DE BOER OP Het akkerbouwbedrijf van de familie Risseeuw 8 Boeren zijn het gesprek van de dag. Ze stoten (te veel) stikstof uit, spuiten (teveel) bestrijdingsmiddelen, zorgen voor (te veel) slik op de weg, bezetten met (te grote) tractoren het Haagse Malieveld. Maar wie zijn die boeren nu eigenlijk? In deze serie zoeken we hen op. Vandaag aflevering 5: de biologische Jento Hoeve van de familie Risseeuw bij Schoondijke. 'Door andere boeren werd er minachtend en honend over gedaan. Daar lag ik weleens wakker van' Zo op het eerste oog is er weinig biologisch aan de Jento Hoeve aan de Sasputsestraat oostelijk van Schoon dijke. Een windmolen op het erf, dat zie je niet veel. Ook de vol met zonnepanelen belegde daken van de schuren wijzen in de richting van duurzaamheid. Dat er met extra aandacht voor Moeder Aarde wordt geteeld, blijkt als we één van de vier grote loodsen bin nenwandelen. Daar staan kisten vol met de hand geoogste pom poenen gereed voor verzending. Geen spatje gewasbescherming of kunstmest kwam daaraan te pas. Met de in een volgende loods opgeslagen rode bieten die op transport liggen te wachten, is het niet anders gesteld. Reint Risseeuw teelt voor een kleine markt: ,,Van de honderd vrachtwagens die naar de super markt rijden zijn er 97 gevuld met reguliere producten, de res terende drie zijn biologisch." Dat percentage van drie wordt ook genoemd als het over de verhou ding regulier-biologisch in de landbouw gaat. Landelijk werkt hooguit drie procent van alle on dernemingen zonder kunstmest strooier en spuitmachine voor ge wasbeschermingsmiddelen. Bijna nietige druppel Daarmee lijkt de Jento Hoeve een bijna nietige druppel in een zee van Zeeuws-Vlaams polderland waar nog volop regulier wordt ge boerd. Toch zijn er binnen een straal van tien kilometer nog wel acht andere biologische boeren te vinden. Wat ook niet vergeten mag worden: het bedrijf van Reint is met 100 hectare bepaald niet een van de kleinste in de streek. ,,100 hectare", zegt hij, ,,dat is wei- nig in de winter maar veel in de zomer." We zitten aan de keukentafel met vader en zoon Risseeuw: Hans (1952) en Reint (1987). Verle den, heden en toekomst: Reints levenspartner Eliza (1991) is druk in de weer met Gijs van 3 en Noor van anderhalf. Zoon Miller (12) is als brugpieper aan het wennen op het Zwincollege in Oostburg. Het is te vroeg om over opvolging te praten. Reint stapte elf jaar gele- den in de maatschap, twee jaar ge leden nam hij het bedrijf over van zijn vader. Het is vader Hans die in 1992 de overstap maakte naar biologische landbouw. Zijn ouders bedachten de naam Jento Hoeve en begon nen in 1936 met de boerderij. In 1974 nam Hans het bedrijf over, toen 44 hectare met gangbare ak kerbouw. Dat wil zeggen bieten, aardappelen, vlas, erwten, bonen en graan. Hoe het precies is ge gaan, weet hij niet. ,,Het rapport Grenzen aan de groei van de Club van Rome kwam uit in 1972. Dat opende mijn ogen. Ik kreeg moeite met bestrijdingsmiddelen en kunstmest en raakte geïnteres seerd in andere teelten. Zo ging ik meedoen aan het Zeeuwse Vle gelproject waarbij onbespoten Zeeuwse tarwe bestemd wordt voor lokale bakkerijen. Ik kwam in contact met een groep kritische boeren verbonden aan de Univer siteit van Wageningen. Met hen maakte ik excursies naar biologi sche boerderijen in Nederland, Duitsland, Oostenrijk. In 1992 wa ren er grootscheepse boerenpro testen tegen lage prijzen en over schotten. Toen besloot ik de over stap te maken." De omschakeling van regulier naar biologisch was spannend. Er mocht minder mest worden ge bruikt, er zou meer handenarbeid moeten worden ingezet en er was een ruimer bouwplan nodig met meer gewassen. Hartstikke duur en te weinig afzet, roepen regu liere boeren nog steeds in koor. Hans: ,,Voor ons gold dat niet. We hadden een omschakelsubsidie en als je gefaseerd te werk gaat, is het goed te doen. Mechanisatie, opge drongen door de landbouwlobby, maakt het duur. Daaraan deden we niet mee. Er zat al gauw een prima verdienmodel aan. Mede omdat we aansloten bij de biolo gische afzetorganisatie Nautilus in de Flevopolder. Op die manier gingen we telen voor een markt die vragend was in plaats van voor een markt die met overschotten kampte. Natuurlijk hadden we bloopers, zoals een oogst bonen die te snel ging rotten. Maar we leerden snel." Dat klinkt hosanna. ,,Toch", geeft Hans toe, ,,er was ook een andere kant. Je plaatste je in een glazen kooi, kwetsbaar. Door an dere boeren werd er minachtend en honend over gedaan. Daar lag ik weleens wakker van. Toen ik overstapte gingen er in de de om geving van IJzendijke nog twee andere bedrijven over op biolo gisch. We werkten samen, wissel den kennis uit, gebruikten elkaars machines. Dat doen we nog steeds. Andere boeren rekenden ons af op onkruidbeheersing. Hoe je akker erbij lag, dat was belang rijk. Gelukkig hadden we de me chanische onkruidbestrijding snel onder de knie." Streek in opstand Hans zette op zijn bedrijf de eer ste windturbine van Zeeuws- Vlaanderen neer. Toen hij er in sa menspraak met coöperatie Zeeuwind nog drie grotere wilde laten bouwen, kwam de streek in opstand. Zo bleef het bij die ene. Zoon Reint groeide op in het biologische bedrijf, hij heeft nooit anders gekend. Op de Warmonderhof, een opleidings collectief voor biologisch-dyna- mische landbouw in Dronten, volgde hij de middelbare agrari sche opleiding. Er staat hem een drukke maand te wachten: de rode bieten en winterwortelen moeten worden gerooid. Naast die gewassen heeft hij een ruim bouwplan met vier vrijwel resis tente aardappelrassen - hij klaagt niet over de oogst van dit jaar - rode en gele plantui, suikermais, bruine- en kidneybonen, pom poenen, cichorei, luzerne. Reint: ,,En spelt. Het stro daarvan gaat naar de biologische geitenboer waarna ik het weer in mestvorm terugkrijg. Biologisch boeren is leuk. Het zit tussen je oren. Mij ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO Biologisch boeren zit tussen ■■nnmniRnna Reint en Eliza Risseeuw met hun kinderen Gijs en Noor. Rechts opa Hans Risseeuw, oprichter van het biologische bedrijf. JAN VAN DAMME Hans Risseeuw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 56