Dak en muren Machinefabriek mogen worden opgeknapt Kinderen van basisschool Het Element gaan vol voor hun talent Project tiny houses Sint Laurens van start 6 Middelburg Winterstad De overdekte terrassen mogen er deze winter twee keer zo lang staan als voorheen: geen zes weken maar drie maanden. Het college van B en W van Middelburg wil de horeca daarmee extra tegemoetkomen na de coronacrisis. Lof voor de gemeente En daar zijn de ondernemers erg blij mee, zegt Marc Antheunisse van stichting Hometown, waarbij de ca fés rond het Tympaanplein zijn aan gesloten: Bommel, Tympaan, Brooklyn, Zanzibar en Seventy-Se ven. ,,We hebben in deze coronatijd veel lof voor de gemeente, die goed met ons meedenkt. We werken sa men aan hetzelfde belang, dat van Middelburg", zegt Anhteunisse, ei genaar van Tympaan. De winterterrassen mogen er dit jaar staan van i november tot i fe bruari. Dat had vorig jaar ook gemo gen, maar de lockdown maakte dat onmogelijk. Met de huidige regels en vooruitzichten kan het wel. ,,We beginnen op 8 november met op bouwen en gaan op 10 november open", kondigt Antheunisse aan. Tien ondernemers willen over dekte terrassen opzetten. Een paar van hen hadden die terrassen zelfs een maand langer willen laten staan, tot 1 maart. Maar dat vindt de gemeente te lang. En omdat niet alle cafés die maand februari er ook nog bij wilden hebben, heeft het college één lijn getrokken. Antheunisse: ,,We breken de terrassen weer af op 31 januari." QR-code De horeca mag mensen alleen bin nenlaten als zij een QR-code kun nen tonen waaruit blijkt dat ze ge vaccineerd zijn, of kunnen aanto nen dat ze corona hebben gehad of een negatieve coronatest hebben. Voor terrassen gelden die voor waarden niet, maar voor de winter terrassen weer wel. Antheunisse: ,,We zullen mensen die naar binnen willen om de QR-code of het test- bewijs vragen. En van onze kant in- We beginnen op 8 november met opbouwen en gaan op 10 november open vesteren we extra in goede ventila tie." Elk café dat een overdekt winter terras wil opzetten, krijgt een indi viduele 'toestemmingsbrief van de gemeente met specifieke voorwaar den voor die locatie. Dat kun je op vatten als lastig en streng maar Ant heunisse ziet het juist positief. ,,Je moet het zien als het leveren van maatwerk per bedrijf." Uiteindelijk overtuigden B en W de meeste raadsleden dat opknap pen moet, vóór duidelijk is welke voorzieningen in de ruim een eeuw oude fabriek aan Het Dok worden ondergebracht. Alleen en kele oppositiepartijen achtten de financiële risico's te groot. Ook re kenden sommigen van hen, het gebouw niet - zoals de meeste voorstemmers - tot het industriële erfgoed dat Vlissingen niet verlo ren mag laten gaan. ,,Een kolos zonder architectonische waarde", oordeelde Lilian Janse (SGP). Niets waard Wethouder J ohn de J onge begreep goed dat gemeentebestuurders moeite hebben met een miljoe nenkrediet zonder dat vaststaat dat de investering wordt terugver diend. In de huidige onderhouds- staat is de Machinefabriek niets waard. Voor niks kan Vlissingen het gebouw wel kwijt, maar de ge meente wil wel zelf 'de regie hou den' over de voorzieningen die in de fabriek worden gevestigd. Parkeerplaatsen Na de opknapbeurt zijn de fa briekshallen minder waard dan de kostprijs, maar zijn ze wel interes sant voor investeerders. Concrete aanbiedingen van woningbou wers, winkelbedrijven of culturele instellingen zijn er echter nog niet, gaf De Jonge toe. De gemeente is verplicht enkele honderden par keerplaatsen in de fabriek onder te brengen voor (tijdelijke) bewoners van appartementencomplexen en bedrijven in het Scheldekwartier. Daarnaast wil Vlissingen voor be zoekers van voorzieningen in en buiten het fabriekscomplex enkele honderden parkeerplaatsen laten aanleggen. Het liefst, zoals veel raadsleden Een kolos zonder architectonische waarde wensen, door een investeerder. Maar een exploitant voor die par keergarage staat nog niet op de stoep. Ook zijn er nog geen cont(r)acten met investeerders voor woningen, winkels, kunst- en cultuurzalen of ruimtes voor maatschappelijke functies, beves tigde De Jonge. Maar nu de Machi nefabriek zodanig mag worden opgeknapt dat het gebouw tiental len jaren veilig en waterdicht is, wordt het wel makkelijker om 'de puzzel te leggen', verwacht de wethouder. Betrouwbare