Geen beeldjes voor vrouwen bij Gouden Kalveren De vraag is groot, het aanbod klein en dan moet de winter nog beginnen 3 De prijzen van stroom, gas, benzine en steenkool zijn zo hoog opgelopen dat experts inmiddels spreken van een echte energiecrisis. Consumenten kunnen hun borst natmaken, want de tariefstijgingen gaan door. Veel gaat afhangen van hoe koud de winter wordt. ,,Ik houd eigenlijk niet zo van het woord crisis," zegt Ben Woldring, directeur en oprichter van vergelij- ker Gaslicht.com. ,,Maar de energie crisis is al gaande. Er is sprake van chaos en gekte op de markt." De ge volgen zijn op zijn site waarneem baar. De prijzen voor energiecon tracten gaan door het dak. ,,Veel energiebedrijven hebben hun prij zen op 1 oktober flink verhoogd. Kijk je naar de gasprijs dan bedroeg die donderdag nog in diverse geval len i euro en 4 cent ofenkele centen meer per kubieke meter. Maar kijk nu: Engie vraagt al 1,22 euro per kuub en Eneco 1,31 euro." Inmiddels doet het goedkoopste jaarcontract al bijna 3000 euro (huishouden van drie personen). ,,Vorig jaar lagen de voordeligste energiedeals rond de 2000 euro per jaar." Energiedeskundige Lucia van Geuns van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies valt Wol- dring bij. ,,Of we naar een energie crisis gaan? We zitten er middenin: de gasprijs, de olieprijs, de prijs van steenkool en de prijs van CO2-emis- sierechten. Alle tarieven zijn hoog. En dan moet de winter nog begin nen." Benzine De gevolgen zijn ook aan de pomp te zien. Voor het eerst doorbrak de adviesprijs van benzine (E10) giste ren de magische grens van 2 euro. ,,We zullen moeten leren leven met hoge benzineprijzen", zegt Paul van Selms van UnitedConsumers, het consumentencollectief dat de pompprijzen al jaren minutieus bijhoudt. Over de oorzaken van de energieproblemen is al uitvoerig geschreven. Hoofdoorzaak is een nijpend gastekort in combinatie met de wereldwijd herstellende economie. ,,In het verleden veerden de economieën van de VS, Europa en Azië nooit precies tegelijk op. Daardoor was er altijd wel ergens op de wereld gas beschikbaar", ver telt Aad Correljé, hoogleraar aan de TU Delft. ,,Maar nu zie je dat alle drie tegelijk de coronapandemie achter zich laten. In Azië zijn ze daarbij bereid veel meer geld voor vloeibaar gas te betalen dan bij ons in Europa." Waar de vraag hoog is, is het aan bod juist beperkt. Europa is afhan kelijk van Rusland, alleen levert Moskou weinig gas. Volgens staats bedrijf Gazprom is er sprake van productieproblemen en liggen veel gasvelden stil voor onderhoud. Vol gens deskundige Van Geuns zou den de Russen een strategisch spel kunnen spelen. Het Internationaal Energie Agentschap (IAE) denkt eveneens dat Rusland meer kan doen en heeft het land verzocht meer gas te leveren aan Europa. Te gelijk zijn in Europa eveneens de nodige gasvelden in onderhoud, terwijl Nederland zelf de Gro- ningse gasproductie afbouwt. Haalde de NAM in 2013 nog ruim 50 miljard kuub gas uit het enorme Groninger veld, komend jaar zal nog slechts 3,7 miljard kuub wor den gewonnen. Ook de Neder landse gasvoorraden - buffer voor de winter - zijn slechts voor de helft gevuld, waar ze normaal al bijna vol zijn. Gevolg van de tekorten zijn enorme prijsstijgingen. Op de markt doet een megawattuur gas soms al meer dan 90 euro, ruim een keer zoveel dan de 41 euro begin au gustus. Het zorgt ervoor dat burgers en bedrijven vanaf januari fors meer gaan betalen voor gas en licht. Een gemiddeld gezin is dan op jaarbasis misschien wel 500 euro meer kwijt voor gas en licht dan nu. De torenhoge prijzen brengen bovendien de energiebedrijven zelf in gevaar. Veel klanten hebben hun tarieven laten vastzetten op een veel lager niveau. In Groot-Brittan- nië zijn hierdoor al diverse energie bedrijven omgevallen en al 1,7 mil joen Britten hun leverancier kwijt geraakt. Zekerheid In Nederland vreest de Autoriteit Consument en Markt (ACM)even- eens voor faillissementen. De toe zichthouder heeft alle leveranciers verplicht voor 1 oktober duidelijk heid te geven over hun leveringsze kerheid, een maand eerder dan nor maal. Het zou verstandig kunnen zijn om het maandelijkse voorschot iets te verlagen, stelt Dirk-Jan Wol- fert van de Vastenlastenbond. ,,Mocht een energiebedrijf failliet gaan, ben je het te veel betaalde geld namelijk kwijt." Ook Ben Woldring adviseert om je energieleverancier niet als spaarpot te gebruiken. ,,Je kunt beter je voorschot iets verla gen en het geld op een spaarreke ning zetten." GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 UTRECHT FOTO ANP Voor het eerst in de geschiedenis van de Gouden Kalveren, de belang rijkste filmprijs van Hollandse bo dem, ging geen enkele actrice met een beeldje naar huis. Dat is het ge volg van de keuze om voortaan bij de uitreiking geen onderscheid meer te maken tussen mannen en vrouwen. De eerste 'genderneutrale Kalveren' gingen gisteravond naar Fedja van Huêt (zijn vierde) en Yorick van Wa- geningen (zijn eerste) voor hun res pectievelijk hoofd- en bijrol in De Ver oordeling. Dit ook door de Vader landse filmpers geprezen drama over de Deventer Moordzaak werd tevens uitgeroepen tot 'beste film' en won 'beste scenario'. Van Wageningen was één van de mensen die nadat bekend werd dat het gouden kalf 'genderneutraal' zou worden zijn lid maatschap van de Dutch Academy opzegde. De Slag om de Schelde kreeg tijdens het jaarlijkse gala in de stadsschouw burg van Utrecht één Kalf meer, maar die vijf prijzen vielen in technische ca tegorieën als camerawerk en kos tuumontwerp. De bookmakers gaven vooraf de peperdure en groots opge zette oorlogsfilm de meeste kans om ook de hoofdprijs voor de beste speelfilm te pakken, deels vanwege het enorme succes aan de bioscoop kassa. De producent maakte gisteren bekend dat in Nederland al meer dan een half miljoen mensen een kaartje kochten. - Gudo Tienhooven Heuse energiecrisis doet de tarieven exploderen David Bremmer Rotterdam Al 1,7 miljoen Britten raakten hun energieleverancier kwijt als gevolg van een faillissement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3