Dennis Plantinga: wereldverbeteraar, sportpromotor en 1 6 Duizendpoot Dennis Plantinga kent de geheimen van de Braziliaanse Yellow Bourbon en Ethiopische koffie Djimmah. Maar net zo goed die van de beste korfbalstrategie of de aanpak van Jeugdfonds Sport en Cultuur Zeeland. Hij leeft en geniet volop, maar egoïsme is hem vreemd. Hij bouwt net zo makkelijk mee aan een school in Nicaragua als dat hij vakken vult bij de plaatselijke super om de kas van zijn club te spekken. ,,Ik heb het goed en geniet van zo veel dingen. Waarom zou je dat niet delen met anderen." ,,Ik ben opgegroeid in de wijk 't Zand in Mid delburg. Mijn vader had daar een bakkerij. Er zaten toen ook een slager en een groenteboer in de buurt. Ik wist al snel één ding zeker: 'Ik wil later geen bakker worden'. Maar het was fijn daar op te groeien. Mijn liefde voor korfbal is er ontstaan." Lachend: ,,Ik had een vriendinnetje en die zat op korfbal. Ik ben toen met haar meegegaan. De korfbalvereniging zat vlakbij in de wijk. Maar de tennisvereniging ook bijvoor beeld. Door dat meisje ben ik gaan korfballen. Maar dat had misschien ook zo maar tennissen kunnen worden. Tja, het meisje verdween, maar de korfbal bleef." Korfbalvereniging Swift is, met wat tussenstops elders, altijd zijn club gebleven. ,,Och, ik was eigenlijk zelf nooit zo'n heel goede korfballer. Deuren gingen niet echt open voor mij. Bovendien kreeg ik al snel last van rotte knieën. Het trainen lag mij wel. Het tech nische en didactische deel daarvan boeit me en daar kan ik ook wat mee." Opnieuw die volle lach: ,,Maar ik ben geen Gérard de Nooijer, zeg maar. Korfbal is wel echt een passie van me ge worden. En daar heb ik best wat voor over. Dus ook vakkenvullen bij de Jumbo dit jaar en vorig jaar tijdens het zomerseizoen. Samen met korf balvereniging Ondo hielpen wij de supermarkt die kampte met personeelsgebrek in die super drukke weken en ons 'loon' ging de clubkas in. Een win-winsituatie voor supermarktmanager Ton den Dikken en voor ons. Het was nog ge zellig ook." ,,Ik was één van de bondscoaches van het Ser vische korfbalteam voor het EK in 2010, samen met Peter van Vliet en Arie Kranendonk. Ik heb dat zo'n anderhalfjaar gedaan. Dat was best een uitdaging, want het niveau van de korfbal lers was, voorzichtig uitgedrukt, niet heel erg hoog. Maar wel leuk en goed om te doen. Ik heb er nog wel contacten aan overgehouden. Servië heeft veel indruk op me gemaakt. Belgrado staat me nog zo voor ogen. Ik was daar ook in 2000.'' Dennis valt even stil. ,,Het leek alsof je veertig jaar terug in de tijd ging. Terug ook in de periode van de Koude Oorlog. We zaten bij voorbeeld twee uur in de bus vanaf het vlieg veld. Hotsend door de grote gaten in de weg. Rondom zag je verval en armoede. Dan kun je niet anders dan relativeren. Je realiseren en voelen hoe goed wij het hier thuis hebben. En dat ook op waarde schatten." ,,Dat gevoel had ik ook in Nicaragua. Daar ben ik in 2015 geweest. Dat was een bouwreis. We hebben in drie weken tijd een vakschool gebouwd in Managua. Er is toen ook een stich ting opgericht om kinderen bijvoorbeeld te helpen met huiswerkbegeleiding. Zodat ze een toekomst kunnen opbouwen. En niet een leven op die grote vuilnisbelt bij de stad. Dat was zo triest om te zien. Volwassenen die daar rondlo pen, zoekend tussen de troep. Maar ook kinde ren. Ja, die kinderen blijven me bij. Zes, zeven jaar misschien. Rondscharrelend tussen de rot zooi. Echt triest vind ik dat. Ik deed dit niet al leen omdat ik niet kan stilzitten. Ik vind het ook nodig. Als je het zelf zo goed hebt, denk dan ook aan anderen die het minder hebben. Doe daar wat voor. Het is makkelijk om lekker achterover te leunen en de boel de boel te laten. Dat kan ik trouwens sowieso niet. Ik stel ook niets uit. Als ik iets wil doen, doe ik het ook. Als dat kan tenminste." ,,Ik heb altijd de kansen die ik kreeg, gepakt. Ik sta ook positief in het leven. Natuurlijk gaat het soms minder, ook bij mij. Zeker in de coro- natijd. Maar zelfmedelijden, nee dat is niets voor mij. Dat leidt tot niets. Ik doe liever wat. Het liefst ook samen met anderen." Lachend: ,,Misschien daarom toch een teamsport als korfbal en geen tennis." ,,Ik werk nu bij SportZeeland en ik hou me vooral bezig met het Jeugdfonds Sport en Cul tuur Zeeland. Wij zorgen ervoor dat kinderen met ouders die geen geld hebben, toch kunnen sporten of bijvoorbeeld muziek maken. Dat doen we in Zeeland voor ongeveer drieduizend kinderen. Ik ben bemiddelaar, coördinator. Leg de contacten tussen Zeeuwse sportverenigin gen en cultuuraanbieders. Ik zeg altijd 'het is mooi om die kinderen te laten shinen'. Want geen enkel kind zou toch buitenspel moeten staan door geldgebrek." ,,Maar ik werk niet alleen voor kinderen, ook voor ouderen of kwetsbare mensen. Zo ben ik verantwoordelijk voor de uitvoering van healthchecks voor vijftigplussers in de hele pro vincie. Die doen we voor SportZeeland eigen lijk overal. Je hoort dan heel veel verhalen. Mooie, maar soms ook heel trieste. Eenzaam heid, verdriet na verlies van een geliefde. Ik zie daarbij ook zo veel mensen van boven de 55 jaar die niet sporten of weinig bewegen en niet veel sociale contacten hebben. Wij proberen die groep met het project 'Elke stap telt' te berei ken en te stimuleren te gaan sporten, of in ie der geval meer te bewegen. 'Elke stap telt' is een wandelprogramma waarin het lopen gaan deweg wordt opgebouwd. Het is mooi als de deelnemers na afloop doorgaan en in een groepje regelmatig op pad gaan. Dat ze blijven bewegen en zo ook meer contact houden met anderen." ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO 'Als je het zelf zo goed hebt, denk dan ook aan anderen' ANNEMARIE ZEVENBERGEN Je reist de hele wereld rond, maar Middel burg is jouw thuis en uitvalsbasis voor al je activiteiten? En dan nu dus Mister Swift? Korfbal bracht je ook buiten Nederland, zo als in Servië en Nicaragua? Je zet je ook hier in je eigen provincie in voor kinderen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54