overheid Met het opknappen van de Machi nefabriek laat Vlissingen aan de hele wereld, inwoners en moge lijke investeerders voorop, zien dat de gemeente 'een betrouwbare overheid' is, stelden raadsleden van coalitiepartijen. Dat 'kosten voor de baat uitgaan', overtuigde uiteindelijk ook de VVD. Leden van andere oppositiepartijen ble ven ageren tegen 'te grote financi ële risico's', maar de meerderheid in de raad gaat ervan uit dat de Ma chinefabriek net zo'n mooie her bestemming krijgt als de Zware Plaatwerkerij (nu zorgcentrum) en de Timmerfabiek (binnenkort luxe hotel). Kinderen van basisschool Het Ele ment in Middelburg krijgen hulp om hun talenten te verbeteren. Ze kunnen op school maar na school tijd meedoen aan gratis lessen sport en cultuur. Wat ze daar leren, wordt ook weer gebruikt tijdens de schoollessen. Het Element werkt daarvoor sa men met Kinderopvang Walche ren, Kunsteducatie Walcheren, Skills 4 Life en Sportbuurtwerk. Vanaf maandag bieden die organi saties allerlei activiteiten aan, in blokken van vier weken. Bijna alle 130 leerlingen hebben zich daarvoor aangemeld voor het project Ele ment GO. Daarbij staat GO voor Groei en Ontwikkeling. Waar elk kind goed in is Cruciaal in het project is dat peda gogisch medewerkers van Kinder opvang Walcheren overdag al mee draaien in de klassen. Zo kunnen ze ontdekken waar elk kind goed in is en waar het na schooltijd mee ver der kan. ,,En als zij ontdekken dat kinderen ergens moeite mee heb ben, bijvoorbeeld met het afmeten van een halve liter water bij het ko ken, dan besteden wij daar in de les sen extra aandacht aan", legt schooldirecteur Chantal Oude Elfe rink uit. ,,Als we kinderen volgen in de ontwikkeling van hun talenten, kan dat een manier zijn om ze ook in andere aspecten te laten groeien", zegt directeur Annemiek Koppejan van Kinderopvang Walcheren. ,,Een kind dat toneelspelen leuk vindt, kun je op die manier ook helpen in de taalontwikkeling." Leerachterstanden Elk kind kan één middag na school langer blijven om mee te doen aan het project. De deelname is gratis voor de kinderen. Het project wordt mede betaald uit rijksgeld voor het aanpakken van leerachterstanden die zijn ontstaan doordat kinderen in de coronacrisis thuis onderwijs moesten volgen. Pionieren in de polder noemt Mid delburgs wethouder Johan Aalberts het kersverse proj ect Mini uusj es op een stuk landbouwgrond bij Sint Laurens. Daar komen straks zeven tiny houses. Met het plaatsen van het putdek sel op het riool heeft wethouder Aalberts gistermiddag het 'start schot' voor het project gegeven. Het terrein wordt nu bouwrijp ge maakt. Op 1 november tekent de vereniging Mini Uusjes van de toe komstige bewoners de erfpacht overeenkomst met de gemeente Middelburg. De nieuwe bewoners krijgen een ontheffing van tien jaar om daar te kunnen wonen, op de grond ligt nu een agrarische bestemming. Wat er daarna gebeurt, is nog onduidelijk. Omdat er, grenzend aan het perceel woningen gebouwd worden, kan het zijn dat de grond ook een woonbestemming krijgt. De tiny-housebezitters verheu gen zich op hun nieuwe stek. Si- mone Davidse zal er waarschijnlijk als eerste wonen met haar kleinste, verrijdbare tiny house op wielen van 24 vierkante meter. De grootste is 48 vierkante meter. De huisjes, met zonnepanelen, worden aange sloten op water en elektra. Er komt een biologische waterzuivering. zaterdag 2 oktober 2021 Overdekt terras blijft 3 maanden WA Een overdekt terrasje pakken in de winter kan dit jaar weer in Middelburg. En zelfs langer dan voorheen. De horeca mag tij dens Middelburg Winterstad drie maanden lang de bekende blokhutten zetten op onder meer het Tympaanplein en de Pottenmarkt. Maurits Sep Middelburg -Marc Antheunisse, Café Tympaan/Stichting Hometown De aanbesteding voor herstel van metselwerk en dakbedek king van de Machinefabriek kan de deur uit. Een grote meerder heid in de Vlissingse gemeente raad ging donderdagavond ak koord met het cascoherstel van het pand. René Hoonhorst Vlissingen -Lilian Janse (SGP) Maurits Sep Middelburg Annemarie Zevenbergen Sint Laurens FOTO RENÉ HOONHORST De gemeenteraad van Vlissingen gaf donderdagavond toestemming om muren en daken van de Machinefabriek zodanig te herstellen dat het pand er weer een halve eeuw tegen kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34