•ft V f Jos op de Beke maakte legpuzzel van 52.110 stukjes iM^É ZEELAND 3 fc4d®J8l 33US9S NOODKREET Alleen als de zorg anders wordt ingericht in Nederland, kan mijn dochter weer iets van een normaal leven terugkrijgen er juist aandacht voor de onderlig gende problematiek. Remke: ,,Toen is er dus wél met haar gesproken over het waarom van haar eetstoor nis. Het bleek dat ze een posttrau matische stressstoornis heeft, PTTS. En daar had ze meteen vervolgbe- handeling voor nodig. Maar dat werd een probleem, want de wachtlijsten zijn heel lang." Bang voor alles Remkes dochter heeft hierna wel versneld een intensieve, klinische opname gehad bij Psy trec, maar zonder het gehoopte resultaat. Het advies vanuit daar was om eye mo vement desensitization and reproces sing (EMDR) te blijven volgen. Dat is ook een methode om PTSS te be handelen. Dat lukte alleen niet, on der meer doordat een organisatie niet wilde samenwerken met een praktijk waar de Arnemuidse al in dividuele behandelingen van kreeg of instellingen de problematiek te complex vonden. Remke: ,,De laatste tijd waren de PTSS-klachten zó erg, dat ze haar leven compleet beheersten. Ze er vaart haar trauma's telkens op nieuw. Ze is bang voor alles en voelt constant gevaar. Haar lichaam is voortdurend alert. En toen ze geen therapie meer kon krijgen, uitzicht op niets had en meende dat ze ons alleen maar tot last was, dacht ze dat het dan maar beter was om dood te gaan. Ze was he-le-maal op. Vandaar dat ze vorige week die po gingen heeft ondernomen. Na de eerste keer wilde ze niet opgeno men worden. Na die tweede keer is dat gelukkig wel gebeurd. Om haar in leven te laten, was er geen andere optie meer dan een crisisopname." Remke loopt al sinds 2012 hard om haar zinnen te verzetten. ,,Al lukt dat heel vaak ook niet." Toen ze afgelopen zaterdag nog een uurtje trainde, bedacht ze dat ze moest doorpakken en haar derde Kustma- rathon moest aangrijpen om de noodklok te luiden. ,,Zo'n mara thon lopen is zwaar", zegt ze. ,,maar het overwinnen van zo'n ziekte is nog veel zwaarder. Alleen als de zorg anders wordt ingericht in Ne derland, kan mijn dochter weer iets van een normaal leven terugkrij gen. Niet dat alles dan weggaat, maar wel dat het draaglijker wordt." Remke zou graag in contact ko men met andere mensen in een vergelijkbare situatie, zodat ze de handen ineen kunnen slaan. ,,Er moet een platform komen, zodat we samen om aandacht kunnen vragen", zegt ze. Levens ,,Er moet verantwoordelijkheid ge nomen worden voor casussen zoals die van mijn dochter. Als niemand zich verantwoordelijkheid voelt voor de ernst van de situatie, kan dit levens kosten." Jos is al jaren een fervente puzze laar. ,,Tijdens het puzzelen kom ik tot rust. Ik vind het gewoon een leuke bezigheid. Ik had er al eens eentje van 12.000 stukjes gemaakt. Dat beviel me wel, dus ik wilde een grotere proberen. Ik vond deze puzzel op internet: dat leek me wel een uitdaging." De puzzel bestaat uit een verzameling van exotische dieren: onder meer panters, een gi raffe, een papegaai en een olifant. ,,Ik weet niet of het de grootste puzzel ter wereld is, maar ik kon in elk geval geen grotere vinden." Valsspelen Het liefst had Jos alle 52.110 stukjes door elkaar gegooid, toen hij an derhalf jaar geleden aan de puzzel begon. ,,Maar ik heb niet genoeg ruimte in mijn woonkamer, om hem helemaal uit te leggen. Ik heb 'm dus in vier stukken verdeeld. Ik ben eerst alle stukjes gaan uitzoe ken op kleur, en daarna heb ik de beestjes in elkaar gelegd." Op de voorbeeldplaat kijkt Jos niet. ,,Dat vind ik niet leuk. Het voelt als vals- spelen." In coronatijd besteedde Jos, naast zijn baan, zo'n vijftien a twintig uur per week aan de puz zel. ,,Soms zat ik 's ochtends om Tijdens het puzzelen kom ik tot rust. Ik vind het gewoon een leuke bezigheid zeven uur te puzzelen, maar ook weleens om drie uur 's nachts. Ik stelde me soms een doel. Dan zei ik tegen mezelf: over drie uur moet dit deel af zijn. En dat lukte dan ook. De donkere stukken waren het moeilijkst, zeker als je 's avonds bij een schemerlamp zit. Dan moest ik 's ochtends soms toch weer wat stukjes anders leg gen." Vorige week legde Jos het laatste stukje van de legpuzzel. ,,Dat is na tuurlijk een heerlijk gevoel. Maar ik vind het ook jammer dat hij af is." Hij lacht. ,,Ik ben alweer aan een nieuw project begonnen: een puzzel van 42.000 stukjes." Oude kerk Jos heeft het eindresultaat van de dierenpuzzel nog niet gezien, om dat hij thuis geen ruimte heeft om het gevaarte helemaal uit te leg gen. Via de PZC zocht hij contact met mensen die wel ruimte hadden. Met succes: in de oude kerk in Ril land is plek zat. Over een paar we- ken hoopt Jos de puzzel daar hele maal af te maken. Hij moet daar voor nog 112 delen van elk 465 puz zelstukjes aan elkaar leggen. Een Ik hoop dat andere mensen naar de puzzel komen kijken puzzel op zich. ,,Ik denk dat ik daar nog wel driekwart dag mee bezig ben. Ik kijk ernaar uit, want je doet het toch voor het eindresultaat. Ik hoop dat andere mensen naar de puzzel komen kijken. Dat zou toch een compliment zijn. Ik heb het toch maar gedaan." zaterdag 2 oktober 2021 gezondheidszorg moet beter' tö'é*s% - V. - :5 iViS4; '■■5S «i ■91 '~7u ?fl©lësH5K3^ x r - r**tï 4* S.-AtJ-'X. if, - Remke van Belzen Remke van Belzen gaat met haar dochter door een verschrik kelijke tijd. Die deed namelijk twee pogingen tot zelfdoding. Nu vraagt de Arnemuidse tijdens haar deelname aan de Kustmara- thon aandacht voor de gees telijke gezond heidszorg, waarin wacht lijsten lang zijn. FOTO BOAZ TIM MERMANS Denk je aan zelfdoding? Praat er over. Bel 0800-0113. Het moet een van de grootste legpuzzels ter wereld zijn: 52.110 stukjes telt-ie en hij heeft een afmeting van zeven bij twee meter. Jos op de Beke (57) uit Heinkenszand werkte er ander half jaar lang aan. Vorige week legde hij eindelijk het laatste stukje. Jos is apetrots. „Maar ik vind het ook jammer dat hij af is." Cornelleke Blok Rilland - Jos op de Beke - Jos op de Beke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31