Krapte in kraamzorg door hoog aantal geboortes, uitstroom en ziekteverzuim Nee, af is de puzzel nog niet helemaal. Hij bestaat nog slechts uit 112 losse stukken van 465 stukjes elk. En die moeten allemaal nog aan elkaar gelegd worden. Jos op de Beke uit Heinkenszand (foto) zocht en vond een ruimte waar hij zijn puzzel van 7 bij 2 meter helemaal kan leggen: in een voormalige kerk in Rilland. Cornelleke Blok Vlissingen Sinds maart zijn er zeven procent meer baby's geboren in Zeeland, zegt Janine Kliphuis, directeur van Dé Provinciale Kraamzorg, de grootste kraamzorgorganisatie in Zeeland. ,,In de maanden mei tot en met september zijn er altijd meer geboorten. Nu hadden we in het voorjaar een extra piek en we zien dat er in september en oktober ook veel meer bevallingen zijn dan vo rig jaar." Bovendien heeft Dé Pro vinciale Kraamzorg, net als andere kraamzorgorganisaties, te maken met een hoog ziekteverzuim. ,,We hebben 2 tot 2,5 procent meer zie ken als gevolg van Covid. Het gaat om medewerkers die kampen met long Covid. En we zijn extra voor zichtig als medewerkers verkoud- heidsklachten hebben, omdat ze met pasgeboren baby's werken." Vrouwen die net bevallen zijn, hebben recht op minimaal 24 uur uur kraamzorg, verdeeld over zeven of acht dagen. Standaard krijgen vrouwen 49 uur aangeboden. Als er complicaties zijn, krijgen ze maxi maal 80 uur vergoed. De geboortepiek en het hoge ziekteverzuim zorgen ervoor dat sommige kersverse moeders min der uren kraamzorg krijgen dan ze willen. ,,We kunnen minder uren zorg bieden dan we gewend zijn. Het minimale aantal uren lukt al tijd. De overige uren bieden we ge spreid aan, dus over een langere pe riode. Sommige vrouwen krijgen korter kraamzorg. We verdelen de vraag, in overleg met de verloskun digen. 98 procent van de ouders heeft begrip voor de situatie." Volgens Kimberley Berendsen, voorzitter van de Zeeuwse verlos kundigenkring, zijn jonge ouders niet in grote problemen gekomen doordat ze minder kraamzorg krij gen. ,,We zien dat er een groter be roep gedaan wordt op ouders, door- dat ze minder kraamzorg kunnen krijgen. Dat zorgt voor teleurstel lingen. Maar als er opvallende za- We zien een grote uitstroom van kraam hulpen naar andere takken van zorg ken zijn, dan kan toch de zorg gebo den worden die nodig is." Het is voor kraamzorgorganisa ties lastig hun personeelsbestand uit te breiden, zegt Kliphuis. ,,We leiden elk jaar twee groepen kraam hulpen op. We zien een grote uit- stroom naar andere takken in de zorg. Ze kiezen bijvoorbeeld voor de kinderopvang, vanwege aantrek kelijkere werktijden. Als kraam hulp werk je acht dagen achter el kaar in een gezin. We proberen daar wat verandering in te brengen, door anders te roosteren. Klanten heb ben het liefst één kraamhulp, maar als je die mensen daardoor niet be houdt, heeft niemand er wat aan." De Zeeuwse verloskundigen praktijken kunnen de geboortepiek tot nu toe prima aan, zegt Berend- sen. ,,Afgelopen zomer was er een enorme piek, maar doordat vrou wen zich al aanmelden als ze 4 tot 8 weken zwanger zijn, konden we daar goed op anticiperen. We heb ben geen capaciteitsproblemen ge had, en verwachten die ook niet." It pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl zaterdag 2 oktober 2021 ZEELAND3 Opa en oma bieden kraamhulp Zeeuwse moeders die net zijn bevallen, krijgen soms minder kraamzorg dan ze willen. De laatste maanden zijn er zo veel baby's geboren, dat er te weinig kraamhulpen zijn om alle jonge gezinnen de standaard kraam- periode van 49 uur te onder steunen. -Janine Kliphuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29