lap jèi!) ji ma aiaah 13 Nationale park weer toegankelijk, vanaf 1 november ook voor Nederlanders VOIGirRAVEL Argentinië heropent vandaag na anderhalf jaar de grenzen voor toeristen. Eindelijk, zucht de toerismebranche. De klappen waren hard, maar het opkrabbelen is begonnen. Peter Schouten Puerto Iguazu Puerto Iguazü in het noorden van Argenti nië, op de grens met Brazilië en Paraguay, ademt toerisme, maar de pandemie kneep de keel het af gelopen anderhalf jaar dicht. De 100.000 inwoners zijn volledig afhankelijk van het toerisme. Gesloten winkels en lege hotels zorgden voor een spookstad, zeg gen de inwoners. Allemaal leven ze van één ding: de machtige wa tervallen van Iguazü, die de grens tussen Argentinië en Brazilië vormen. Met maar liefst 275 water vallen aan beide kanten is het natuurwonder midden in het subtropisch regenwoud adem benemend. Het jaar voor corona trok het nationale park ruim 1,6 miljoen bezoekers en daarmee is het de toeristische trekpleister van het land. Op sommige dagen ontving men hier twintig vluchten vanuit de hoofdstad Buenos Aires. Sinds maart 2020 zaten de grenzen van Argentinië pot dicht, tot nu dus. Als eersten zijn de inwoners uit de buurlanden weer welkom. Dat komt goed uit, want Bra zilianen, Paraguaya- nen en Chilenen vormen de grootste groep reizigers in Argentinië. Vanaf 1 november mag de rest van de wereld komen, dus ook Nederlanders. Baan verloren De toeristenindustrie vertegen woordigt zo'n 10 procent van het Argentijns Bruto Nationaal Pro duct. Volgens de laatste cijfers van het ministerie van Toerisme heb ben zeker 85.000 mensen de afge lopen tijd hun baan in deze sector verloren. Voor hen die wit werken was er iets van steun, zij die zwartwerken - een behoorlijk grote groep - moesten zichzelf zien te redden. Het land doet er nu alles aan om intern het toerisme te stimuleren, maar in het econo misch failliete Argentinië hebben velen wel wat anders aan hun hoofd dan uitstapjes maken. De regering kwam met een bij zondere maatregel: wie in eigen land een reis, hotel of excursie boekt, krijgt de helft terug in kre dietvorm voor een volgende toe ristische uitgave. Zo'n half miljoen Argentijnen maken daar nu ge bruik van, aldus het ministerie, dat van een daverend succes spreekt. De afgelopen maanden namen de Argentijnen zelf ook maar eens een kijkje in het nationale park van Iguazü. Toch ligt het bezoe kersaantal vandaag op nog geen derde vergeleken met het pre-co- ronatijdperk. De pandemie brengt ook voor delen. ,,Het is nu verplicht om met een gids het park in te gaan'', ver telt Claudio Altamirano tevreden. Volgens de boswachter zijn de massa's beter te controleren en ge dragen bezoekers zich netter. De gidsen spelen in op thema's als biodiversiteit en klimaatverande ring. Hij vindt dat de medewerkers onderling ook een stuk menselij ker zijn. Fotografen worden in teams opgedeeld, daar waar ze voorheen over elkaar heen buitel den om toeristen te vereeuwigen met de watervallen. En de fauna in het park? ,,Het is een misverstand dat we door de pandemie meer dieren spot ten. Door het gebrek aan zwerfvuil trok ken veel dieren juist dieper het oerwoud in. Het hernieuwde geritsel van plastic lokt de dieren nu weer terug." De toeristen zijn hier dus onderdeel van het groene landschap. Iets wat de lokale be volking zich eigenlijk misschien pas echt realiseerde tijdens de co ronacrisis. Zo ook de familie Alva- renga. Vader is zijn leven lang al gids in het park en heeft met zijn vrouw een klein appartementen complex voor toeristen, gerund door Mariano, de jongste telg. Zijn broer Esteban (28) heeft een B&B om de hoek. Het was er akelig stil de afgelopen tijd. „Dramatisch", blikt Esteban terug. „Vooral ook doordat het uitzichtloos was.'' Als alternatief begon hij een business in zelfgemaakte hamburgers en ingeblikte conserven. Daarnaast startte de hele familie een handel tje in elektronische onderdelen in de garage van pa en ma. Ondertus sen kachelde zijn broertje geregeld zo'n 1300 kilometer op en neer naar Buenos Aires om passagiers De machtige watervallen van Iguazu, die de grens tus sen Argentinië en Brazilië vor men. te vervoeren. Veel van hun vrien den verloren hun werk in het toe risme en begonnen te smokkelen met bootjes tussen Argentinië, Pa raguay en Brazilië. Sigaretten, wijn en witgoed veranderden dagelijks illegaal van eigenaar en land. Esteban investeerde liever in een nieuwe bar. Misschien tegen beter weten in, natuurlijk was hij bang en onzeker. Maar het onderne- mersbloed kruipt toch waar het niet gaan kan. ,,Nu de grenzen opengaan, zit mijn B&B de ko mende twee weken vol, voor de helft met Brazilianen", vertelt hij. De Alvarenga's zien hun stadje Puerto Iguazü opleven. Via loshangende Aatjes wordt perso neel gezocht. Uit de boxen van de cafés klinkt muziek. Het omrin gende regenwoud geeft het stadje langzaam weer de benodigde zuurstof. 8 dagen inclusief verblijf in ecolodge, alle maaltijden, directe vlucht en excursie, v.a. 1.595 p.p Kijk op lapland.nl/ecolodge 035 69 90 322 Nord Mijn bed and breakfast zit de komende twee weken weer vol, voor de helft met Brazilianen - Esteban Alvarenga, eigenaar B&B GO ZATERDAG 2 OKTOBER 2021 Toerisme lokt de dieren weer uit het Argentijnse woud FOTO SHUTTERSTOCK VAN REIZEN NAAR BELEVEN European Regional Development Fund EUROPEAN UNION Beleef Lapland in het Zweedse Granö! Verblijf in een ecolodge op een autovrij eilandje en geniet dagelijks van de heerlijke Zweedse gerechten. Inclusief gratis sneeuwschoenwandeling door de wildernis. Wat ga jij nog meer doen? - Vertrek januari tAn maart '22

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13