4 Geulenstelsel al grotendeels af Wat een commotie afgelopen week. Er zou nu al zout en met PFAS-ver- ontreinigd Scheldewater in de pol der stromen. Tenminste, als je som mige mensen op Twitter mocht ge loven. De PZC zocht het uit en ont dekte dat het onzin is. Dat neemt Straks kan iedereen van een dam wandelend of fietsend het gebied bekijken niet weg dat nieuw gegraven kre ken wel vol water staan; een combi natie van regen- en bodemwater. J e kunt daardoor goed zien hoe het werkt vordert. Zeker als je vanuit de lucht een kijkje neemt. Hoewel al veel werk is verzet, is nog lang niet alles af. Om een beetje idee te krijgen, zoomen we op een paar gebieden in. Op het kaartje is schematisch te zien hoe de Hedwi- gepolder en de aansluitende Pros- perpolder (Vlaams grondgebied) eruit moeten gaan zien. Het eerste punt waarboven we even blijven hangen, is de 'hoofdgeul'. Want die ligt er al. Via deze brede watergang stroomt straks Scheldewater de Hedwige- polder in en uit. Alleen de Schelde- dijk voorkomt dat nu nog. Die zal uiteindelijk worden afgegraven. Net als een stukje schor dat er nu nog voor ligt. Dat wordt 1,5 meter verlaagd, zodat het water snel in- en uit kan stromen. Als dat alles is ge beurd, heeft het water dus vrij spel. Om te zorgen dat we in het achterland droge voeten houden, is om de Hedwige- en Prosperpolder een nieuwe bijna 5 kilometer lange zeedijk aangelegd. Stroomt het water eenmaal de pol der in, dan verspreidt het zich via een geulen- en krekenstelsel naar het achterland. In de Hedwigepol der, Prosperpolder en in het Sieper- daschor (het gebied tussen het Land van Saeftinghe en de Hedwi- gepolder), worden veel nieuwe geulen en kreken aangelegd. De meeste ervan zijn al gegraven en vanuit de lucht goed te zien. Het uitgebreide stelsel zorgt voor een goede afwatering en stimuleert de ontwikkeling van slikken en schor ren. Een ander gebied waar we even blijven zweven, is het Sieperda- schor. Dat ligt tussen het Land van Saeftinghe (bovenin de foto) en de Hedwigepolder (onderaan de foto) in. In dat gebied stroomt al decen nialang zout Scheldewater in en uit. Maar om er te kunnen graven en andere werkzaamheden uit te kun nen voeren, is het deels met een (tijdelijke) dijk afgesloten. Een pro bleem voor flora en fauna die zout water nodig hebben. Daarom wordt via buizen gecontroleerd zout wa ter in het gebied toegelaten. Overi gens, het zijn die buizen die te zien waren op foto's op Twitter. De Sieperdadijk voorkomt dat er water uit het Sieperdaschor in de Hedwigepolder (onderin de foto) komt. Aan weerskanten van de Sie- perdadijk zijn duidelijk nieuw ge graven geulen te zien. Als de Sie- perdadijk straks wordt weggegra- ven, sluiten die geulen op elkaar aan. Een dam met leidingen (naar de Kanaalzone) scheidt het schor van het Land van Saeftinghe, dat bo venin de foto te zien is. Die dam wordt extra versterkt om te voorko men dat het water straks de lei dingen kan beschadigen. Straks kan iedereen vanaf die dam wandelend of fietsend het gebied bekijken. zaterdag 2 oktober 2021 Zo wordt de nieuwe Hedwigepolder Er zit dan nog geen gat in de dijk. Maar van de ooit mooie Hedwigepolder is weinig meer over. Het gebied is één grote 'werkplaats'. Machines graven kronkelende nieuwe geulen. Kreken die vanaf 2023 vol zullen stromen met zout Scheldewater om nieuwe (zilte) natuur te maken. Wij stuurden een drone de lucht in en keken hoe het werk vordert. Jeffrey Kutterink Nieuw-Namen 1. Hier gaat het water straks de polder in 2. Zo verspreidt het water zich door het gebied 3. Via deze dam kun je straks het gebied in Uitgebreid kreken- en geulenstelsel. Zicht op het Sieperdaschor, de Sieperdadijk en vooraan de Hedwigepolder. De Hedwigepolder met in het midden de plek waar de geulen straks op de Schelde aansluiten. Rechts het schor dat een stuk verlaagd wordt. fotos gianni agosti Westerschelde Prosperpolder Doelpolder Noord Schor afgraven Ringdijk Dijk afgraven Leidingendam Uitzichtpunt Radartoren Vleermuistoren Infopunt Pompgemaal Broedeiland Panoramaheuvel Verdronken Land van Saeftinghe NEDERLAND Kerncentrale van Doel Prosperdorp bron: De Vlaamse Waterweg nv

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32