Angela Khalid Sophie: ik erger me zo dat ik wakker blijf 24 Groot was de schok toen Ruud de Wild een halfjaar geleden bekendmaakte aan darmkanker te lijden. Na een loodzware herstelperiode keert hij maandag terug op de radio. ,,Dit komt nooit meer goed, dacht ik.'' KIJKT TV De kijkcijfers zijn bedroevend voor het tijd stip van 19.00 uur. De gesprekken zijn zo weinig urgent dat ik me een uur na de uit zending nauwelijks nog een interview kan herin neren, laat staan dat ik ooit een appje naar een be kende heb gestuurd: hé, dit moet je echt terugkij ken. En helaas voor alle mensen bij de omroep die ervan overtuigd waren dat ze in Khalid Kasem de nieuwe Matthijs van Nieuwkerk hadden ontdekt: dat is hij dus niet. Sheeran bij Eva Jinek Toppers nog onzeker MUZIEK RUUD DE WILD TERUG OP DE RADIO Desondanks denk ik zomaar dat ze bij BNNVara heel tevreden zijn over de eerste maand van Kha lid Sophie. Want in tegenstelling tot De Voor avond, waar twee presentatoren zaten die er nog wel eens een politiek incorrecte of weinig progres sieve mening durfden geven over abortus, het Wilders-proces of de huichelachtige houding van NOS-baas Marcel Gelauff, heeft dit programma wél een onversneden links-progressieve Vara-sig- natuur. Zelfs nog meer dan DWDD met zijn stamgasten als Felix Rottenberg en Prem Radhakishun. Daar overheerste uiteindelijk toch het oprechte enthou siasme van de presentator voor een onderwerp, net als de drang om elke avond te verrassen met origi nele invalshoeken. Bij Sophie Khalid heb ik hetzelfde als de laat ste seizoenen van M: de makers willen zo kramp achtig graag laten zien hoe woke en maatschappe lijk betrokken ze zijn, dat ze in hun fanatieke zen dingsdrang een paar dingen vergeten. Bijvoorbeeld dat het niet alleen uit journalistiek oogpunt inte ressant is om een discussie op te fleuren met een tegengeluid, maar dat het ook strategisch slim is. Er kijken immers niet alléén Vara-leden om 19.00 uur op NPO 1. En als je wilt dat die volgende keer weer kijken, zorg je ervoor dat de uitzending geva rieerd is én leuk om naar te kijken. Maar dat laatste vinden ze bij Khalid Sophie ook al niet zo heel be langrijk, valt me op. Donderdag zaten er drie usual suspects aan tafel, onder wie Tim Hofman, om heel eensgezind hun gram te spuien over de beoogde coalitie. Tim mocht zelfs met droge ogen beweren dat de vier partijen hiermee de grenzen van de democratie opzoeken, dan wel oprekken, ten behoeve van hun eigen macht. Niemand, ook de presentator niet, die zei: 'sorry Tim, mijn keuze is het evenmin, maar ze hebben wel een legitieme meerderheid in de Tweede Kamer. Dus wat bedoel je precies met op rekken van de democratie?' Welnee, iedereen was het volkomen met hem eens. zat me zo te ergeren tijdens het gesprek dat ik moeiteloos wakker bleef. Dat kon ik van het inter view met weerman Peter Kuipers Munneke over dooiende permafrost niet zeggen. Quote van de dag Ik kan me er niet zo veel van herinneren. Was de grootste tijd aan de drank. Hoe het gaat? Ruud de Wild (52) heeft de vraag vaak gehoord in de voor bije maanden. Beladen is-ie al even niet meer, stelt hij. ,,Dat komt omdat ik nu een leuk antwoord kan geven. Het gaat goed. Kanker heeft me meer alert én minder hypochonder gemaakt.'' De radio-dj, bekend van De Wild in de Middag op NPO Radio 2, glimlacht boven een kop muntthee in De Ys- breeker, het Amsterdamse café-res taurant bij hem de hoek. In het bijna twee uur durende gesprek over de zwaarste periode van zijn leven ruimt hij af en toe een plekje in voor een luchtige zijstap. ,,Olcay (Gulsen, zijn