5 Tikfout C Sigrid Kaag (D66) wil niet nog eens jaren stilstand in medisch- ethische kwesties, zei ze. De formatie blijft zo een ingewikkeld doolhof al over eens geworden dat in een nieuw regeerak koord geen harde afspraak wordt gemaakt dat toe komstige regeringspartijen die Dijkstra-wet per se moeten steu nen. Bij zo'n gevoelig onderwerp moet ieder Kamerlid 'een persoon lijke afweging' kunnen maken, vindt het liberale motorblok. Harde afspraken Maar Segers legt zich daar niet bij voorbaat bij neer. ,,Dat is iets voor aan de onderhandelingstafel'', zei hij donderdag. Want ja, het hoort mis schien bij de 'nieuwe bestuurscul tuur' dat de Tweede Kamer vrijgela ten wordt als het gaat om initiatieven uit het parlement. Maar bij belang rijke thema's zoals klimaat, migratie en medisch-ethische onderwerpen zijn harde afspraken vooraf soms juist nodig, zei hij eerder al. Als de wet toch in stemming komt, lijkt een meerderheid in de Tweede Kamer voor. In meerdere partijen, zoals bij de VVD en de PVV zijn de meningen verdeeld. Als iedereen een eigen afweging maakt, is onduidelijk of er een Kamermeerderheid is. Van partijen als CU, SGP en CDA is duidelijk dat ze tegen de voltooid- levenwet stemmen, maar ook bij andere partijen klinkt kritiek. ,,Het voorstel is een beetje apart'', zegt SP-Kamerlid Maarten Hijink. ,,Des- kundigen zeggen dat het niet zo'n goed plan is. Voor veel mensen geldt dat de euthanasiewet al ruimte biedt, en ook wijzen experts op het risico dat een andere groep zich een rich ting op geduwd voelt, die ze eigenlijk niet willen.'' Of D66 bereid is in de formatie wederom het wetsvoorstel op de lange baan te schuiven om de Chris tenUnie te paaien, moet blijken. Op vallend is wel dat Kaag een jaar gele den in een interview met NRC Han delsblad zei dat medisch-ethische thema's bij haar niet 'top of mind' zijn. auping Ook op zondag geopend van 12:00-18:00 Joe Biden ondertekent noodwet zodat er geld is voor overheidsdiensten in VS De Amerikaanse president Joe Biden heeft een noodwet on dertekend waardoor voorko men wordt dat de Amerikaanse overheid zonder geld komt te zitten. Eerder op donderdag hadden de Senaat en het Huis van Afgevaardigden de nood wet, ook wel stopgap funding bill genoemd, al goedgekeurd. Met de ondertekening door Bi- den is de gevreesde shutdown van de overheid tot begin de cember afgewend. Het akkoord is een kortetermijnoplossing, want het loopt begin december af. Als er daarna geen definitief akkoord is over de begroting, dreigt er alsnog een shutdown. De stemmingen in de Senaat en het Huis vonden plaats onder grote tijdsdruk omdat het hui dige fiscale jaar deze week ein digt. Het Congres, het parle ment van de Verenigde Staten, moest daarom opnieuw toe stemming geven voor de over heidsuitgaven. Als dat niet ge lukt was, zouden de gevolgen ingrijpend zijn geweest: salaris sen hadden niet meer kunnen worden uitbetaald en sommige overheidsdiensten hadden de deuren moeten sluiten. 3,4 miljoen gratis zelftests besteld Walrus weer uit haven gezwommen ALKMAAR Giro555: 9,3 miljoen Brand doodt patiënten Saakasjvili snel in cel GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 In de krant van gisterochtend is een domme tikfout geslopen. Onder de foto in het verhaal over Sigrid Kaag is in de haast een letter L verdwaald geraakt, waardoor haar achternaam verhaspeld werd. Onze excuses voor de verkeerde indruk die dit kon wekken. Gert-Jan Segers (CU) en Sigrid Kaag (D66), hier in augustus bij in formateur Mariëtte Hamer (m), lijken toch tot elkaar veroordeeld. FOTO'S ANP Noa bed 15.000 m2 design topmerken Slapen, Koreman woonstoffering en Siematic Keukenstudio op de 1" verdieping Nieuwendijk 89 Axel, Zeeuws-Vlaanderen +31 (0)115-562010, pot.nl Berden interieur WASHINGTON DEN HAAG Ruim 3,4 miljoen huishoudens hebben gebruikgemaakt van de mogelijkheid om twee gratis corona-zelftests te bestellen. Dat betekent dat ruim 40 pro cent van de bestelcodes is ge bruikt. De rijksoverheid heeft in augustus alle ongeveer 8 mil joen huishoudens in Nederland een brief gestuurd met codes waarmee twee zelftesten kun nen worden besteld. De be doeling hiervan was dat men sen vaker een test bij zichzelf zouden afnemen, ook als zij geen coronaklachten hebben. HARLINGEN De walrus die donderdag op dook op de oever van de Zui- derpier in de haven van Harlin- gen, is weer vertrokken. Vol gens het Zeehondencentrum in Pieterburen verliet het zee zoogdier donderdagavond de Harlingse haven. De dierenart sen hopen dat het gewonde dier weer onderweg is richting de Noordpool, waar walrussen thuishoren. Volgens hen zijn de wonden al aan het genezen. Het was voor het eerst in 23 jaar tijd dat er een walrus bij onze kust werd gezien. Toeristenseizoen 2021 telt op de valreep tóch nog een kaas markt. Gisteren werd voor één dag de traditionele markt gehouden. Het was de eerste en meteen de laatste. foto anp CORONA-ACTIE De gisteren afge sloten inzame lingsactie 'Samen in actie tegen co rona' via Giro555 heeft 9,3 miljoen euro opgeleverd. De donaties gaan onder meer naar kleding voor zorg verleners in India, zuurstofflessen voor slachtoffers in Nepal en injec tienaalden voor Jemen. ZIEKENHUIS Zeker negen men sen zijn in de Oost-Roemeense stad Constanta om het leven gekomen door een brand in een ziekenhuis waar coronapatiën ten worden behan deld. De brand brak uit op een intensi- vecareafdeling. Op videobeelden is te zien dat patiënten in paniek uit de ramen klommen. GEORGIË Oud-president Mi- cheil Saakasjvili is opgepakt in Geor gië, kort nadat hij zei te zijn terug gekeerd uit bal lingschap. Premier Irakli Garibasjvili zegt dat Saakasj- vili naar de gevan genis is gebracht, waar hij nog een straf moet uitzit ten. Hij was terug gekeerd voor lo kale verkiezingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5