rs-i Nibali soleert naar eindzege Train verstandig, houd het eens bij een rondje 28,5 de compleetste renners van zijn generatie - 9mrmm -v*< 23 JJL> V LHö r# T I l-'4" I J *i 5 tjyQïy IÜl 1.'JC' Het is een relaxte gast, die zich niet druk maakt over wat de buitenwereld van hem denkt prof. Van Baarle is de jongste van de lichting met Jetse Bol, Ramon Sinkeldam en Tom Dumoulin. Mathieu Heijboer, nu perfor mancemanager bij Jumbo-Visma, raakt als trainer van de Rabobank- beloften snel onder de indruk van de jonge Van Baarle. Samen rijden ze vaak naar Papendal voor trai ningen. Heijboer woont in Rotter dam en pikt Van Baarle met de auto op bij de Kuip of tankstation De Andel langs de A12 bij Gouda. ,,Toen had ik al ik geen twijfel dat hij heel ver ging komen'', zegt Heijboer. ,,Die jongen kan zo ver schrikkelijk hard fietsen. Hij heeft een extra cilinder. Het is een re laxte gast, die zich niet druk maakt over wat de buitenwereld van hem denkt. Onverstoorbaar en gedisci plineerd.'' Loyaal Trainers en ploegleiders van toen zien dat Van Baarle ruim tien jaar later niets is veranderd. Nog altijd dezelfde Dylan met dezelfde drive, opofferingsgezindheid en door zettingsvermogen. ,,Dylan is loy aal'', zegt Kuijs. „Kopmannen kun nen altijd op hem rekenen. In de jeugd koos hij voor wielrennen en daar alles voor te doen. Hij dacht al vroeg na over beslissingen. Over wat goed zou zijn, welke ploeg of welk management bij hem zou passen. Zijn gedrevenheid heeft hem tot hier gebracht.'' Juist wanneer Van Baarle op het punt staat prof te worden, valt de profploeg van Rabobank uit el kaar. Als het toenmalige Garmin (later Cannondale) voorbijkomt, weet Van Baarle wat hem te doen staat. Rijden in een buitenlandse ploeg past bij hem, zegt hij. Zo is er is niet de druk van een Neder landse kopman in een Neder landse ploeg. Als na vier jaar Team Sky (nu Ineos) zich meldt, is de keuze opnieuw snel gemaakt. Ver huizen naar Monaco is voor Van Baarle geen probleem. ,,Want ik kan goed alleen zijn.'' Zijn WK-zilver is het onomsto telijke bewijs dat Van Baarle in middels een van de compleetste renners van zijn generatie is. Bij Ineos behoort hij tot de koplopers als het gaat om trainingsuren. Tijdrijder, klimmer, meester knecht en klassiekerspecialist in een. Na een voorjaar met de ge bruikelijke top 10-noteringen, maar ook met zijn eerste zege in een klassieker (Dwars door Vlaan deren), rijdt hij de Tour de France voor Richard Carapaz. Daarna de Olympische Spelen en vervolgens de Vuelta in dienst van Egan Ber- nal en Adam Yates. Om dit najaar weer voor eigen succes te rijden. Want morgen in Paris-Roubaix is niet Bernal of Carapaz de belang rijkste man voor Ineos, maar Dylan van Baarle uit Zoetermeer. Die sta tus is loon naar jarenlang werken. Daarbij verloochent hij zijn af komst niet. ,,Toen ik mijn moeder na de finish van het WK tegen kwam, hielden we het niet droog. Ze heeft zich altijd helemaal weg gecijferd voor mij en mijn zus. In het weekeinde was ze altijd mee naar wedstrijden of trainingen. Daar ben ik superdankbaar voor. Het heeft me gemaakt tot de wiel renner die ik ben. Maar ik weet ook dat wanneer ik geen wielrenner was geweest, mijn moeder net zo trots was.'' Het is niet zozeer dat Van Baarle zich naar een beter leven wil fiet sen, maar zijn levensloop bepaalt wel zijn gedrevenheid en toewij ding. ,,Van jongs af aan is dit wat ik wil. Door al het harde werken, door mijn achtergrond, wil ik het niet laten liggen. Ik wil niet aan het einde van mijn carrière den ken: had ik maar... Misschien voel ik ook wel een bepaalde bewijs- drang. De kansen die ik krijg, wil ik niet verspillen.'' De 36-jarige Nibali, af komstig van het eiland, deed dat in stijl met een zege in de laatste etappe. Hij soleerde naar winst van de 180 kilometer lange slote tappe naar Mascali. Nibali sprong op de slotklim weg en behield in de afdaling zijn voor sprong. De 'Haai van Messina', zoals zijn bijnaam luidt, arriveerde bijna 50 seconden eerder aan de finish dan zijn achtervolgers. De renner van Trek-Segafredo won niet alleen de rit, maar ook het eindklasse ment. De Italiaan verdrong de Spaanse veteraan Alejandro Val- verde van de eerste plaats. De 41-jarige Valverde, die tweede werd in het eindklassement, had een dag eerder de derde etappe gewonnen. De Colombiaan Juan Sebas tian Molano schreef de eerste twee ritten over Sici lië op zijn naam. De 21-jarige Nederlander Thymen Arensman (Team DSM) werd zevende in het algemeen klassement. Nibali maakte vorige week be kend dat hij na dit seizoen terug gaat naar Astana, de ploeg waarvoor hij in 2014 de Tour de France won. Oscar Riesebeek heeft een bek kenbreuk opgelopen en mist