Saskia Noort Raven, maak er weer mensen van Dierenmens Pinguïns hebben wél knieën Deze dieren zijn van ouderdom gestorven9 12 Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt oe krijgen we nu toch die kabinetsformatie uit het slop? Het is toch inmiddels te genant voor woorden? Zou er nog iemand in ons land rondlopen die wel vertrouwen heeft in dit stelletje plucheplakkers? Dat ze nog voor de camera durven te verschij nen, onverstoorbaar vage riedels uitbrakend, tegen een volk dat elk weekend de straat op gaat, iedere keer weer voor of tegen iets anders, en nooit wordt gehoord. Ze moeten zich echt kapot schamen, allemaal. En dat ook nog eens te midden van de coronacrisis. Raven, redt ons, help ons van dit zooitje 'ikke ikke ikke en de rest kan stik ken' af! Jij kan het, jij weet ze tot zelfreflectie aan te zetten, alsjeblieft neem het stelletje drie weken mee naar je boerderij en laat ze een vijver graven, bier drinken en over hun verloren ouders praten. Breek ze en maak er weer men sen van. Ik wil ze zien huilen en troosten, zien werken en tandenpoetsen, ik wil zien waar hun hart ligt, ik wil weten ofze ook echt kunnen lachen en een ei bakken. Ik wil ze oprecht leren kennen in de hoop dat ik ze dan minder ga haten en alleen jij kan dat, Raven. Uiteindelijk hoop ik dat het er dan op uit draait dat Mark het minister-presidentschap aan jou overdraagt. En dat we dan weer echt een gaaf land worden, om met Rutte zelf te spreken. Meestal gaat de krant over mensen. Annemarie Haverkamp schrijft over dieren met een verhaal. 64 zwartvoetpinguïns stierven vorige week in Zuid-Afrika een tragische dood. Op het strand van Boulders, vlakbij Kaap stad, werden ze aange vallen door een zwerm bijen. Sommige vogels hadden meer dan twintig bijensteken, lieten na tuurbeschermers weten. De bedreigde zwartvoet- pinguïn wordt alleen ge zien voor de kust van Zuid- Afrika en Namibië. Maar soms ook in een dieren tuin, en nog zeldzamer bij iemand in de huiskamer. Lucas Boer is de uitzon dering die twee van deze pinguïns in huis heeft. Ze zijn dood, dat wel. Het lijkt niet waarschijnlijk dat ze overleden aan bijensteken. ,,Toen ik ze kreeg, waren ze diepgevroren", vertelt pre parateur Lucas Boer. ,,Deze pinguïns zijn van ouder dom gestorven in een Ne derlandse Dierentuin." Het gebeurt regelmatig dat dierenparken hun dode dieren afstaan aan liefheb bers die ze kunnen vereeu wigen. Lucas Boer is een professional. In het dage lijks leven werkt hij als conservator van het Mu seum voor Anatomie en Pathologie in het Rad- boud-umc, daarnaast zet hij al zijn hele leven die- rengeraamtes in elkaar. Met de twee zwartvoetpin- guïns won hij het laatste Nationaal Kampioenschap Skeletteren - ja dat bestaat, er is ook een Ek - in 2019, sindsdien zijn het officieel de mooiste dierenskeletten van Nederland. De jury roemde het werk om de zorgvuldigheid waarmee het is gemaakt en vanwege de originele positionering. De twee vogels lijken te zwemmen. ,,Bij het prepa reren stelde ik me voor dat ze samen achter een visje aan zaten", vertelt Boer aan zijn werktafel. Hoe maak je van een overleden dier een stralend skelet? Pinguïn Soort: zwartvoetpinguïns Woonplaats: Mook Bijzonderheid: wonnen eerste prijs bij NK skeletteren Boer gaat er eens goed voor zitten. Het allerbelang rijkst is natuurlijk de hou ding, zegt hij. Wie aan een pinguïn denkt, ziet waar schijnlijk een vogel staand op een rots voor zich. Bé- tje voorspelbaar. Een vogel in volle vaart onder water is leuker. Heb je de hou ding eenmaal in je hoofd zitten, dan begint de vrij ordinaire slacht: veren eraf halen, organen verwijde- ren en dan met een scalpel zoveel mogelijk vlees van de botten snijden. ,,Je wilt het rottingsproces zo schoon mogelijk ingaan", aldus Boer. Stap twee is het skelet laten weken in een emmer regenwater. Plaats