«4 j m 7 MUSEUM NIEUWE AANBOUW EN TOPSTUKKEN Sluiskil is niet schoon en zal dat ook wel nooit helemaal worden. Maar tóch heeft het schoonheid zat. Die zit in talloze verhalen, uit de monden van de vrijwilligers van Museum Sluiskil. Zij zijn apetrots op hun nieuwe aanbouw voor twee iconen van het dorp: een ambulance en een brandweerwagen. Het industriedorp langs het Kanaal van Gent naar Terneuzen was deze week weer eens in het nieuws. Zestien procent van de inwoners ervaart hinder van de nabijgelegen indu strie. Raambanken die regelmatig moeten worden afgedaan, de was die buiten niet altijd even fris kan drogen... Het woongenot laat voor een aantal mensen te wensen over. Maar tegelijkertijd zijn de fabrie ken onlosmakelijk met het dorp verbonden, ze hebben Sluiskil voor een heel groot deel gevormd. ,,Als vroeger de wind verkeerd stond, dan hing mijn moeder de was niet buiten. Ze handelde ge woon naar de omstandigheden", vertelt museumvrijwilliger Freddy Albicher. Het kan dan ook niet anders dan dat de industrie de collectie van het Museum Sluiskil domineert. Dat is in de nieuwe aanbouw niet anders. Die moest er komen om twee in bruikleen gekregen pronkstukken aan de collectie te kunnen toevoegen. Een brand weerwagen van de in 1999 geslo ten Cokesfabriek en een Commer- ziekenwagen van het in 1980 op geheven Elisabethziekenhuis spreken bij autoliefhebbers en mensen met een verleden in het ziekenhuis of de fabriek tot de ver beelding. Crisis gaf ook lucht Het resultaat van bijna twee jaar buffelen mag er zijn. Bouwen in coronatijd was niet altijd even eenvoudig, maar tegelijkertijd gaf de crisis ook wat lucht. Musea wa ren lang dicht, wat de vrijwilligers meer tijd gaf om hun aanbouw aan de voormalige Oranje-Nassau- school pico bello op te leveren. Stanny Gijsel, Frans Bouchaut, Loek van Hecke, Freddy Albicher en Boudewijn de Waal zetten donderdag nog de puntjes op de i, zodat vrijdagmiddag de aanbouw officieel kon worden geopend door Arie de Bode, directeur van Heros. Het recyclingbedrijf, geves tigd op het vroegere terrein van de Cokesfabriek, sponsorde de aan bouw flink. De bakstenen van de aanbouw zijn gemaakt van bij Heros gezuiverde bodemassen. Daarmee is de gedachte achter het museum gewaarborgd. ,,Alles in het museum moet een link met Sluiskil hebben'', vertelt Co van Schaik, bestuurslid van Museum Sluiskil. Hij zet zijn opmerking kracht bij met een knipoog. ,,We moeten geen rotzooi uit andere plaatsen hebben.'' FOTO'S COKESFABRIEK zaterdag 2 oktober 2021 VL Schone verhalen over Sluiskil Raymond de Frel Sluiskil Frans Bouchaut, Freddy Albicher, Loek van Hecke, Stanny Gijsel en Co van Schaik (vlnr) zijn trots op de nieuwe aanbouw van het Mu seum, waarin een ambulance van het Elisabethziekenhuis en brandweerauto van de Cokesfabriek staan. fotos anne hana Frans Bouchaut bij de gevangenis deur waar hij zelf als kind ook wel eens achter be landde, bij voorkeur op woensdag als de vrouw van de poli tiecommissaris frietjes bakte. Drie jaar lang was Frans Bou- chaut verantwoordelijk voor de was in de cokesfabriek en hees hij werkkleren omhoog. Museum Sluiskil is sinds 2016 gevestigd in de voormalige chris telijke basisschool aan de Vogelschorstraat. Het museum besteedt aandacht aan alles wat met het dorp te maken heeft. Voorwerpen uit de gesloten kerken (in clusief een onlangs aangeleverde collectie bidprentjes vanaf 1872) en een deurtje van de gevangenis naast het huis van wijkagent Bracke spreken vooral mensen uit het dorp aan. Maar informatie over de bouw van de Sluiskiltunnel, verbre ding van het Kanaal én weetjes over de be roemde Sluiskillenaren Honoré Colsen (voor vechter van vrije veren over de Westerschelde) en Lodewijk van den Berg (de tot Amerikaan genaturaliseerde astro naut) trekken ook men sen van buiten Sluiskil. Het is nog maar een fractie van wat het mu- seum te bieden heeft. Normaal is het museum alleen de eerste en derde zaterdagmiddag van de maand geopend, maar dit weekend zijn de deuren zaterdag en zondag vanaf 13.30 uur geopend. Tentoonstelling Dan begint namelijk een fototentoonstelling over de Cokesfabriek. Veel foto's zijn gemaakt door oud-Cokes-medewer ker Eddy Sorber. Tip: schiet tijdens uw be zoek museumvrijwilliger Frans Bouchaut eens aan. Hij werkte van 1984 tot 1999 op de Cokesfabriek en kan prachtige verhalen ver tellen. Oók over de tijd dat hij er nog niet werkte, zoals tijdens een grote brand in een teeropslag in 1956. ,,Het was maar goed dat de wind toen de goede kant op stond, waar door de rook niet over het dorp trok.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 135