20 ZEELAND Phillip Cocu heeft na ontslag bij Fenerbahpe en Derby County Hoe is het eigenlijk met Phillip Cocu (50)? Sinds zijn ontslag bij Derby County in november vorig jaar werd het stil. Nu hij na twee buitenlandse avonturen weer in Nederland woont, kijkt hij naar zichzelf, het trainersvak en de toekomst. China wil beter gedrag fans Pelé eindelijk weer thuis VOETBAL Pelé is donder dag na een kleine maand uit het ziekenhuis ontsla gen. De 80-jarige Brazili aanse legende mag daar na een darmoperatie ver der herstellen en worden behandeld. Pelé zal voorlo pig chemotherapie moeten blijven ondergaan. Hij ver keert in stabiele toestand, zei zijn medische team. De artsen van de kliniek in Sao Paulo verwijderden een week of drie geleden een tumor uit de dikke darm van Pelé. ,,Ik ben zo blij weer thuis te zijn'', aldus de Braziliaan in een verkla ring. Ontslag coach na misbruik INTERVIEW Hij is deze ochtend op de bakfiets gekomen. „Ideaal", zegt een la chende Phillip Cocu. Zijn jongste zoon Oli vier is net gestart op de internatio nale school in Eindhoven. 's Mor gens brengt hij het kereltje van 5 vaak weg. En op zaterdagochtend fietsen vader en zoon naar het veld van RPC op sportpark De Heihoef. Bij die vereniging, van oor sprong de Roosten Patronaats Club, speelt Olivier kaboutervoet bal. ,,Hij zit bij de JO-6, zoals het tegenwoordig heet. Beetje kennis maken met het spel. In een groepje van ouders geven we om beurten ook training. Zijn oudere broers staan als het even kan langs de lijn, die vinden dat prachtig.'' Raoul (22), Delano (21) en Senna Cocu (17) voetballen ook. Zij spe len soms samen in het eerste elftal van GSV'38 in Giesbeek. „Alleen de jongste is net als zijn pa een linkspootje. Ook bij mijn andere jongens ga ik kijken, natuurlijk, vorig weekeinde nog bij de com petitiestart. Toen zij klein waren, zat ik vol in mijn eigen spelerscar rière. Barcelona, PSV; dan mis je veel. Nu ben ik 50 en maak ik het opgroeien van zo'n kleintje nóg een keer mee. Ik ervaar dat echt als een cadeau. Heb nu alle tijd. Heel erg leuk.'' Phillip Cocu is terug in Neder land na een paar jaar buitenland. Voor het eerst in 13 jaar geniet hij van een pauze als trainer. Of Eind hoven, zijn geboortestad, veran derd is? Bij bar Zwartwit Koffie neemt de serveerster de kaart door. „Exotische koffie hebben we ook.'' Cocu, geamuseerd: ,,Exo- tisch? In Eindhoven? Nou, doe maar eens dan.'' Cocu: ,,Als je het zo stelt, lijkt het of die er moet zijn. Maar ik denk van niet. Frank, Gio en ik trainden alle drie een topclub in Nederland, ja, maar onze keuzes daarna? Zó verschillend. Mijn route knip ik duidelijk in tweeën op.'' „Fenerbah^e, daar kunnen we kort over zijn: dat was een verkeerde keuze. Veel mensen waren verrast in 2018: waarom ga je weg bij PSV? Na vijf jaar hoofdtrainer had een zesde jaar ook nog gekund. Maar ik had óók al jaren bij PSV gewerkt in andere functies. Door dat voortra ject bekroop me het gevoel: hoe zou het ergens anders zijn ,,Bij Fenerbah^e dacht ik: we gaan opnieuw om prijzen spelen. Want dat wilde ik na drie titels met PSV. Weliswaar in een heel andere cultuur, maar dat is ook uitdagend en juist wat me aantrok. Alleen bleek het een gecompli ceerd verhaal. De club stond onder curatele van de UEFA, kon geen spelers halen. De voorzitter, die ook net nieuw was, trof steeds nieuwe lijken aan in de kast. In middels zie je: de UEFA-sancties zijn van tafel, er staat een heel nieuw elftal en Fenerbah^e draait weer bovenin mee. Maar er is wel drie jaar overheen gegaan, voordat ze aan de achterkant weer alles op orde hadden.'' ,,Daar