Lewedorp doet oproep aan raad: lees Middelburg de les! 6 Borsele zet ouderen met een bijzonder verhaal in het zonnetje m. Michiel Bouwman Baarland Noem hem een verteller. Kees de Kok (1933) kan dat ook goed. Over zijn tijd als (kwa)jongen, dat ze vroeger arm waren en vroeg moes ten gaan werken. Aan zijn kinderen vertelde hij altijd verhaaltjes van vroeger. ,,Eén van hen had een ca mera. Daar ging ik iedere maandag naartoe. Hij stelde vragen, nam het op, en ik vertelde. Zo heb ik vijf dvd's volgepraat!" Ook in het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp vertelt De Kok maar al te graag. Als een gids. Over die keer dat hij Duitse telefoonlijnen doorknipte zonder er bij na te den ken dat dat gezien werd als sabotage - met alle mogelijke gevolgen van dien. ,,Ik deed het om ze wat te pla gen. Eén van de Duitsers had een vriend van me een klap gegeven." Vanwege ziekte geeft hij geen rondleidingen meer in het mu seum. Wel gaat hij er nog geregeld koffiedrinken. ,,En als ik bezoekers zie staan bij een object zonder een iemand die erbij vertelt, dan kan ik het niet laten. Alles heeft een ver haal. Ik weet ze niet allemaal, maar toch heel veel." De Borselse Seniorenraad zet sinds twee jaar één of twee ouderen met een bijzonder verhaal in het zonnetje. Inwoners werd gevraagd een oudere te nomineren die op ho- Ik knipte Duitse telefoonlijnen door om ze te plagen maar dacht er niet over na dat dat gezien werd als sabotage gere leeftijd iets bijzonders deed of doet. Kees de Kok is één van de winnaars, vanwege zijn inzet bij het Bevrijdingsmuseum. Gisteren, op Nationale Ouderendag, kreeg hij een onderscheiding en een lunch aangeboden. Ook aan tafel zat Rinus de Win ter uit Nisse, de andere winnaar. Hij schreef een boek over zijn le ven. Opgedragen aan zijn engelbe waarders. Want, zo vertelt hij, die heeft hij wel nodig gehad. Tot twee keer toe overleefde hij een aanval van een stier nadat die hem op de horens nam. ,,Ik kon nog net onder het prikkeldraad kruipen voor-ie omdraaide." Of bij dat ongeluk in Rilland. ,,Met een auto werden mijn vader, broer en ik, verblind door de zon, gegrepen door een trein. We kwamen zonder schram metje op de Oude Rijksweg te recht. We hadden geluk in een Kai ser te rijden, een sterke Ameri kaanse auto. Nadien heb ik nooit meer in een klein autootje durven rijden." De Winter las vorig jaar in de krant dat er meer ouderen over leden door eenzaamheid dan door corona. ,,Toen schrok ik. Want ik ben ook alleen. Ik dacht: ik wil nog een beetje blijven, snap je. Dus ging ik een boek schrijven. Ik ver telde mijn verhaaltjes aan een heel goede vriend en die typte ze uit. Ja, ik ben hroos op het resultaat. Deze onderscheiding voelt als een be kroning op mijn werk." Al dertien(!) generaties lang is een boerderij aan de Nissestelleweg, tus sen Oudelande, Kwadendamme en Ovezande, in bezit van zijn familie. En de veertiende generatie staat al klaar, zegt De Winter trots. Zijn kleinzoon is zeventien en rijdt ook op de trekker. ,,Leuk, hè, dat zit echt in de genen. Ik help zelf ook nog mee. 's Zomers wied ik onkruid met een schrepel. En bij slecht weer doe ik binnen mijn werk. Alles schoon houden en vegen." Het vernieuwde Waterpark aan het Veerse Meer zorgt straks voor gemiddeld 2500 extra verkeersbe wegingen per dag, zo is bere kend. De Middelburgse gemeente raad keurde begin juli het bestem mingsplan voor de bouw van het Waterpark Veerse park goed. Het ging daarmee voor bij aan oproepen van onder meer de gemeenten Goes en Borsele en de dorpsraad van Lewedorp om eerst te zorgen voor een goed ver keersplan voor de omgeving. Zij vrezen voor onaanvaardbare drukte op de wegen rond onder meer Lewedorp en Wolphaarts- dijk. Boos De gemeente Middelburg vindt dat niet nodig. De toename van het verkeer komt echt niet alleen door het Waterpark, is de reactie van de gemeente. Het is een bre der probleem, dat de betrokken partijen samen moeten aanpak ken, vindt Middelburg. De ge meenteraad in Goes reageerde boos op die reactie en stuurde af gelopen week een brief naar Mid delburg, waarin die gemeente werd verweten 'niet thuis te geven als een buurgemeente aandacht vraagt voor een passende oplos sing'. Goes sluit een gang naar de rechter niet uit. De gemeenteraad in Borsele moet op dezelfde manier van zich laten horen, vindt de dorpsraad in Lewedorp. Die roept alle Borselse fracties op om het punt op de agenda te zetten voor de volgende raadsvergadering, op 7 oktober. Of die dat gaan doen, wordt begin volgende week duidelijk. Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit! Tel.: 0113-21 66 77 Oorkonde - zaterdag 2 oktober 2021 Rinus en Kees in de spotlights Kees de Kok (87) en Rinus de Winter (85) mogen dan wel in de tachtig zijn, op hoge leeftijd deden ze iets bijzonders. De Borselse seniorenraad zette hen daarom gisteren in het zonnetje. - Kees de Kok Na die in Goes moet ook de ge meenteraad van Borsele flink aan de bel trekken bij de ge meente Middelburg. Die weigert om de zorgen over de toename van verkeersproblemen tijdens en na de bouw van Waterpark Veerse Meer serieus te nemen, en moet daar maar eens goed op gewezen worden. Dat vindt de dorpsraad van Lewedorp. Martijn de Koning Lewedorp bouwetkeer M Een protest doek bij Le- wedorp tegen de verkeers- gevolgen van Waterpark Veerse Meer. ÜE Rinus de Winter (rechts) en Kees de Kok werden gisteren op Nationale Ouderendag onderscheiden als Borselse ouderen met een bij zonder verhaal. In het midden wethouder Marga van de Plasse. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 132