de emmer in een stoof, een soort warme koelkast, en draai de temperatuur op veertig graden. Laat drie tot vier dagen staan. Open de emmer en schuif de snavel van het rottende skelet (anders vergaat het tot poeder). Plaats de em mer terug met vers regen water en laat nog een paar dagen staan tot je een bruine, stinkende soep hebt. Doe de kale botten over in een emmer met was benzine en laat een aantal maanden staan om te ont vetten. Boer: ,,Alle zeedie ren, ook dolfijnen en zee honden, hebben heel vette botten doordat ze vis eten. Ik heb in sommige pinguïnbotten kleine gaat jes geboord zodat ik de laatste vetsmurrie eruit kon blazen met perslucht. Al het vet moet uit de bot ten, anders kun je ze niet goed bleken." Leg het skelet anderhalve dag in waterstofperoxide. Indien nodig, herhaal het ontvettingsproces en het bleken, net zo lang tot de botten wit zijn als sneeuw. Dan begint het leukste gedeelte, het bouwen. Ter demonstratie kiepert Boer een plastic zak met hon derden botjes om op tafel. ,,Dit is een vale gier, die moet ik nog in elkaar zet ten." Vergelijk het met een Lego-model, alleen ont breekt de handleiding. Die heb je ook niet nodig als je aan de lopende band die ren skeletteert, zegt de bouwer. De anatomie van alle vogels is vrijwel gelijk. ,,Ik weet precies welk botje waar moet." Begin altijd bij het bek ken, dat is de basis van elk lichaam. Knutsel de rug- genwervel en de romp in elkaar, bevestig de vleugels en de poten. Maar vooral: blijf denken aan de hou ding die je hebt bedacht. Een zwemmende pinguïn heeft een gedraaide nek. Plak de botjes pas met se- condelijm aan elkaar als je zeker weet dat het goed is. Gebruik alleen ijzerdraad waar dat absoluut nodig is. Plaats ten slotte de snavel terug. Het skeletteren leert hem enorm veel over die ren. Hij wijst op de knie schijf van een van de prijs winnende pinguïns. ,,Veel mensen denken dat pinguïns geen knieën heb ben omdat ze zo raar wag gelen. Die hebben ze wel, elke vogel heeft knieën. Je ziet ze alleen niet onder die laag veren." Heeft u een suggestie voor een dier met een ver haal? Mail annemarie.haver- kamp@persgroep.ne t Helaas gaan nieuwe verkiezingen geen verbetering opleveren, dus we zitten in een impasse waar volgens mij alleen Raven van Dorst ons uit kan redden. Hup naar de boerderij dat stelletje ego's, zo lang als nodig is om tot elkaar te komen ofuit elkaar te gaan. Laat Rutte samen met Seegers de geiten melken, Kaag aardappelen rooien, Wopke de van de legbatterij geredde kip pen verzorgen. Hup met die weke voeten in de klei, de slappe handen laten wapperen. Jesse en Lilianne die samen een kippenhok bouwen en de boel met stroomdraad op spanning zetten en dit alles onder aanvoering van Ra ven, wat mij betreft op dit moment de meest oprechte persoon op de Neder landse televisie. Raven krijgt hen rond het kampvuur aan de praat en mis schien ook wel zo ver dat ze hun zucht naar macht no matter what opgeven om eens naar be langrijker kwesties op de agenda te kijken. Kli maatverandering, woningnood en onderwijs bijvoorbeeld, het oprukken van extreemrechts, of het feit dat ons land zo langzamerhand gere geerd lijkt te worden door drugskartels. Mis schien krijgt Raven Mark zo ver dat hij het op geeft en besluit geitenhoeder te worden met haar oordeelvrije, maar messcherpe vragen, want het kan zo echt niet langer. Ik wil Kaag in een blauwe werkoverall zien bewijzen dat ze wel degelijk meer geeft om de aarde dan om haar ze tel en dan misschien hopelijk een dans rond de vuurkorf samen met Ploumen op de goede af loop, waarbij Wopke en Segers spontaan beslui ten hun christelijke waarden niet langer politiek te maken, maar persoonlijk te houden. ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO FOTO ERIK BARGEMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60