek je wat er in je hoofd en lichaam ge beurt en kun je leren je angst te verminderen.'' - Jim Jansen Wetenschap wordt gemaakt in samenwerking met NewSCïentiSt en met U GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67