was de insteek een project van drie of vier jaar. En niet in de top, maar op het tweede niveau in Engeland. Derby wilde stapsge wijs terug naar de Premier League, met veel eigen jeugd. Bij Derby heb ik gewoon fijn gewerkt. Het eerste jaar lang zicht gehouden op de play-offs. We hadden wat moeite met scoren, dus probeer den we doelpunten erbij te krijgen in de zomerstop. Dat lukte in de coronapandemie niet en in het tweede seizoen was de start slecht. Heb ik toen het maximale uit de selectie gehaald? Nee, kunnen we eerlijk over zijn. Want je moet al tijd eerst naar jezelf kijken.'' ,,Nou, dat kan ik direct ontkrach ten. Ik was één van de redenen waarom hij naar Derby wilde ko- men. Prima kerel, Wayne. We heb ben nog steeds regelmatig contact. Hij ambieerde het trainersvak en de vraag kwam of ik hem als spe ler/trainer erbij wilde. Als voetbal ler vond ik hem al een gigant. ,,Hij heeft het nu als hoofdtrai ner bij Derby ook zwaar. De club is 'into administration' gegaan, zeg maar het voorstadium van faillis- Je moet je nooit snel ergens te groot voor voelen. Ook zou ik weer in Nederland kunnen werken, ja hoor. Heb ik altijd met plezier gedaan -Cocu sement. Dan krijg je direct 12 pun ten in mindering. In mijn tijd zat ik al samen met de voorzitter om tafel met drie partijen die Derby wilden kopen. Drie keer ging het niet door.'' ,,Ik ben een denker, dus ik heb wel twee keer ruim de tijd genomen om het af te sluiten. In Engeland zijn we nog driekwart jaar blijven zaterdag 2 oktober 2021 GO OLYMPISCH Het Chinese olympisch comité heeft de fans van populaire Chinese sporters opgeroepen zich beleefd en terughoudend te gedragen tijdens de ko mende Winterspelen in Beijing. „Volg onze sport sterren verstandig en ver mijd ongepaste woorden en daden'', aldus een ver klaring van het comité. ,,De laatste tijd hebben fans uit liefde voor atleten buitensporig gedrag ver toond door aan atleten te trekken of tegen ze te duwen en dat heeft een ne gatieve sociale impact.'' VOETBAL De Amerikaanse vrouwenclub North Caro lina Courage heeft per di rect de Engelse coach Paul Riley ontslagen. Hij wordt door twee oud-voetbal sters beschuldigd van sek sueel misbruik. ,,We steunen de speel sters'', aldus de club uit de profliga NWSL. Sinead Farrelly (31) en Me- leana Shim (30) vertelden in het tijdschrift The Athle tic over de seksuele intimi daties die meer dan tien jaar duurden. Riley ontkent alle beschuldigingen en liet in het magazine weten dat hij nooit seks met de speel sters heeft gehad. Hij ont moette ze wel eens in een bar en betaalde dan hun drankjes. 'Als je bang bent op j e bek te gaan, wordt het nooit wat' Maarten Wijffels Eindhoven Meteen maar een vraag die veel mensen zullen hebben: vanaf 2011 werden acht kampioens schalen in de eredivisie gewon nen door de trainers Cocu, De De trainerscarrière tot nu toe van Cocu: eerst drie titels, daarna twee voortijdige ontsla gen. Bij Derby nam Wayne Rooney (l) het stokje over. FOTO'S PIM RAS, EPA, REUTERS Boer en Van Bronckhorst. Maar na buitenlandse avonturen zitten jullie alle drie thuis. Hoe kijk jij daarnaar? Is er een gemene deler? Want? Was Derby County heel anders dan? Had jij bij Derby nou zo'n slechte relatie met Wayne Rooney? Die zou in zijn rol van speler/assis tent-trainer aan je stoelpoten hebben gezaagd, lazen we rond je ontslag. Phillip Cocu met op de achtergrond het Philips Stadion. ,,Vanaf januari wil ik kijken wat er op mijn pad komt.'' FOTO PIM RAS Doen twee ontslagen achter el kaar je twijfelen aan jezelf?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20