daar door Parijs-Roubaix. De ploegge- noot van Mathieu van der Poel bij de Belgische ploeg Alpecin-Fenix ging gisteren onderuit tijdens de verkenning van het parcours van de Noord-Franse kasseienklassieker. Uit scans in het ziekenhuis bleek dat de 28-jarige Gelderlander een breuk in zijn bekken heeft opgelo pen. Voor Riesebeek zit het seizoen er daardoor al op. De renner van Alpe- cin-Fenix deed afgelopen zondag in België mee aan de wegwedstrijd op het WK, maar haalde daarin de fi nish niet. Zijn teamgenoot Van der Poel eindigde als achtste. Hij hoopt morgen in Parijs-Roubaix te kun nen meedoen om de overwinning. Vorig seizoen won hij in het najaar de Ronde van Vlaanderen. Soms komt Jac Orie even voor Pa trick Roest (25) staan, serieuze blik in zijn ogen, en zegt: ,,28,5 is genoeg." Oftewel: rij jezelf van daag in de training niet in de ver nieling, ook al vind je het zo leuk om hard te gaan. Het is de grote les na het afgelopen seizoen, waarin de schaatser ongenaakbaar leek en indruk maakte met mondiale overheersing en meerdere records op rij, maar uiteindelijk juist te leurstelde in het belangrijkste weekeinde van allemaal. Eind maart, thuis op de boerde rij van zijn ouders in Lekkerkerk, tastte Roest nog in het duister. Tij dens de schaatsvrije weken was vergeten en uitrusten het devies. Af en toe belde Orie, kwam er een vraag over hoe hij zich een paar weken eerder had gevoeld, op perde de coach om een mentale coach in de hand te nemen, waar Roest mee instemde, en daarna keerde de rust weer terug. ,,Jac is er wel mee bezig, ik ben meer be zig met het vergeten", zei Roest destijds. ,,Straks als het seizoen weer begint, gaan we er aan wer ken om het wél goed te laten gaan op het moment dat het moet." Hij moest wel. Met drie WK's op rij die door verschillende oor zaken teleurstellend verliepen, met zijn status als beste allroun- der van het moment. Roest is op weg naar het belangrijkste mo ment van zijn carrière: de Olym pische Spelen. Eind deze maand staan de NK afstanden op het pro gramma en worden de eerste in ternationale tickets voor de we reldbekerwedstrijden verdeeld. Nu zegt Roest bij de presenta tiedag van zijn team Jumbo- Visma: ,,Ik moet verstandiger racen, maar ook verstandiger trai nen. Niet elke wedstrijd volle bak erin gaan. Wij hebben natuurlijk een sterke groep met jongens. We willen altijd het beste van onszelf laten zien. Dan rij je de wedstrij den natuurlijk om te winnen, maar in de trainingen doe je dat ook. Vorig jaar was ik natuurlijk onwijs goed en dat gevoel wilde ik elke training weer hebben. Daar door doe je elke training net iets te gek." Ik hoef niet elke wedstrijd volle baktegaan Mentale druk is volgens Roest nooit het probleem geweest, al werkt hij inmiddels dus met een mental coach. ,,Zoiets zou ik nooit snel uit mezelf doen, maar ik wilde het wel proberen, omdat ik het beste uit mezelf wil halen en dat is niet alleen op het fysieke vlak", zegt hij. De gesprekken be vallen. Er komt niets naar voren wat hij nog niet wist, maar hij kan wel geremd worden op fysiek ge bied, zoals Orie doet met opmer kingen over rondjes van 28,5 se conden. Roest: ,,Ik denk dat het me qua voorbereiding gaat helpen richting belangrijke wedstrijden." Over de Zweed Nils van der Poel die op de WK zowel de 5 als de 10 kilometer won zegt Roest, die nooit van de grootspraak is: ,,Dat houdt je wel scherp. Je weet dat hij een heel gevaarlijke man is. Maar ik weet dat ik hem op een goede dag op de 5 kilometer ge woon kan verslaan. En ik weet ook dat als hij op de 10 kilometer doet wat hij in Thialf deed, het heel las tig wordt. Maar daar train je heel hard voor en je gaat voor het on mogelijke. Dus je hoopt dat ook te kunnen doen." zaterdag 2 oktober 2021 PC VROUWEN VANDAAG, START 13.35 UUR MANNEN MORGEN, 11.15 UUR TV NPO 1, SPORZA, EUROSPORT 1 'v Dylan van Baarle op weg naar de zege in Dwars door Vlaande ren, op 31 maart. foto belga - Oud-trainer Mathieu Heijboer rJbrUTW.wjn-l.WF7_ Omhelzing met zijn moeder Renate na de finish van het WK in Leuven, afgelopen zondag. FOTO PRIVÉBEELD Mascali De Italiaanse wielrenner Vincenzo Nibali (foto) heeft de Ronde van Sicilië op zijn naam geschreven. ▲Tijdens de teampresentatie van Jumbo Visma onthulde Patrick Roest (r.) wat hij van vorig jaar heeft geleerd. foto stephan tellier Patrick Roest sloot het schaatsseizoen in maart af in teleurstelling en met een vraag: wat ging er mis op de WK? Nu, in het olympisch sei zoen, denkt hij de oorzaak te weten. ,,Ik moet verstandiger racen, maar ook verstandiger trainen." Lisette van der Geest Heerenveen ▲Patrick Roest. foto anp - Patrick Roest (25)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23