vriendin) was daar trouwens een meester in. Dat relativeerde. Over ironie gesproken, wist je dat mijn moeder op haar sterfbed heeft ge zegd: 'Maak je niet druk over je dar men. Beetje gerommel, wat obstipa tie, het zit in de familie.' Lang, te lang, zegt hij nu, stopte Ruud de Wild sig nalen weg. „Kanker, dat krijgt de neef van de buurman zijn achter nicht. Het was ver weg. Altijd.'' Tot de radio-dj, vader van dochters Toy Travis (18), Teddy (9) en zoon Johnny (12), vorig jaar in de KWF-week vier portretten maakte voor zijn Podcast Rauw, voor die gelegenheid omgedoopt tot Rouw. ,,Simon Keizer, die zijn va der verloor aan kanker, wees me op een zelfcheck voor mannen van boven de 40 met kwalen. Een van de vriendinnen van Olcay die ook in ons hardloopclubje zit, is maag-darm-leverarts. 'Dan moet je eigenlijk ook je darmen laten nakij ken', zei ze.'' Hij had haar, een tikkie stiekem, al eens gebeld. ,,Voor bloed in mijn ont lasting. Ik dacht aan aambeien. Maar Ik dacht aan aambeien. Maar dat ging ik gewoon niet tegen Olcay zeggen. Vond ik niet zo sexy dat ging ik gewoon niet tegen Olcay zeggen. Vond ik niet zo sexy. Onze gezamenlijke vriendin, de arts, zei: 'Het kan van alles zijn, maar als je over drie weken nog bloed ziet, ga je naar de dokter.' Bij de eerstvolgende keer dat we gingen hardlopen, klaagde ik over pijn in mijn onder buik. Ik dacht aan een spiertje, maar bij haar gingen alle alarmen af." Als een mokerslag kwam de diag nose: darmkanker. ,,Dan hoor je: 'Je hebt kanker, een agressieve vorm en we weten niet waar het nog meer zit.' Dan breekt er een rafelige tijd aan. Alle zekerheid verliest zijn waarde. De eerste operatie hebben we stilge houden. Het zag er namelijk naar uit dat ze de tumor eruit konden schep pen. Toen ik wakker werd, zei de mdl-arts dat ik niet schoon bleek. Heel confronterend, want je weet: er zit een tijdbom in je lichaam. Nu was het aan de chirurg, deze arts kon niets meer voor mij doen. Mij werd nog wel even verteld dat ik een stoma zou krijgen.'' Het duizelde Ruud de Wild, die in grote onzekerheid verkeerde. ,,Het was de hel. Als je hoort dat je kanker hebt en ze weten niet waar het zit, sta je doodsangsten uit. Ik dacht aan mijn kinderen. Ik ben de laatste jaren nog meerfamily man geworden. Ik droomde vroeger van een huis in de zon met een lange tafel. Waar ieder een welkom is en aanschuift. We kennen geen nee als iemand langskomt. Dat hebben we nu. Ik dacht aan Olcay. Ik was voorheen niet zo goed in relaties. Ol cay en ik, we zijn geliefden en vrienden. Einde lijk had ik ie mand bij wie ik me thuis voel. Was ik happy en dan gebeurde dit... Ik ben aan het vloeken geweest. Zo boos was ik." De Wild verscheen in zijn eentje bij de chirurg. ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO TELEVISIE De Britse zanger Ed Sheeran is dinsdag te gast bij Eva Jinek. Het is de eerste keer na de coronacri sis dat er weer een grote we reldster aan schuift. Eerder op de avond treedt Sheeran op in The Qube van Qmusic. MUZIEK 'Fantastisch dat ik er nog ben' René Froger is er niet gerust op dat de Toppers concerten in de cember kunnen doorgaan. On danks de ver soepelingen is het 'een moei lijke situatie'. ,,We overleggen twee keer per dag'', zegt hij te gen Radio 10. Maar goed, één ding moet ik ze wel nageven. Ik -Fidan Ekiz, die al enige tijd in Rotterdam woont, had een gezellig studentenleven in Amsterdam. Dennis Jansen F Zijn vriendin Olcay was voor Ruud de Wild een grote steun Voor haar maakte hij een speciaal schilde rij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24