dicht moeten en dat is slecht voor de natuur wegriat^ekikli haal het maar wel van geleerd: dat je samen heel veel kunt bereiken' 5 zijn geweest, maar uiteindelijk kostte de negen kilometer lange Oosterscheldekering vier keer zo veel. De Schipper: ,,Het ding ligt er. Ik zal niet zeggen: haal het maar weg." Zijn angst, een dode waterpartij zoals hij in het Greve- lingenmeer aantrof na de afdam ming, is weggenomen. Met dank aan de kracht van het collectief, zegt De Schipper. ,,Dat heb ik er wel van geleerd: dat je samen heel veel kunt bereiken." Hoelang houdt de Oosterschel- dekering het nog vol? ,,De Ooster- scheldekering is gebouwd met de gedachte dat hij tweehonderd jaar moet meekunnen", zegt Robin Wisse. Hij is districtshoofd Noord van Rijkswaterstaat Zee en Delta. ,,Noord bestrijkt zeg maar alle ke- ringen en wateren boven de A58." Wisse heeft het met die twee eeu wen over de technische levens duur. Door een stevig onder- houdsprogramma, jaarrond zijn werklui bezig met conserveren en bij de tijd houden van de water barrière, is er geen twijfel over of de Oosterscheldekering die ter mijn gaat halen. Maar er ligt een ander gevaar op de loer waar des kundigen hoofdbrekens over heb ben: de zeespiegelstijging. ,,De Oosterscheldekering is ge bouwd naar aanleiding van de stormvloed in 1953. Toen stond het water 4,55 meter boven NAP. Daar kan de kering prima tegen; voor zo'n storm is hij robuust ge noeg." Op de vraag hoeveel de zeespiegel precies gaat stijgen, is nog geen antwoord. ,,Er wordt nu uitgegaan van zo'n 1 centimeter per jaar. Voor de kering hebben we een ruimte van circa 1 meter boven de huidige situatie. Op ba sis daarvan kan de Oosterschelde- kering tot zeker 2050 prima zijn werk blijven doen." Eén keer per jaar Oké, de kering zelf zal niet weg spoelen, daar wordt ook onder water, met behulp van controles en onderhoud aan de fundering op gelet. Maar als het water stijgt, zullen de schuiven ook vaker slui ten. ,,Er is juist gekozen voor een open waterkering vanwege de na tuur en de visserij. De effecten van veel sluiten zijn niet wense lijk. Vanaf de ingebruikname in 1986 tot nu zijn de schuiven 28 keer neergelaten. Dat is gemid deld ongeveer één keer per jaar en het gebeurt bij een waterstand van 3 meter boven NAP. We moe ten dus gaan kijken wat nog ac ceptabel is. Naarmate de zeespie gel verder stijgt, komt ook het einde van de Oosterscheldekering in zijn huidige vorm in zicht", zegt Wisse. Maar wat dan? ,,Er zijn slimme mensen bezig met klimaatscena rio's en het deltaprogramma. Zij kijken wat het effect van de kli maatverandering is op de huidige waterkeringen. Hoe erop moet worden geanticipeerd als ze niet meer functioneel inzetbaar zijn, daar worden nu stappen mee ge maakt." Of de Oosterscheldekering ver dwijnt? ,,Dan loop ik voor de mu ziek uit, daar durf ik geen uit spraak over te doen", zegt Wisse. ,,Maar ik durf wel te zeggen dat hij in deze eeuw nog functioneel in zetbaar blijft." En mocht de ke ring dan toch verdwijnen, dan komt er altijd iets voor in de plaats, daar is hij zeker van. ,,Maar ik doe die studies niet." Geen Oosterscheldekering meer. Paul de Schipper zou er ze ker niet wakker van liggen, maar Ted Sluijter ook niet. ,,Nee, als er iets anders voor in de plaats zou komen dat aan de kernvoor- waarde kan voldoen, vind ik dat niet erg. De veiligheid behouden, dat is voor mij ook het belangrijk ste." GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 De metalen schuiven van de Oosterschelde- kering staan in principe altijd open. Alleen bij een waterstand van 3 meter boven NAP gaan ze dicht. foto marcelle davidse Paul de Schipper, voormalig actievoerder tegen de kering Paul de Schipper voerde in de jaren 70 actie met de groep Ooster- schelde Open. foto SANDRASCHIMMELPENNINK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53