25 ten buiten het ziekenhuis. Het is mis schien wel het grootste cadeau: dat we zó dicht bij elkaar zijn gekomen'', glundert De Wild, die met Olcay een soundtrack heeft van de afgelopen periode. ,,Toen ik net de diagnose kanker had gekregen, stond thuis Dance The Night Away aan van The Mavericks. Dat is ons plaatje gewor den. En ken je de eerste regel? Here comes my happiness again.'' Fysiek moet hij nog wat stapjes maken. Van de stoma nam hij drie weken geleden afscheid. ,,Een stoma is deels onhandig, maar je kunt er mee reizen, sporten, zwemmen. Je kunt er prima mee leven.'' Huilende radiojongen De Wild is sinds zijn ziekte meer to the point. ,,Ik ben makkelijker gewor den in het loslaten van huis-tuin-en- keukendingen. Ik wil meer duidelijk heid. Ga directer op mijn doel af, zo als bij de eerste redactievergadering. Ik ben zachter geworden als mens, zakelijker in mijn werk'', aldus De Wild, die tegelijk stelt dat hij inmid dels 'de balans heeft gevonden tussen stoer en breekbaar'. ,,Ik stond nooit bekend als de huilende radiojongen, maar ik schaam me niet voor mijn breekbaarheid. Als het komt, laat ik het gaan. Ik was al echt, maar ben nog echter geworden. Dat komt als je met je eindigheid wordt geconfronteerd. Ik ben alle schaamte voorbij. Het laat ste stukje plastic wat ik mogelijk nog had, is weggevallen.'' Zijn naaste omgeving worstelt zo nu en dan. ,,Mijn jongste dochter vond het eng, stopte het eerst alle maal weg en heeft er nu last van. Mijn zoon probeerde een beetje stoer te doen. Ik heb ze wel als eersten meegenomen in het proces. Ik geloof niet zo in dingen wegstoppen. Kin deren hebben alles door en hebben recht op de waarheid. Des te meer ik daar open over was, des te rustiger ze werden. Olcay heeft daar ook een bij zondere rol in gehad. Ze is zo ontzet tend zorgzaam geweest. Voor mij, voor de kinderen. Er is aan haar een geweldige moeder verloren gegaan." Zijn comeback op de radio bij KRO-NCRV komende maandag is aanstaande. Met nieuwe collega's Evi Hanssen en en Vivienne van den As sem ('De beste twee popvrouwradio- makers van Nederland'). Jurre Bos man, directeur Audio bij de NPO, hing aan de lijn. ,,Ik ken weinig men sen met zoveel liefde voor radio als Jurre. 'Nu heb je alles meegemaakt, dit wordt je beste tijd', zei hij. Ik denk dat hij een punt heeft.'' Waar hij naar uitkijkt? ,,Ik vind het spannend. Na tuurlijk zal ik mijn persoonlijke ver haal delen, maar eerlijk gezegd zal ik blij zijn als het maandagmiddag zes uur is. Dan heb ik de eerste hobbel weer genomen." Wat vaststaat: De Wild gaat zich inzetten voor KWF Kankerbestrij ding. ,,Het is fantastisch dat ik er nog ben, dus wil ik mijn steentje bijdra gen. Mensen informeren. Laat je on derzoeken. Schroom niet om een se cond opinion te vragen. Wees alert, trek aan de bel als je signalen krijgt. Darmkanker is een sluipmoordenaar. Als ik zes maanden later was ge weest, hadden we hier niet gezeten.'' ,,Jurriaan Tuynman, wat een gewel dige man. Het eerste wat hij tegen me zei: 'Wat doe je hier alleen?' Maar ja, ik dacht: een stomaik wilde aam beien al niet met Olcay delen, een stoma dus helemaal niet. Ik wilde haar de ellende besparen en zei: 'Be spaar me de details, zeg me wanneer ik word geopereerd en ik weet al dat ik een stoma krijg. Tuynman zei: 'Ik ben faliekant tegen een stoma, er zijn keuzes. 1. Preventief bestralen en chemo. 2. een permanente stoma of 3. een zware operatie.' Ik schoot hele maal vol.'' Risico's Ruud de Wild stond voor de zwaar ste operatie van zijn leven. ,,Tuyn- man durfde het aan, maar er waren risico's. Ik kon verlamd raken, incon tinent worden of impotent. Toen ik bijkwam, moest ik alles opnieuw le ren; spieren aanspannen, leren lopen, mijn ontlasting ophouden.'' Eenmaal uit het ziekenhuis ging zijn herstel niet opwaarts, maar be leefde De Wild juist een nachtmer rie. ,,Ik kreeg complicaties. Een naad- lekkage. Ik zal je de details besparen, maar ik raakte weg en moest uit huis getakeld worden. In het ziekenhuis kreeg ik een drain en een tijdelijke stoma. Ik was geen knip voor de neus waard. Ik at niks, verloor gewicht. 'Dit komt nooit meer goed', dacht ik. Daar kwam de chirurg aan mijn bed die zich zorgen maakte. Hier stond geen man die aan het werk was, maar zijn roeping uitoefende.'' Hij moest aansterken. Wat vindt Ruud lekker, had de chirurg aan Ol- cay gevraagd. „Broodjes van 'Gewoon Kaas', mijn favoriete broodjeszaak in Oost, wist zij. Die is ze gaan halen. Witte bolletjes komijnekaas. Zonder harde randjes. Man, het leek wel taart.'' En hij sterkte aan. Het zal theatraal klinken, zegt hij, ,,maar zonder Olcay had ik het niet gered. Ze heeft me er doorheen gesleurd. Met haar luchtig heid, rust en mentaliteit. Van 'hier komen we wel doorheen'. Het mo ment dat ik bijkwam uit die grote operatie, zal ik niet vergeten. Plotse ling stond daar een andere vrouw. Je maakt zoveel dingen mee. Samen, al- leen, samen, alleen. En opeens bam, komt alles bij elkaar. Een puzzel die in elkaar valt. Ik was nergens meer bang voor. Er waren grenzen meer, geen schroom. Ik zei haar ook. 'Ik laat je nooit meer gaan'. 'Dat is maar goed ook', zei ze, 'want anders vermoord ik je'.'' Hij lacht. ,,Ze is van de harde grap pen. Ik weet nog dat ik op de gang stond in het ziekenhuis. Van mijn ka mer af om te leren lopen. Kwam Ol- cay langs. 'Kon je me vinden', vroeg ik. Zij: 'Ik ging gewoon op de reuk af.' Op vakantie in Zuid-Frankrijk zaten hotelgasten aan het zwembad schaamteloos te wijzen naar mijn stoma. Ik durfde amper wijn te halen. 'Schijt aan hebben en gaan', zei ze.'' Behalve radiomaker is De Wild ook kunstenaar. In zijn ziekteperiode schetste hij veel ('Vooral mensen die elkaars hand vasthielden') en maakte hij een bijzonder schilderij voor Ol cay met de veelzeggende tekst We be long to us. ,,Als ik zie hoe hard zij heeft gevochten. Mij bijgestaan. Met de angst die zij heeft gehad. Van en naar het ziekenhuis, urenlang wach- Ik moest alles opnieuw leren; lopen, spieren aanspannen en mijn ontlasting ophouden GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 Ruud de Wild is maandag terug met De Wild in de Middag bij KRO- NCRV op NPO Radio 2 van maan dag tot en met donderdag tussen 16.00 en 18.00 uur Ruud de Wild kreeg darmkanker en ging door de zwaarste periode van zijn leven. FOTO KRO-NCRV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25