Je mag werk weigeren bij gewetensnood O Aldi experimenteert met kassaloze supermarkt c Duidelijk stilte voor de storm 14 COLUMN Irene van den Berg Of ik van alle interviewkan didaten van tevoren even om een foto wilde vragen voordat ik ze sprak. Dan zou de re dactie bepalen wie knap genoeg was om in het blad te komen. De rest moest ik subtiel afpoeieren. Een paar jaar geleden kreeg ik dit verzoek van een opdrachtgever. Ik kreeg er meteen pijn van in mijn buik. Ik had geen zin om mensen weg te bonjouren vanwege hun uiterlijk. Maar nog belangrijker: ik wilde niet meewerken aan het on realistische schoonheidsideaal dat in de media wordt geschapen, waardoor jonge meiden en jon gens depressief raken of een eet stoornis krijgen. Na een nachtje woelen, besloot ik te weigeren. Het was de week van de gewe tensbezwaren. ,,Ik kan het beleid niet meer rijmen met mijn ver stand en mijn geweten'', schreef de ontslagen staatssecretaris Mona Keijzer over de nieuwste corona maatregelen. Artiesten zegden hun optredens af vanwege de ver plichte coronapas. Restaurant Waku Waku moest sluiten, omdat de eigenaren ongevaccineerden niet de toegang wilden weigeren. En dan was er nog de Vughtse wijkagent Pim Vos, die in een viraal LinkedIn-bericht zijn frus tratie over de sluiting van het res taurant uitte. ,,Ik weet niet wat ik 'mag' zeggen in mijn rol binnen de politie, maar alles in mij schreeuwt DIT NIET.'' Voor de wijkagent is er goed nieuws. Je mag als werknemer werk weigeren dat niet strookt met je geweten. Een gewetensbe zwaar is een bezwaar dat iemand maakt op religieuze, morele of ethische gronden, verklaart het UWV op zijn website. Ik conclu deer hieruit dat Pim het mag ver tikken om een restaurant te slui ten dat geen QR-codes wil scan nen. Net als de verpleegster die geen mannen wil wassen vanwege haar geloof of de vegetariër die niet op vleesafdeling in de super markt wil staan. De werkgever moet vervolgens kijken of een collega de taak kan overnemen of dat de werknemer overgeplaatst moet worden. Als Pim vasthoudt aan zijn principes, riskeert hij dus wel dat zijn baas hem wegpromoveert naar een kantoorbaantje. Zelfstandigen met gewetenswroe ging hebben vaak geen collega die hen kan vervangen en moeten dus creatiever zijn. De eigenaar van een tabakszaak die in gewetens nood raakt, zou zijn winkel theo retisch nog kunnen omdopen tot stomerij of drogist, maar de vraag is of dat een succes wordt. Voor ondernemers betekent een princi piële opstelling vaker geen brood op de plank. Door de invoering van de coronapas voelen sommige artiesten, ondernemers in de ho reca en evenementenorganisato ren zich voor een nieuw moreel dilemma gesteld. Voor degenen die gewetenswroeging voelen, is de enige uitweg dat ze hun zaak moeten sluiten. De eigenaren van Waku Waku en zanger Douwe Bob kregen deze week veel bagger over zich heen. Hun opstelling zou aso zijn ten opzichte van hun crew, ze zouden Door de invoering van de coronapas staan sommigen voor een nieuw moreel dilemma tweedeling zaaien en ze moesten zich ook nog eens verantwoorden voor alle andere momenten waarop ze minder principieel wa ren geweest. Waarom was Douwe Bob niet eerder in actie gekomen tegen dure concertkaartjes, ra cisme en al het andere onrecht in de wereld? Alsof aan het recht op gewetenswroeging allerlei voor waarden zijn verbonden. Voor mij liep mijn werkweige- ring goed af. De opdrachtgever deelde mijn bezwaren niet, maar respecteerde mijn gevoelens. Het artikel ging alsnog door. Maar dan zonder foto's van de geïnterview den. Hal Trust Wereldhave ING ABN Amro In coronatijd zijn weinig medewerkers vrijwillig geswitcht van baan. Met het aantrekken van de economie en de krapte op de arbeidsmarkt komt daar verandering in, voorspellen experts. ,,En als mensen in beweging komen, dan wordt het kermis op de arbeidsmarkt." In Amerika raken ze er niet over uitgepraat: de uitstroom van personeel. The Great Re signation wordt het genoemd. Volgens het Amerikaanse mi nisterie van Arbeid hebben in de maanden april, mei en juni in to taal 11,5 miljoen werknemers hun baan opgezegd, een record. Ook het aantal vacatures bereikte met ruim 10 miljoen een record. Sommigen zijn vertrokken van wege de pensioengerechtigde leef tijd, anderen vonden een nieuwe baan, zijn voor zichzelf begonnen of hebben zich tijdelijk van de ar beidsmarkt teruggetrokken. Co rona lijkt er mede debet aan. Zo zou de vaccinatieverplichting een rol spelen, maar ook de hoge werk druk en de eis van werkgevers dat mensen terugkeren naar kan toor. In Amerika is de situatie extreem, maar volgens een onderzoek van Microsoft kunnen bedrijven in an dere landen zich opmaken voor een hoog personeelsverloop. In een onderzoek onder ruim 30.000 medewerkers wereldwijd zei ruim 40 procent te overwegen om bin nen een jaar ontslag te nemen. In Nederland was hier in coro- natijd weinig van te merken. Be halve de medewerkers die noodge dwongen een van de door corona getroffen sectoren verlieten, zijn weinig werknemers vrijwillig van baan geswitcht, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. ,,Nee, we zien juist extreem veel inactiviteit op de arbeidsmarkt'', vult Geert-Jan Waasdorp van In telligence Group aan. In de twintig jaar dat zijn bedrijf gegevens bij houdt, heeft het niet eerder zo weinig aanbod van personeel ge zien en was de vraag naar perso- In de winkel van ruim 500 vier kante meter komen klanten straks geen (zelfscan)kassa meer tegen dankzij een speciale app en senso ren die registreren welke artikelen in het winkelwagentje worden ge legd. Volgens Aldi maakt het sys teem geen gebruik van gezichtsher kenning, of scans van ogen of vin gerafdrukken. Ook het gebruik van andere biometrische kenmerken wordt vanwege de privacy niet toe gestaan. De technologie komt van het Israëlische bedrijfTrigo Vision. Een andere klant van Trigo is de Britse supermarktketen Tesco. Jan Oostvogels, baas van Aldi Ne derland, meldt vereerd te zijn met de keus van het Europese hoofd kantoor voor Nederland. ,,De hoge digitaliseringsgraad van Nederland maakt dat we ervan overtuigd zijn hier het juiste klimaat te hebben om nieuwe technologieën als deze te testen.'' ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 GO Y @IvandenBerg c Reageren? economie@ad.nl Irene van den Berg is journalist en columnist, gespecialiseerd in financiële psychologie. Zij probeert ons economische gedrag te verklaren. O Investerings fonds gaat cashen met beursgang Coolblue. UK Vastgoed belegger verkocht vier winkelcentra. UK Beleggers vinden plan inkoop eigen aandelen te mager. Aandeel noteert ex-dividend. o Personeel op punt in beweging te komen Natasja de Groot Rotterdam UTRECHT Aldi opent begin 2022 een kassaloze supermarkt in hartje Utrecht. De discounter ver bouwt de winkel tot technologi sche proeftuin waarbij de bood schappen automatisch worden afgerekend. - Sanne Schelfaut

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14