Geheim agent komt heel langzaam terecht in de echte wereld 16 In de film No Time to Die-sinds afgelopen donderdag in de bioscoop - wordt al voorzichtig voorgesorteerd op een moderner James Bond-universum. Daniel Craig keert niet meer terug als de iconische geheim agent. Is dit dan hét moment voor een zwarte 007? 'Ik begrijp die voorzichtigheid. Bond is cultuurfenomeen dat machomystiek in stand hield' James Bond laat zich aan de rand van een zwem bad masseren door een jonge blondine. Als CIA-agent en goede vriend Felix Leiter hallo komt zeg gen, is 007 nog wel zo beleefd zijn (zoveelste) vriendinnetje aan hem voor te stellen. Maar dan: 'Sorry schat, dit is mannenpraat.' Met een ferme tik op haar kont stuurt hij de dame weg. We zien haar in de rest van de film niet meer terug. In de Bondgeschiedenis waren vrouwen lange tijd nog net geen derderangs gebruiksvoorwerpen, zoals in die bewuste scène uit Goldfinger (1964) met Sean Con- nery als de Britse spion. Ze beten met de jaren meer van zich af, maar zelfs in de films met Pierce Brosnan (voor het laatst 007 in Die Another Day uit 2002) dienden ze nog hoofdzakelijk als decoratie. Een paar jaar la ter: Daniel Craig luidt in Casino Ro yale (2006) het nieuwe James Bondtijdperk in met een veelbe sproken sequentie waarin hij, met zijn smoking nog aan, plaatsneemt naast een hui lende Vesper Lynd (actrice Eva Green) onder de douche. Hij troost haar en pinkt zelf nog net geen traantje weg. Het leidde tot veel reacties. Is onze filmheld nu een watje geworden of zien we hier een moderne man die zijn gevoe lens mag uiten? Bond is altijd een reflectie van zijn tijd geweest en wij, het pu bliek, bewegen met hem mee. In de eerste respons op No Time to Die, Craigs zwanenzang, klaagt niemand meer over te veel of te weinig emo bij Bond. Net als dat we het logisch vinden dat de films zich niet meer afspelen in de Koude Oorlog. Wordt het nu tijd voor een volgende stap? Meer di versiteit én inclusiviteit? No Time to Die-regisseur Regis seur Cary Fukunaga (hij noemde recent Sean Connery's Bond nog een 'verkrachter') liet in een inter- view met deze krant weten dat over al deze dingen serieus wordt nagedacht. Hij stapte al in 2018 aan boord van het project. ,,Dan kom je in een discussiegroep vol intelli gente mensen terecht die het seri eus hebben over wat er allemaal speelt in de wereld. Ook over de dreigingen waarmee we nu te ma ken hebben, wat onze moderne angsten zijn, wat een slechterik vandaag de dag zou drijven en de culturele veranderingen die we doormaken. Telkens is de vraag: hoe kunnen we met Bond daarop inspelen?" In Spectre (2015) werd de Britse Geheime Dienst bijna overgeno men door een bureaucraat die de spionerende agenten wilde ver vangen door drones. De World Health Organisation (WHO) kwam ook in de film ter sprake. In No Time to Die (het script werd ge schreven vóór de coronapande- mie) draait alles om een dodelijk virus en wordt Bond voorzien van een chip om hem overal ter wereld in de gaten te kunnen houden. He lemaal anno nu dus. ,,Na de eerste maanlanding kwam de Bondfilm Moonraker en in de jaren 90 ging het veel over de macht van de media en zagen we een mediamagnaat als schurk in Tomorrow Never Dies. Zo houd je het merk Bond altijd relevant", stelt docent populaire cultuur Dan Hassler-Forest van de Universiteit Utrecht. ,,Ik las al wat kritiek op de schurk in No Time to Die (gespeeld door Oscarwinnaar Rami Malek uit Bohemian Rhapsody, red.) die heel ouderwets opereert vanaf een eigen eiland en de hele wereld wil domineren. Maar ik vind ook dat wel passen bij deze tijd. Onderne mers Jeff Bezos en Elon Musk doen in principe toch eigenlijk hetzelfde?" Wat wordt de volgende stap? Hassler-Forest gniffelt. ,,Nou, ik zou wel een post Brexit-Bond wil len zien. Hij had in het verleden altijd een goede band met Ame rika, maar dat lijkt me nu wat vreemd. Een Engelse geheim agent moet eigenlijk niet zo makkelijk meer toegang krijgen tot de eco nomie van een ander land. Het kan een spannend onderwerp zijn." Maar hoe moet het nu verder met James Bond zelf? Er gaan steeds meer stemmen op voor een zwarte acteur. Vooral de naam Idris Elba, bekend van onder meer de serie Luther waarin hij ook een geharde agent speelt, viel de laat ste jaren veelvuldig. Zelf is hij alle geruchten beu. 'Geen tijd voor', klonk het recent nog in een inter view met het Britse The Mirror. Dan Hassler-Forest wijst op het feit dat in No Time to Die al voor zichtig met de optie voor een zwarte 007 wordt gespeeld. Een van een ander geslacht bovendien. Loshana Lynch speelt Nomi, een collega 00-spion. Het is een be scheiden rol. „Bewust, denk ik. De producenten laten een proefbal lonnetje los om te kijken hoe de bioscoopbezoeker hierop reageert. Ik begrijp die voorzichtigheid wel. Bond is een cultuurfenomeen dat lang de machomystiek van de he teroseksuele man in stand hield. Zo is hij ook in de oorspronkelijke boeken van Ian Fleming." ,,Engaat de popcultuurpro- ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO Wordt James Bond zwart of GUDO TIENHOOVEN Sean Connery als Bond in Dr. No. foto brunopress Daniel Craig op de rode loper bij de pre mière van No Time to Die in Londen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 64