Overheid kan de strijd met cybercriminelen niet aan 13 Nu bedrijven dagelijks onder vuur liggen van cybercriminelen, is het wachten op de dag dat we de gevolgen van een aanval allemaal voelen. Insiders waarschuwen: ,,De overheid reageert niet adequaat.'' e ambulance met een dood zieke patiënte moet laat op de avond onver wacht doorrij den naar Til burg. De digitale systemen van het Amphia Ziekenhuis in Breda liggen plat door een cyberaanval. De vrouw overleeft de twintig minuten langere rit niet. Cybercriminelen nemen een technische dienstver lener van Albert Heijn te grazen waardoor kassa's niet meer werken. Ruim duizend winkels in Nederland en België blijven dagen dicht en 100.000 medewer kers zitten thuis. Rijkswater staat is gehackt en kan de sluizen en stuwen in de Nederrijn en Maas niet bedienen. Veel vrachtsche pen kunnen geen brandstof leve ren. De benzineprijzen stijgen tot ruim boven de twee euro en er staan files bij de pompen die nog werken. Mark Rutte vraagt Ne derlanders om geen brandstof te hamsteren. Verzonnen gebeurtenissen? Ja. Maar ook niet helemaal. In het buitenland gebeurde iets derge lijks namelijk al. In respectievelijk Duitsland, Zweden en Amerika waren deze gevolgen van een ransomware-aanval bittere reali teit. Ransomware, software waar mee criminelen computers ver sleutelen totdat er losgeld is be taald, groeide in korte tijd uit tot nationale dreiging. De 'verzonnen' gebeurtenissen hierboven zijn nog niet eens de zwartst denkbare scenario's. Het cybersecuritybeeld dat de Natio nale Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) deze zomer uitbracht, hangt van de zorgwek kende termen aaneen. Gijzelsoft- ware, ziet de NCTV, is 'een be dreiging voor de nationale veilig heid'. De criminelen kunnen ook een ziekenhuis, energie- of waterbedrijf te grazen nemen. In het buitenland is dat al ge lukt, schrijft de NCTV. En ook Nederland heeft zwakke plekken: ,,Uit verschillende rap porten blijkt dat de weerbaarheid in vitale processen in Nederland soms tekortschiet." Daar komt nog bij dat bedrijven en instellingen tegenwoordig ex treem afhankelijk zijn van de be veiliging bij anderen. Heb je zelf je zaakjes op orde, dan kun je nog altijd geraakt worden door een hack bij je leverancier. Het is 23 september 2021. In een online talkshow van beveiligings bedrijf ESET zit zo'n beetje de hele Nederlandse top van de cy- bersecurity bijeen. Het onder werp is gijzelsoftware. Het lijkt wel crisisover- hulp moest schieten bij een logis tiek centrum in een Europees land. ,,Ik ga de naam niet noemen, maar dat bedrijf bevoorraadt alle apothekers." Hij wil maar zeggen: ook de hack van een ogenschijn lijk minder belangrijk bedrijf kan vitale sectoren raken. Aan de tafel komen allerlei kan ten voorbij van het razend inge wikkelde probleem dat ransom- ware inmiddels is. Iemand pleit voor wettelijke eisen aan de cy berbeveiliging van bedrijven. En het gaat over de rol van de over heid. Kuijpers, van Eye: ,,Het ri sico voor een bedrijf op een cy berincident is een op acht. Het ri sico op een brand is een op acht duizend. Om branden te voorkomen doet de overheid allerlei controles, maar op cybergebied sta je er als on dernemer op dit moment best wel al leen voor." Niet voor niets advi- seerde de Cyber Security Raad, het belangrijkste adviesorgaan dat het kabinet op dit gebied heeft, dit voorjaar om premier Rutte rechtstreeks verantwoordelijk te maken voor cybersecurity. Er zou 833 miljoen euro in een betere be scherming en bestrijding moeten worden gepompt. Voor Amerika is gijzelsoftware al serious business. Nadat cyber criminelen dit jaar in korte tijd een enorme vleesproducent én een oliebedrijf te grazen namen (met omhooggeschoten benzine prijzen tot gevolg), noemde presi dent Joe Biden ransomware een 'terreurdaad'. ,,Dat is het ook", zegt Ronald Prins van Hunt Hackett, een van de meest vooraanstaande cy- bersecurity-experts van Neder land. ,,In Nederland bemoeit de overheid zich er niet mee", luidt zijn klacht. Wie Prins en andere experts spreekt, hoort voortdurend waar schuwingen die het kabinet gro tendeels in de wind lijkt te slaan. Het is een beetje als met de co ronacrisis. Deskundigen waar schuwden al jaren terug, maar toen het virus kwam waren we niet voorbereid. In de Tweede Kamer zitten vrij wel geen politici die kijk hebben op cyberveiligheid en in de laatste verkiezingsprogramma's was er amper aandacht voor. ,,Ik ben opgehouden met waarschuwen voor wat ik allemaal zie. Het gaat vanzelf een keer goed mis, mis schien dat er dan einde lijk wat veran dert", zegt advocaat en hoogleraar ict- recht Lokke Moerel. ,,De over heid is nu vooral reactief, we reage ren in crisismodus op incidenten'', al dus Moerel, tevens lid van de Cyber Security Raad. Ronald Prins noemt internet 'een publieke ruimte', maar in tegen stelling tot normale openbare ge legenheden bewaakt de overheid onze onlinewereld amper. Ook Inge Bryan, baas van Fox-IT, het grootste cybersecuritybedrijf van Nederland, maakt een vergelij king met de 'echte wereld': ,,Op straat patrouilleert de politie voor iedereen. Digitaal gebeurt dat GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 'Er moet eerst een ramp gebeuren, net als corona' WOUT VAN ARENSBERGEN EN RICHARD CLEVERS Er zou 833 miljoen moeten komen voor een betere bescherming en bestrijding van cybercri- minaliteit, adviseert de Cyber Security Raad. LEES VERDER OP PAGINA 14

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61