II VVD: hoezo geen last van miljoenenclaim? 7 WESTERSCHOUWEN SPORTCENTRUM WIL GELD ZIEN VAN STICHTING RENESSE Het Sportcentrum Westerschouwen wil geld zien van de Stichting Renesse. De vereniging van eigenaren van Resort Haamstede heeft bij de rechtbank een schadeclaim van 800.000 euro neergelegd. De stichting wordt na latigheid verweten vanwege de gebrek kige dakconstructie van de sporthal, die na de verkoop aan het licht kwam. Resort Haamstede kocht het naastgelegen sportcentrum in juni 2018 van Stichting Renesse. De nieuwe eigenaar liet vervolgens de draagkracht van de dakspanten onderzoeken, in verband met plannen voor een speelparadijs. Daarbij kwam aan het licht dat er kieren zaten tussen de stalen spanten en bevestigingsbouten op springen stonden. ,,Het was niet de vraag óf het dak een keer naar beneden zou ko men, maar wanneer", zei directeur Hans Boogert van het gelijkna mige bouwbedrijf na de noodza kelijke renovatie in november 2019. Hij liet zo'n zeventig ton staal en vijf kilometer aan hout aanrukken om de draagkracht te verstevigen. Die verbouwing koste de eigenaren ruim een half mil joen euro. Resort Haamstede wil die kos ten onder het mom van 'verborgen gebreken' verhalen op Stichting Renesse en stapte naar de recht bank, omdat beide partijen het niet eens werden over de afwikke ling. De claim is door advocaatkos- ten en andere bijkomende zaken inmiddels opgelopen tot acht ton. De kwestie is in februari behan deld door de rechtbank in Middel burg. Het vonnis werd deze week voor de vijfde keer uitgesteld. Verenigingsvoorzitter Hans Neijman zegt vorig jaar zomer nog een laatste poging te hebben on dernomen om tot een schikking te komen. ,,We zaten midden in zo'n traject waarin eigenlijk niets an ders gebeurde dan dat de weder zijdse advocaten op elkaar reageer den. Daar wilden we een streep onder zetten en verder met inves teren in de sporthal." Volgens Neijman voelden voorzitter Ad Verseput van Stichting Renesse en zijn secondant daar ook wel wat voor, maar werd het duo even later door hun medebestuurders terug gefloten. ,,Toen hebben wij ge zegd: oké, dan zetten we die claim door." Het was niet de vraag óf het dak een keer naar beneden zou komen, maar wanneer Verseput geeft een heel andere lezing van dat gesprek. ,,Wij zijn daar aan tafel geschoven puur om aan te horen wat ze te vertellen hadden; geen moment om te on derhandelen, waarover dan ook. Er zijn van onze kant dan ook zeker geen toezeggingen gedaan." Stichting Renesse heeft eigen technisch onderzoek laten uitvoe ren -waaruit blijkt dat aan alle vei ligheidscriteria wordt voldaan- en voert aan dat de nieuwe eigenaar een sporthal en geen evenemen tenhal heeft gekocht. ,,Wij vinden nog steeds dat we een goed onder bouwd stuk hebben", is alles wat Verseput daar inhoudelijk over kwijt wil, omdat de zaak nog on der de rechter is. Wel zegt hij dat de stichting ge noeg buffers heeft om een eventu ele claim van acht ton te kunnen opvangen, zonder dat de lokale sa menleving daar de dupe van wordt. Stichting Renesse deelt jaarlijks geld uit aan diverse orga nisaties voor activiteiten of als bij drage aan projecten. Resort Haamstede wil nog steeds een attractiepark bouwen in één van de twee hallen, vertelt Neijman. ,,Deze accommodatie heeft een boost nodig, zodat het naast de sportfunctie iets kan toe voegen voor het hele eiland." ,,We zijn financieel gezond", zei wethouder Daniël Joppe vorige week bij het presenteren van het begrotingsprogramma aan de pers. Aangezien in de begroting (bij de paragraaf weerstandsvermogen) staat dat de gemeente in 2022 en 2023 nog financieel ongezond is en dit in 2024 verandert naar matig fi nancieel ongezond, levert deze uit spraak gefronste wenkbrauwen op bij de VVD-fractie. Daar komt bij dat de wethouder heeft gezegd dat de miljoenenclaim die de gemeente boven het hoofd hangt, geen gevol gen heeft voor andere geplande uit gaven. De claim zou namelijk wor den opgevangen in de risicopara graaf. Daarin worden alle gevaren die de gemeente boven het hoofd hangt opgenomen. Deze buffer zou bezuinigingen op andere uitgaven van de gemeente moeten voorko men. 'Onze gemeente is nog maar net verlost van het preventief toezicht van de provincie en vorig jaar is er nog een bezuinigingsronde inge voerd. De VVD vindt de uitspraken van de wethouder, zoals deze zijn opgetekend in de PZC, dan ook on geloofwaardig', schrijft Margo Lemsom namens de VVD-fractie. Wij zeggen dan ook op voorhand nee tegen lasten verhoging voor onze inwoners 'Gemeenschapsgeld van 32,5 mil joen moeten we nu mogelijk beta len aan een claim en kunnen we dus niet besteden aan ons eiland (terwijl er legio grote opgaves op ons afkomen). Per hoofd van de be volking praten we nu al over een bedrag van 1000 euro. Je kunt het geld maar één keer uitgeven en de VVD is van mening dat onze inwo ners niet mogen opdraaien voor de eventuele kosten van een claim (veroorzaakt door het veranderen van eerder genomen beslissingen). Wij zeggen dan ook op voorhand nee tegen lastenverhoging voor onze inwoners.' De partij uit in vier vragen haar ongerustheid over de miljoenen claim van Brouwerseiland. Ze vraagt of de wethouder kan toezeg gen dat de claim niet wordt doorbe rekend in de vorm van lastenverho ging voor inwoners. Ook wil de VVD-fractie de garantie dat een mogelijke claim geen effect heeft op huidige plannen en ze wil nader uitleg hierover. Ook vraagt de VVD-fractie aan de wethouder waarom hij heeft ge- Welk signaal verwacht u hiermee af te geven richting onze inwoners? zegd dat de gemeente er financieel goed voor staat. 'Beweert u dat een mogelijke claim niets zal verande ren aan de huidige plannen? Welk signaal verwacht u hiermee af te geven richting onze inwoners?' zaterdag 2 oktober 2021 Acht ton schadeclaim voor zwak dak Marcel Modde Burgh-Haamstede Na het verstevigen van het dak keerden de vaste gebruikers (op de foto tennissers in januari 2020) terug in de sporthal van Burgh- Haamstede. FOTO ERNESTA VERBURG - Hans Boogert, directeur gelijknamig bouwbedrijf Hoe kan het dat inwoners er niets van gaan merken als Schouwen-Duiveland 32,5 mil joen euro moet gaan betalen aan Brouwerseiland BV? De VVD-fractie is er niet gerust op en vraagt om opheldering. En garanties dat inwoners inder daad buiten schot blijven. Valeska Nastaly Zierikzee - Margo Lemsom, VVD - Margo Lemsom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 130